Dlouhodobá předpověď počasí na listopad 2023

0
3773
zobrazení

Listopad je typický svým proměnlivým počasím, častými mlhami, oblačností, sněžením i chladnějším vzduchem, který proudí od severu. Zároveň už se v listopadu objevují první ranní mrazíky. Počasí v listopadu 2023 očekáváme teplotně průměrné. V první polovině měsíce můžeme očekávat slunečné dny, poté vystřídá oblačnost a déšť. V druhé polovině čekáme počasí na podobné vlně a to, nižší teploty společně s větší oblačností, deštěm. Ke konci měsíce, jak denní tak i noční teploty klesnou k nule.

Denní a noční teploty

 • Průměrné denní teploty v listopadu:  -3 až 2 °C
 • Průměrné noční teploty v listopadu: -4 až -1 °C

Nejvyšší listopadové denní teploty se budou pohybovat v průměru okolo 4 až 10 °C. Noční teploty se pak budou pohybovat v rozmezí 2 až 4 °C. Ke konci měsíce listopad teplota klesne dolů a bude se průměrně pohybovat od 2 až k -4 °C.

Výhled počasí na listopad – 1. dekáda

1.11. – 10.11. Přelom října a listopadu očekáváme teplotně průměrné počasí. Sem tam se mohou vyskytnout jasné nebo polojasné dny s občasným výskytem jasných až polojasných dní. Převažovat však bude oblačnost s dešťovými srážkami. Ve vyšších polohách se mohou častěji vyskytovat srážky sněhové. Tvořit se pravděpodobně budou také ranní mlhy nebo námraza. Průměrné denní teploty se budou pohybovat mezi 6 až 8 °C. Některé dny budou atakovat teplotu až 12 °C. Noční teploty se budou pohybovat mezi 2 až 3 °C. Některá rána tak můžeme počítat s ranními mrazíky.

Výhled počasí na listopad – 2. dekáda

11.11. – 20.11 – Na začátku druhé dekády bude listopad pravděpodobně průměrný, protože očekáváme denní teploty, které se budou pohybovat kolem 4-9 °C. Na konci druhé dekády teploty klesnou k tradičním listopadovým teplotám okolo 5-7 °C. Noční teploty mohou klesnout okolo 3 až -2 °C, průměrně se však budou pohybovat kolem 0 °C. Ráno je tak nutné počítat s mrazíky a námrazou. V horských polohách se mohou vyskytovat drobné sněhové srážky.

Výhled počasí na listopad – 3. dekáda

21.11. – 30.11 – V poslední listopadové dekádě očekáváme proměnlivé počasí, tedy spíše oblačné dny s výskytem dešťových srážek. Průměrné denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až 7 °C. Poslední týden v listopadu bude velmi studený a denní teploty klesnou k -3 až 2 °C. Na přelomu listopadu a prosince očekáváme velkou oblačnost. Teploty se budou pohybovat mezi -2 až 2 °C. Noční teploty očekáváme již nízké mezi -4 až 1 °C. Ráno musíte tak počítat s výskytem námraz a ledovek.

Počasí v listopadu a dlouhodobé průměry

Listopad v roce 2019 zaznamenal teplotní rekord a to když 17. 11. naměřili ve stanici Lučina na Frýdecko-Místecku 18,8 stupně celsia. Také první dekáda roku 2014 byla významná teplotami až 20 °C. V roce 2015 bylo 8. listopadu naměřeno také pár dalších teplotních rekordů. Nejtepleji však bylo v Kobylí na jižní Moravě, kde dokonce naměřili 20,7 °C. V Tušimicích, Kralovicích, Doksanech a také ve Velkém Meziříčí dokonce padl absolutní teplotní rekord pro měsíc listopad.

V roce 2016 teploty naopak klesly do mínusových hodnot. V noci ze 13. na 14. listopadu padly na řadě měřících stanic teplotní rekordy. Nejchladněji bylo na Rolavě na Karlovarsku, kde naměřili meteorologové -17,5 °C. Na Jezerní slati na Šumavě bylo pak -14 °C a na Jizerce v Jizerských horách -13,7 °C. V noci ze 14. na 15. listopadu klesla teplota na Jezerní slatě na -20 °C.

Srážky v měsíci listopadu

Srážkově je listopad průměrný měsíc s průměrným úhrnem srážek pouze kolem 100 mm. S klesajícími teplotami se objevují také sněhové srážky i v nižších polohách. Délka slunečního svitu činí 50 až 60 hodin. Pro ČR je typický úbytek vodních srážek zejména ve směru východ – západ. Nejnižší roční úhrny srážek jsou dlouhodobě registrovány v Žatecké pánvi, kde činí jen 410 mm. Nejvíce vodních srážek se objevuje v Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech, kde může být roční úhrn až 1 700 mm. V průměru se na území ČR roční úhrn vodních srážek pohybuje v rozmezí 600 až 800 mm.

Pranostiky na měsíc listopad

 • Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
 • Jaký listopad, takový březen.
 • Studený listopad – zelený leden.
 • Teplý říjen – studený listopad.
 • Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
 • Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.
 • Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
 • Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
 • V listopadu hřmí – sedlák vesnou sní.
 • Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
 • Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
 • Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
 • Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
 • Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
 • V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.
 • Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno