Tlaková níže (cyklóna)

0
105
zobrazení

Cyklóna neboli tlaková níže, je oblast se sníženým tlakem vzduchu. Tento stav je charakteristický cirkulací vzduchu proti směru hodinových ručiček. Směrem do středu tlakové níže tlak klesá a současně vzrůstá rychlost větru.

Na synoptických mapách je střed tlakové níže označen modrým písmenem N. V tlakové níži převládají vzestupné pohyby vzduchu, které následně podporují rozvoj oblačnosti. V cyklónách proto převládá hlavně oblačné počasí s trvalejšími srážkami a velmi silným větrem. Tlaková níže neboli cyklóna je tedy pravým opakem tlakové výše neboli anticyklóny.

Řídící tlaková níže

Řídící tlaková níže je rozsáhlá, hluboká a téměř nepohyblivá tlaková níže vyplněná studeným vzduchem, která ovlivňuje pohyb podružných a slabších cyklón. Cyklóny nemívají pravidelný tvar a někdy zasahují do prostoru izobary z tlakové níže. Pak mluvíme o brázdě nízkého tlaku vzduchu. Brázda je to proto, že izobarické plochy vymezující cyklónu a ve vertikálním měřítku jsou prohnuté dolů.

Brázda nízkého tlaku vzduchu

Brázda nízkého tlaku vzduchu je oblast nižšího tlaku vzduchu, která není na meteorologických mapách v uzavřených izobarách či izohypsách, což jsou známé čáry popisující tlakové pole. Leží totiž mezi dvěma oblastmi s vyšším tlakem a navzájem je viditelně odděluje. Je spojena s tlakovou níží a většinou v ní leží i frontální systém. V této brázdě převládá oblačné počasí s občasnými srážkami. Během léta, tedy v období červenčervenecsrpen se tu vyskytují bouřky a velmi intenzivní přeháňky.

Cirkulace vzduchu

Tlaková níže patří mezi základní tlakové útvary zemské atmosféry. Pojem cyklóny – tlakové níže, zavedl v roce 1848 anglický námořní kapitán H. Piddington. Na rozdíl od tlakových výší probíhá v tlakové níži cirkulace vzduchu na severní polokouli proti směru pohybu hodinových ručiček a na jižní polokouli po směru hodinových ručiček.

Typy cyklón

Podobně jako u tlakových výší – anticyklón, existují i v případě cyklón – tlakových níží oblasti s permanentním či kvazipermanentním výskytem tlakových níží. Podle místa výskytu rozlišujeme tlakové níže, jako cyklóna aleutská – severopacifická, cyklóna islandská – severoatlantická, janovská cyklóna, jihoatlantická cyklóna, jihopacifická cyklóna a skagerrakská cyklóna.

Co podporuje vznik významné oblačnosti

Vznik významnější oblačnosti má na svědomí změna směru a rychlosti větru s výškou, tedy vertikální gradient větru. Tento tzv. střih větru a hraje roli i při tvorbě velmi mohutných bouřkových oblaků se vznikem silných bouřek. Při vzniku mohutné vrstevnaté oblačnosti – nimbostratus, vznikají trvalé a intenzivní srážky.

Vliv tlakové níže na zdraví

Při náhlém poklesu atmosférického tlaku se hůře dýchá. Lidé s nízkým krevním tlakem mohou trpět vyšší dýchavičností, ospalostí a únavou. Pro chladné měsíce zimy, tedy prosinecledenúnor, ale i na podzim, v měsících, jako je záříříjenlistopad, jsou typické deprese a kožní nemoci. Na jaře, tedy v období březendubenkvěten a letní měsíce zase neurózy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno