Dlouhodobá předpověď počasí na listopad 2022

0
3677
zobrazení

Listopad je typický svým proměnlivým počasím, častými mlhami, oblačností, sněžením i chladnějším vzduchem, který proudí od severu. Zároveň už se v listopadu objevují první ranní mrazíky. Počasí v listopadu 2022 očekáváme teplotně průměrné. V první polovině měsíce můžeme očekávat i výskyt jasných dnů. V druhé polovině pak spíše čekáme nižší teploty společně s větší oblačností, deštěm nebo sněžením.

Denní a noční teploty

 • Průměrné denní teploty v listopadu: 6 až 9 °C
 • Průměrné noční teploty v listopadu: -1 až 4 °C

Nejvyšší listopadové denní teploty se pohybují v průměru okolo 6 až 10 °C, ale mohou klesat i k 3 °C. Noční teploty se pak pohybují v rozmezí 2 až 4 °C. Ke konci listopadu noční teploty klesají až k -2 °C.

Výhled počasí na listopad – 1. dekáda

1.11. – 10.11. Přelom října a listopadu očekáváme teplotně průměrné počasí s občasným výskytem jasných až polojasných dní. Převažovat však bude oblačnost s děšťovými srážkámi. Ve vyšších polohách se mohou vyskytovat srážky sněhové. Tvořit se budou také ranní mlhy. Průměrné denní teploty se budou pohybovat mezi 6 až 8 °C. Noční teploty se budou pohybovat mezi -1 až 3 °C, ráno tak můžeme počítat s ranními mrazíky.

Výhled počasí na listopad – 2. dekáda

11.11. – 20.11 – Na začátku druhé dekády očekáváme chvilkové oteplení, denní teploty se mohou pohybovat kolem 10 až 12 °C. V následujících dnech však teplota opět klesne k 5 až 7 °C. Noční teploty mohou klesnout až na -4 °C, průměrně se však budou pohybovat kolem 0 °C. Ráno je tak nutné počítat s mrazíky a námrazou. V horských polohách se budou vyskytovat sněhové srážky.

Výhled počasí na listopad – 3. dekáda

21.11. – 30.11 – V poslední listopadové dekádě očekáváme obvyklé počasí, tedy spíše oblačné dny s výskytem dešťových a sněhových srážek. Průměrné denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až 6 °C. Na přelomu listopadu a prosince očekáváme převahu polojasných až jasných dní. Teploty se budou pohybovat mezi 3 až 5 °C. Noční teploty očekáváme mezi -4 až 0 °C. Ráno je tak nutné počítat s výskytem námraz a ledovek.

Počasí v listopadu a dlouhodobé průměry

Listopad v roce 2019 zaznamenal teplotní rekord a to když 17. 11. naměřili ve stanici Lučina na Frýdecko-Místecku 18,8 stupně celsia. Také první dekáda roku 2014 byla významná teplotami až 20 °C. V roce 2015 bylo 8. listopadu naměřeno také pár dalších teplotních rekordů. Nejtepleji však bylo v Kobylí na jižní Moravě, kde dokonce naměřili 20,7 °C. V Tušimicích, Kralovicích, Doksanech a také ve Velkém Meziříčí dokonce padl absolutní teplotní rekord pro měsíc listopad.

V roce 2016 teploty naopak klesly do mínusových hodnot. V noci ze 13. na 14. listopadu padly na řadě měřících stanic teplotní rekordy. Nejchladněji bylo na Rolavě na Karlovarsku, kde naměřili meteorologové -17,5 °C. Na Jezerní slati na Šumavě bylo pak -14 °C a na Jizerce v Jizerských horách -13,7 °C. V noci ze 14. na 15. listopadu klesla teplota na Jezerní slatě na -20 °C.

Srážky v měsíci listopadu

Srážkově je listopad průměrný měsíc s průměrným úhrnem srážek pouze kolem 100 mm. S klesajícími teplotami se objevují také sněhové srážky i v nižších polohách. Délka slunečního svitu činí 50 až 60 hodin. Pro ČR je typický úbytek vodních srážek zejména ve směru východ – západ. Nejnižší roční úhrny srážek jsou dlouhodobě registrovány v Žatecké pánvi, kde činí jen 410 mm. Nejvíce vodních srážek se objevuje v Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech, kde může být roční úhrn až 1 700 mm. V průměru se na území ČR roční úhrn vodních srážek pohybuje v rozmezí 600 až 800 mm.

Pranostiky na měsíc listopad

 • Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
 • Jaký listopad, takový březen.
 • Studený listopad – zelený leden.
 • Teplý říjen – studený listopad.
 • Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
 • Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.
 • Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
 • Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
 • V listopadu hřmí – sedlák vesnou sní.
 • Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
 • Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
 • Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
 • Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
 • Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
 • V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.
 • Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno