Dlouhodobá předpověď počasí na září

1
395
zobrazení

Září by mělo být příjemné a docela teplé. Očekává se, že bude teplotně mírně nadprůměrné a srážkově naopak podprůměrné.

Tip: Na co si dát pozor při řízení auta v USA

1. – 10. září – první dekáda

Měla by být slunečná s průměrnými odpoledními teplotami kolem 18 až 21 °C. Na přelomu první a druhé dekády září se zřejmě přechodně výrazně oteplí. Denní teploty by se mohly vyšplhat k 30 °C až nad 30 °C.

11. – 20. září – druhá dekáda

Mělo by být počasí s velkými výkyvy. Chvíli slunečno a chvíli deštivo, s průměrnými denními teplotami v rozmezí 19 až 23 °C i více, zejména na Moravě. V závěru dekády se opět znovu zatáhne a objeví se více dešťové přeháňky.

21. – 30. září – třetí dekáda

Bude zprvu chladno a deštivo. Pak by mělo konečně přijít krásné babí léto a závěrem září bude opět slunečno. Očekává se převážně jasné až polojasné počasí. Objeví se i četné ranní mlhy a průměrné odpolední teploty vystoupí až na 14 až 20 °C. V horských polohách se mohou objevovat také četnější sněhové přeháňky.

Počasí v září a dlouhodobé průměry

Pro měsíc září jsou u nás typické poměrně příjemné denní teploty, vyšší počet slunečných dní a relativně nízké průměrné úhrny dešťových srážek. To je dáno dvěma meteorologickými jevy vázánými na období září vycházející z dlouhodobých charakteristik počasí, mariánské léto a babí léto. Mariánskému létu předchází Jílské ochlazení. Teplá období jsou oddělena Ludmilsko – Matoušským ochlazením. Začíná astronomický podzim a nastává podzimní rovnodennost.

Průměry na září

Na severní Moravě činí průměrný měsíční úhrn srážek v září asi 59 mm. Průměrné odpolední teploty dosahují 19,4 °C a průměrné noční teploty klesají na 8,7 °C. Vystupují zářijové denní teploty nad 23 °C. Počet dní s dešťovými srážkami nepřekračuje 8. Množství srážek se v průměru pohybuje v rozmezí 36 až 62 mm. V roce 2007 bylo zaznamenáno 114 mm srážek a 2 mm v roce 1959. Září bývá velice slunečný a suchý měsíc.

Teplotní rekordy

V první polovině září nastupuje mariánské léto a po něm ludmilsko-matoušské léto. Během singularit se dostavuje slunečné a teplé počasí. V neděli 11. 9. 2016 vyšplhala teplota v Praze na Karlově na rekordních 32,2 °C. Historické teplotní rekordy padly na stovce míst v ČR. Teprve v poslední dekádě září nastupuje babí léto, které zasahuje až do poloviny nebo poslední dekády října. Pro babí léto jsou typické velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Mohou se pohybovat i kolem bodu mrazu. V září jsou časté i radiační mlhy, které se drží v kotlinách a nižších polohách. V  horských polohách bývá jasno.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno