Dlouhodobá předpověď počasí na únor

0
884
zobrazení

Počasí bývá v únoru mrazivé a inverzní. I když se den znatelně prodlužuje a Slunce už se dostává na obloze mnohem výše, patří měsíc únor v průměru k velice chladným a mrazivým. I historicky nejnižší naměřené teploty na území České republiky jsou naměřeny právě v únoru. Nejnižší únorová teplota v podobě teplotního rekordu -42,2 °C byla naměřena dne 11. 2. v roce 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic. Počasí by mělo být teplotně průměrné a srážkově průměrné až mírně nadprůměrné. Přesto to nedožene loňský srážkový deficit.

První dekáda 1. – 10. února

První dekáda měsíce února bude velmi pravděpodobně poměrně teplá. Průměrné denní teploty jsou očekávány kolem 0 °C až -2 °C. Na počátku měsíce února a ve druhé polovině tohoto měsíce by se měly teploty dostat i nad 0 °C. Místy vystoupají teploty až na +10 °C. Očekávány jsou poměrně vyšší denní teploty, které by se měly pohybovat kolem bodu mrazu. Na konci dekády by se teploty mohly vyšplhat na +2, místy až +10 °C. Noční teploty by měly klesat na 2 °C až -4 °C. Ke konci dekády na -4 °C až -10 °C, při vyjasnění na -12 °C až -15 °C.

Druhá dekáda 11. – 20. února

Ve druhé dekádě měsíce února se už očekává teplejší počasí a přijde oteplení. Denní teploty by se měly dostat až nad +5 °C, místy až na +10 °C. I v tomto období budou na naše území pronikat občasné vpády chladného arktického vzduchu, typické pro toto období. Mohou se objevit i výraznější teplotní výkyvy a bude výrazně pod nulou. V horských a mrazových kotlinách pak mohou v noci teploty místy klesat i pod -20 °C. V roce 2018 teploty v noci na 15. 2. dokonce klesly teploty na šumavské Jezerní slati na -28,4 °C, na Horské Kvildě na -24,3 °C a v Jizerských horách na Jizerce na -22,7 °C.

Třetí dekáda 21. – 28. února

V poslední dekádě měsíce února bude zpočátku doznívat teplejší počasí. V pozdějším období se pravděpodobně výrazně ochladí. Teploty by podle předpokladu mohly klesat až pod -15 °C či pod -20 °C. V horských a mrazových kotlinách mohou klesat i pod tuto hranici. V noci z 26. na 27. 2. 2017 byla v jizerskohorském Bedřichově na Nové Louce naměřena teplota -24,6 °C. V posledním týdnu měsíce února by mohlo přijít i více sněhu na celém našem území, nejen v horských oblastech. Budou se tak objevovat i v nižších polohách, zejména pak na severovýchodě naší republiky.

Dlouhodobé průměry v měsíci únoru

Průměrné teploty se s výkyvy pohybují od -5 °C do 4 °C. Nejchladnější únor byl v roce 1929 s průměrnými teplotami -11 °C. Nejteplejší únor byl v roce 1990 s průměrnými teplotami 6,5 °C. Jednou za 8 až 9 let bývá měsíc únor průměrně teplejší než březen. Časté jsou inverze a slunce se objevuje spíše na horách. V horských oblastech bývá koncem února a počátkem března nejsilnější sněhová pokrývka. Přesto je únor nejsušším měsícem v roce a má nejnižší úhrn srážek pod 20 mm. Nejsušší únor byl v roce 1890 jen 7 mm. Nejvlhčí únor byl v roce 1970 s 94 mm srážek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno