Dlouhodobá předpověď počasí na listopad

0
2718
zobrazení

Listopad je typický proměnlivým počasím, častými mlhami, proměnlivou oblačností a nastává i proudění chladnějšího vzduchu od severu. Nejvyšší listopadové denní teploty se pohybují v průměru okolo 6 až 10 °C, noční teploty pak v rozmezí 2 až 4 °C. Ke konci měsíce noční teploty klesají až k 0 °C.

Tip: Režim letadlo – Co se stane, když nevypnete telefon během letu?

1. dekáda 1. – 10.11.

Zpočátku měsíce listopadu bude chladné a deštivé počasí. Později se objeví i inverzní počasí, takže se přitíží obyvatelům průmyslových aglomerací na severní Moravě a na severu Čech. Na horách bude pak polojasno a poměrně teplo. Počasí bude proměnlivé, chvíli slunečno a chvíli zase déšť. Maximální denní teploty mohou vystoupat až k 12 °C, místy i na vyšší hodnoty.

2. dekáda 11. – 20.11.

V druhé dekádě bude teplotně měsíc listopad velmi pravděpodobně nadprůměrný. Denní teploty tak mohou vystoupit až nad 12 °C, místy až nad 15 °C. Ve druhé dekádě listopadu postupně začne také přibývat frontální oblačnost a množství srážek. Další citelné ochlazení přijde zejména na konci měsíce.

3. dekáda 21. – 30.11.

Koncem listopadu bude převažovat značně proměnlivé počasí s možností sněhových přeháněk, ale i vydatnějších sněhových srážek zejména v horských oblastech. Denní teploty by i přesto mohly občas vystoupit až k 10 °C.

Počasí v listopadu a dlouhodobé průměry

První dekáda roku 2014 byla významná teplotami až 20 °C a nešlo o výjimku. V roce 2015 bylo 8. listopadu naměřeno pár dalších teplotních rekordů. Nejtepleji bylo v Kobylí na jižní Moravě, kde dokonce naměřili 20,7 °C. V Tušimicích, Kralovicích, Doksanech a také ve Velkém Meziříčí dokonce padl absolutní teplotní rekord pro měsíc listopad.

V roce 2016 teploty naopak klesly do mínusových hodnot. V noci ze 13. na 14. listopadu padly na řadě měřících stanic teplotní rekordy. Nejchladněji bylo na Rolavě na Karlovarsku, kde naměřili meteorologové -17,5 °C. Na Jezerní slati na Šumavě bylo pak -14 °C a na Jizerce v Jizerských horách -13,7 °C. V noci ze 14. na 15. listopadu klesla teplota na Jezerní slatě na -20 °C.

Srážky v měsíci listopadu

Srážkově je listopad průměrný měsíc s průměrným úhrnem srážek pouze kolem 100 mm. S klesajícími teplotami se objevují také sněhové srážky i v nižších polohách. Délka slunečního svitu činí 50 až 60 hodin. Pro ČR je typický úbytek vodních srážek zejména ve směru východ – západ. Nejnižší roční úhrny srážek jsou dlouhodobě registrovány v Žatecké pánvi, kde činí jen 410 mm. Nejvíce vodních srážek se objevuje v Jizerských horách, Jeseníkách a Beskydech, kde může být roční úhrn až 1 700 mm. V průměru se na území ČR roční úhrn vodních srážek pohybuje v rozmezí 600 až 800 mm.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno