Dlouhodobá předpověď počasí na listopad 2024

0
3910
zobrazení

Listopad je typický svým proměnlivým počasím, častými mlhami, oblačností, ale také sně2žením i chladnějším vzduchem, který proudí od severu. Zároveň už se v listopadu objevují první ranní mrazíky a námraza na silnicích. Listopadové počasí je tedy typicky podzimní.

Počasí v listopadu 2024 očekáváme teplotně průměrné až lehce nadprůměrné. V první polovině měsíce bude počasí jako na houpačce, můžeme pár očekávat více oblačnosti a místy déšť. Na chvíli sluníčko vysvitne, ovšem nebude to mít dlouhé trvání. V druhé polovině měsíce očekáváme počasí na podobné vlně a to, nižší teploty společně s větší oblačností, deštěm, možná přeháňky sněhové. Ke konci měsíce se můžeme pravděpodobně těšit na méně oblačnosti a více slunečných dní. Denní teploty v listopadu očekáváme rozdílné od 10 ke 2 °C, v maximech mohou dosahovat až 12 °C. Noční teploty budou průměrné kolem 5, dále klesnou k nule, někdy až k mínusovým teplotám.

Denní a noční teploty

 • Průměrné denní teploty v listopadu: 10 až 2 °C
 • Průměrné noční teploty v listopadu: -5 až 5 °C

Nejvyšší listopadové denní teploty se budou pohybovat v průměru okolo 5 až 10 °C. Noční teploty se pak budou pohybovat v rozmezí 2 až 6 °C. Nejnižší listopadové denní teploty se budou pohybovat pouze okolo 2 °C, noční pak až -5 °C.

Výhled počasí na listopad – 1. dekáda

1.11. – 10.11. Přelom října a listopadu očekáváme teplotně nadprůměrný a proměnlivé počasí. Sem tam se mohou vyskytnout jasné nebo polojasné dny s možností slunce. Převažovat však bude vysoká oblačnost s dešťovými srážkami. Ve vyšších polohách se mohou častěji vyskytovat srážky sněhové. Průměrné denní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 10 °C. Některé dny budou atakovat teplotu až 13 °C. Noční teploty se budou pohybovat mezi 3 až 6 °C. V tomto období musíme počítat s tím, že se budou tvořit také ranní mlhy, námraza na vozovce minimálně.

Výhled počasí na listopad – 2. dekáda

11.11. – 20.11 – Na začátku druhé dekády bude listopad pravděpodobně průměrný, a počasí bude podobné jako v dekádě první. Denní teploty se budou pohybovat kolem 2-6 °C. V maximech mohou dosahovat až kolem 10 °C. Noční teploty mohou klesnout okolo 2 až -4 °C, průměrně se však budou pohybovat kolem 0 °C. Ráno je tak nutné počítat s mrazíky a možnou námrazou. V horských polohách, ale i v nížinách se již mohou vyskytovat i drobné sněhové srážky.

Výhled počasí na listopad – 3. dekáda

21.11. – 30.11 – V poslední listopadové dekádě očekáváme stále proměnlivé počasí. Na začátku třetí dekády nás pravděpodobně zastihnou oblačné dny, s možností deště nebo mírného sněžení. Denní teploty budou okolo 2 až 6 °C, v maximech můžeme počítat až okolo 10 °C. Poslední listopadový týden a přelom listopadu a prosince očekáváme proměnlivé počasí a denní teploty budou pouze okolo 4 °C. Noční teploty očekáváme již nízké mezi -4 až 1 °C. Ráno musíte tak počítat s výskytem námraz a ledovek. V horských polohách, ale i v nížinách se již mohou vyskytovat drobné sněhové srážky.

Počasí v listopadu a dlouhodobé průměry

Listopad v roce 2019 zaznamenal teplotní rekord a to když 17. 11. naměřili ve stanici Lučina na Frýdecko-Místecku 18,8 stupně celsia. Také první dekáda roku 2014 byla významná teplotami až 20 °C. V roce 2015 bylo 8. listopadu naměřeno také pár dalších teplotních rekordů. Nejtepleji však bylo v Kobylí na jižní Moravě, kde dokonce naměřili 20,7 °C. V Tušimicích, Kralovicích, Doksanech a také ve Velkém Meziříčí dokonce padl absolutní teplotní rekord pro měsíc listopad.

V roce 2016 teploty naopak klesly do mínusových hodnot. V noci ze 13. na 14. listopadu padly na řadě měřících stanic teplotní rekordy. Nejchladněji bylo na Rolavě na Karlovarsku, kde naměřili meteorologové -17,5 °C. Na Jezerní slati na Šumavě bylo pak -14 °C a na Jizerce v Jizerských horách -13,7 °C. V noci ze 14. na 15. listopadu klesla teplota na Jezerní slatě na -20 °C.

Srážky v měsíci listopadu

Srážkově je listopad průměrný měsíc s průměrným úhrnem srážek pouze kolem 100 mm. S klesajícími teplotami se objevují také sněhové srážky i v nižších polohách. Délka slunečního svitu činí 50 až 60 hodin. Pro ČR je typický úbytek vodních srážek zejména ve směru východ – západ. Nejnižší roční úhrny srážek jsou dlouhodobě registrovány v Žatecké pánvi, kde činí jen 410 mm. Nejvíce vodních srážek se objevuje v Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech, kde může být roční úhrn až 1 700 mm. V průměru se na území ČR roční úhrn vodních srážek pohybuje v rozmezí 600 až 800 mm.

Pranostiky na měsíc listopad

 • Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
 • Jaký listopad, takový březen.
 • Studený listopad – zelený leden.
 • Teplý říjen – studený listopad.
 • Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
 • Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.
 • Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
 • Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
 • V listopadu hřmí – sedlák vesnou sní.
 • Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
 • Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
 • Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
 • Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
 • Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
 • V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.
 • Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno