S mírným zalehnutím uší, pocitem tlaku, pícháním a praskáním v uších musíte při létání počítat. Dá se na něj připravit a dá se s ním i bojovat. Tyto příznaky způsobuje změna tlaku v kabině a potíže se zhoršují zejména při rýmě nebo zánětu. Jak na tyto nepříjemné pocity?
Tlak a bolest v uších během letu mohou být nepříjemné i bolestivé. A nepříjemné je i čekat, než odlehnou uši po doletu. Některým lidem to trvá až 12 hodin, než se jim sluch vrátí do obvyklé formy. Během letu se totiž velkou měrou mění tlak a můžete trpět bolestí.
Co dělat proti bolesti v uších
- Žvýkejte žvýkačky a cucejte bonbony, pomáhá i polykání naprázdno.
- Kojence je vhodné při přistání kojit, nebo mu dát alespoň dudlík. Díky dudlíku se jim v ústech tvoří více slin a děti více polykají.
- Zívání pomáhá vyrovnat tlak ve vnitřním uchu, protože otevírá Eustachovu trubici.
- Proti otoku sliznice pomáhají kapky do nosu, například při nachlazení. Vzduch může lépe proudit Eustachovou trubicí. Dejte si však pozor na limity pro převoz tekutin.
- Smrkejte do kapesníku, lépe tak vyrovnáte tlak ve vnitřním uchu.
- Zacpěte si nos a jemně smrkněte, aby vám uši odlehly. Výdech nosem proti uzavřeným nosním dírkám nese název Valsalvův manévr a vyvinul jej italský anatom a chirurg Antonio Maria Valsalva pro vyrovnání tlaku ve středoušní dutině.
- V letadle pomohou speciální špunty do uší, které seženete v dětské velikosti i verzi pro dospělé.
- Při přistání nespěte a poproste letušku, aby vás vzbudila před přistáním.
Co se děje v uších, když vzlétá letadlo
Jakmile letadlo stoupá, tlak se vzduchu uvnitř kabiny postupně snižuje, dokud nedosáhne hodnoty, která pak už vydrží po zbytek letu. Tlak vzduchu je nižší než na zemi, a proto vzniká přetlak ve vnitřním uchu a vzduch se pak tlačí ven přes Eustachovu trubici. Jde o jednodušší proces, než probíhá při přistání, kdy je vzduch naopak nasáván do vnitřního ucha. Proto mají lidé při vzletu mnohem menší bolesti v uších, než při mají přistání.
Proč bolí uši při přistání
Když letadlo přistává, tlak vzduchu se uvnitř kabiny postupně zvyšuje a tlačí směrem dovnitř ušní bubínek. Aby se tlak v uších vyrovnal, musí se zvýšit i tlak ve vnitřním uchu a vzduch je tedy při přistání nasáván do Eustachovy trubice.