Dlouhodobá předpověď počasí na říjen

0
1789
zobrazení

Měsíc říjen bude v roce 2019 podle dlouhodobé předpovědi počasí s nejvyšší pravděpodobností teplotně mírně nadprůměrný a srážkově průměrný. První část měsíce bude mít vliv na doznívající babí léto a druhou část měsíce by mělo ovládnout typické podzimní počasí.

První dekáda od 1. do 10. října

Přelom měsíce září a října by měl být pod mrakem, s proměnlivým počasím, s již citelným ochlazením a v horských polohách dokonce se sněhovými srážkami. Další dny by se mělo zase oteplit a mělo by začít příjemné babí léto s denními teplotami v maximech +15 °C, místy až +20 °C.

Tip: Režim letadlo – Co se stane, když nevypnete telefon během letu?

Druhá dekáda od 11. do 20. října

Druhá říjnová dekáda bude vysoce proměnlivá. Měnící se počasí bude místy doprovázeno deštěm a denními teplotami v maximech pouze kolem +10 °C až +15 °C. Počasí budou doprovázeny četnými inverzemi.

Třetí dekáda od 21. do 31. října

Tuto nepohodu slibuje vynahradit poslední dekáda měsíce říjen, kdy by mělo opět zavládnout slunečné počasí. Příliš se však nejspíš neohřejeme, denní maxima slibují pouze nějakých +10 °. Ty nejoptimističtější předpovědi dokonce až +15 °C.

Dlouhodobé průměry počasí v říjnu

Říjen je již typickým podzimním měsícem a podle dlouhodobých průměrů je počasí poměrně chladné. Především počátkem měsíce října může dojít k výskytu teplá periodě babího léta. Velmi časté bývají mlhy a na horách se objevuje první sníh. Do měsíce října zasahují dvě teplotní singularity v podobě babího léta od 25. 9. do 20. 10. a Šimonská chladna od 21. 10. do 31. 10.

Babí léto

Babí léto je období déletrvajícího slunného a poměrně teplého počasí probíhající na konci září a na počátku října. Maximální denní teploty vystupují až nad 21 °C. Babí léto doprovází velká amplituda mezi denními a nočními teplotami. Přestože se teploty v tomto období mohou šplhat i přes 23 °C, ranní teploty již velmi často padají i pod 10 °C a dokonce občas i pod bod mrazu .

Dlouhodobé průměrné denní a noční teploty

Dlouhodobě se průměrné denní teploty v měsíci říjnu pohybují mezi 13 až 18 °C a noční teploty se pohybují obvykle v rozmezí 4 až 9 °C, výjimkou nejsou v tomto období ani ranní přízemní mrazíky. Na říjen připadá v ČR v průměru kolem 120 hodin slunečního svitu. Jde ale o proměnné číslo, každý rok se mění, a to i podle geografické polohy měřícího stanoviště.

Srážky během října

Během měsíce října se výjimečně mohou objevit bouřky. Průměrné srážkové úhrny se pohybují od 35 do 40 mm. Říjen patří k poměrně suchým měsícům. Pro ČR je typický úbytek vodních srážek ve směru od východu k západu. Úhrny srážek jsou proměnné, silně ovlivněny geografickou polohou a nadmořskou výškou. Nejnižší roční úhrny srážek se vyskytují v Žatecké pánvi pouhých 410 mm. Nejvíce vodních srážek je v Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech, kde je roční úhrn až 1 700 mm. V průměru se roční úhrn vodních srážek na území ČR pohybuje v rozmezí 600 až 800 mm.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno