Dlouhodobá předpověď počasí na březen

0
965
zobrazení

Měsíc březen bude v roce 2019 velmi pravděpodobně teplotně mírně nadprůměrný a srážkově pak spíše průměrný. V horských polohách se v měsíci březnu ještě stále očekávají sněhové srážky, v nížinách pak budou srážky spíše dešťové. Sníh nás může překvapit i v nižších polohách. Jaro nastává 20. března pozdě odpoledne a určitě se začne projevovat, i když bude počasí jako na houpačce.

První dekáda od 1. do 10. března

V první dekádě měsíce března bude počasí proměnlivé. Velmi pravděpodobně se po očekávaném a ještě stále mrazivém přelomu měsíce března a února, ve kterém budou dle předpovědi teploty dosahovat arktických hodnot, dočkáme relativně teplého počasí. V roce 2018 spadly v noci z 28. února na 1. března teploty dokonce až na -22,9 °C. Počasí bude poměrně proměnlivé a relativně teplé, s denními teplotami od 6 °C do 10 °C, místy i vyššími. Na horách budou stále i sněhové srážky.

Druhá dekáda od 11. do 20. března

Ve druhé březnové dekádě bude počasí opět velmi proměnlivé. Slunečné dny se budou střídat s těmi deštivými. V horských oblastech se ještě stále bude místy objevovat i sněhové přeháňky a není vyloučeno ani trvalejší sněžení. Denní maxima se budou v tomto období pohybovat od 5 °C do 10 °C, výjimečně by mohla v druhé březnové dekádě vystoupit teplota až k 15 °C. V roce 2018 bylo v Praze-Karlově naměřeno 11. března dokonce 19,5 °C.

V druhé polovině dekády bude pod mrakem, zataženo s občasnými přeháňkami a denními teplotami jen od 3 °C do 10°C. Výjimečně mohou v tomto období teploty spadnout i k 0 °C, ale i do záporných hodnot. V roce 2018 například v noci z 19. na 20. března na Jizerce klesla teplota na -20 °C a v Liberci na -10 °C. Na konci druhé dekády měsíce března a v prvních dnech třetí březnové dekády teploty znovu vystoupí k 10 °C až k 14 °C. V horských oblastech stále budou teploty padat pod bod mrazu.

Třetí dekáda od 21. do 31. března

Poslední dekáda měsíce března bude velmi pravděpodobně velmi proměnlivá, s denními teplotami kolem 10 °C. Ke konci měsíce března velmi pravděpodobně teploty vystoupí k 15 °C až 20 °C. Současně se objeví i vyšší oblačnost a možná i srážky. Letošní zima tak skončí velmi pravděpodobně s podprůměrným množstvím sněhu. Teplotně bude pak průměrná až nadprůměrná. Na konci března se pravděpodobně se zimou rozloučíme, i když se v noci mohou objevit teploty pod nulou i později.

Dlouhodobé průměry počasí v měsíci březnu

Měsíc březen bývá ještě chladným měsícem s velkým možností výrazných, ale většinou jen krátkodobých ochlazení. Přesto již průměrné březnové teploty vždy velmi jednoznačně ukazují, že příchod jara již nic nezastaví. Průměrná měsíční teplota činí v březnu 4,2 °C a je to o 3,5 °C více, než bývají průměrné teploty v únoru. V průměru jednou za 8 až 9 let se pak měsíc březen stává díky výrazným poklesům teplot mnohem chladnějším měsícem než je měsíc únor.

V pražském Klementinu byl zaznamenán nejchladnější březen v roce 1785. Tehdy byla průměrná březnová teplota jen -5,5 °C. Výrazně chladný březen byl zaznamenán také v roce 1888. Tehdy se průměrná teplota nedostala nad hranici -0,7 °C. I tak se ale mohou březnové denní teploty vyšplhat až k 20 °C. Měsíc březen je typický značně proměnlivým počasím s vydatnějšími dešti. Oproti únoru bývá mnohem bohatší na srážky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno