Dlouhodobá předpověď počasí duben

0
2090
zobrazení

Dlouhodobá předpověď počasí v dubnu pro Českou republiku v letošním roce ukazuje, že letošní aprílový měsíc bude mírně chladnější a deštivější. Podle dlouhodobých statistik takový nebývá tak často, ve svém úhrnu bude zřejmě dokonce o něco chladnější, než byl předchozí měsíc březen, což není dobrá zpráva. Přesto bude vytoužené dubnové počasí již protkané paprsky slunce a veskrze jarního charakteru, které bude vybízet k cestování po České republice a okolí.

Minima a maxima

Počátkem měsíce dubna se objeví známé a klasické aprílové přeháňky jak je známe z předchozích let. Odpolední teploty budou dosahovat teplotního maxima kolem 8 až 10 °C, za to v noci ještě přijdou mrazíky. Objevit se dokonce mohou sem tam sněhové přeháňky, které mohou být místy, zejména v horských oblastech, proměňovány vydatnější sněžení.

První dekáda měsíce dubna

V půlce první dekády se na čas přechodně oteplí. Denní teploty mohou vystoupit až na 20 °C. Následovat bude přechodné ochlazení a koncem první dekády bude zase tepleji, od 13 °C až 16 °C, přechodně kolem 20 °C. Vyjasní se v polovině první dubnové dekády, ale zároveň se i mírně ochladí s odpoledními maximy kolem 14 °C. V závěru první dekády mohou přijít vydatnější přeháňky.

Druhá dekáda měsíce dubna

Druhá dekáda dubna bude plná střídavého počasí s přeháňkami, prokládaná slunečnějšími dny. Odpolední teplotní maxima budou okolo 14 °C až 18 °C, místy mohou teploty vystoupat na 20 až 22 °C. V polovině měsíce dubna přijde známé rudolfské oteplení, kdy mohou odpolední maxima dosáhnout mnohem vyšších hodnot. Pak ale přijde mírné ochlazení během známého vojtěšského chladna.

Třetí dekáda měsíce dubna

Ve třetí dekádě měsíce dubna se oteplí, odpolední maxima vystoupají k 18 až 22 °C. V horských polohách se mohou velmi ojediněle objevit ještě sněhové přeháňky. Nejprve bude zataženo s vytrvalým deštěm, později se začne postupně vyjasňovat. Koncem dekády se mohou objevit opravdu vytrvalé deště protkané bouřkami. Odpolední maxima vystoupí k 20 °C, maxima budou na 25 °C. Aprílový měsíc duben je typický střídáním teplého, chladného i slunečného počasí s vydatnými dešti.

Měsíc duben a zajímavosti

Průměrné dubnové odpolední teploty dosahují 13 až 18 °C, ranní teploty mohou často klesat pod bod mrazu, noční klesají pod nulu často. Průměrné denní teploty jsou 6 až 7 °C. Například 10. 4. 2011 klesla ranní teplota ve Frenštátě pod Radhoštěm na -7,4 °C. Nejchladnější duben jsme zaznamenali v roce 1839, s průměrnou teplotou 4,8 °C a nejteplejší v roce 1800, kdy se průměrná teplota dokonce vyšplhala na 16,2 °C. Prudké změny silně ovlivňují náhlými vpády arktického vzduchu od severu, intenzivním prohříváním zemského povrchu slunečním svitem nastalém po jarní rovnodennosti. Srážkový úhrn měsíce dubna je 43 mm a v průměru duben patří k suchým méně deštivým měsícům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno