Vpád studeného vzduchu

0
87
zobrazení

Vpád studeného vzduchu je rychlý a plošně rozsáhlý příliv studeného vzduchu do oblastí, které jsou hodně vzdáleny od místa utváření těchto chladných vzdušných hmot. Je podmíněn takzvanými velkými teplotními mezišířkovými gradienty.

Vpád studeného vzduchu

Ke vpádům studeného vzduchu dochází nejčastěji v týlu cyklóny neboli tlakové níže, na straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nebo na přední straně anticyklóny neboli tlakové výše. Vpády studeného vzduchu vyvolávají nejprudší advekční ochlazování, což je způsobeno přílivem advekcí, tedy studeného vzduchu a je dáno rychlostí proudění a teplotními poměry advehované vzdušné hmoty.

Jak vypadá vpád studeného vzduchu v praxi

Rychlý a plošně rozsáhlý příliv studené vzduchové hmoty do oblasti, která je značně vzdálené od ohniska jejího vzniku neboli místa jejího utváření. Studené vpády vyvolávají největší a nejprudší advekční ochlazování podmíněné výskytem velkých mezišířkových gradientů teploty a rychlým vystřídáním hlavních geografických typů vzduchových hmot.

Vpád studeného vzduchu ve střední Evropě

vpády studeného vzduchu do střední Evropy na jaře jsou běžné. Většinou je tropický vzduch při intenzivní mezišířkové výměně vzduchu vystřídán arktickým vzduchem a vzniknou velké záporné anomálie. Intenzita a plošný dosah vpádu studeného vzduchu se odvíjí i od tloušťky vrstvy proudícího studeného vzduchu a orografických poměrů, hlavně na výšce a orientaci horských hřebenů.

Důsledky vpádu studeného vzduchu

Vpády studeného vzduchu mívají dost značné hospodářské důsledky, zvláště na jaře, kdy dojde k poklesu teploty vzduchu pod bod mrazu. Někdy se mluví o návratu zimy. Největším nebezpečím jsou pro plodiny, které ranní mrazy poškodí při kvetení. V zimním období studené vlny ovlivňují dopravu, těžbu nebo energetiku. Meteorologové a klimatologové pracují často s pojmem povětrnostní singularita.

Povětrnostní singularita

Povětrnostní singularita je pravidelná výraznější odchylka od celkového typického charakteru počasí v určité části roku. Pokud předpokládáme v dubnu počasí 12 až 14°C a přijde povětrnostní singularita, od severu či severozápadu dojde ke vpádu studeného vzduchu s ranními mrazy a sněhovými přeháňkami. Tyto situace se opakují, což dokládají lidové pranostiky, třeba o ledových mužích v květnu.

Známé povětrnostní singularity na našem území

Medardovské chladnější počasí s vyšší oblačností a srážkamičervnu doprovází pranostika Medardova kápě, 40 dní kape. Při něm se z oceánu se dostává do střední Evropy více vlhkosti. Babí léto je období suchého, slunného a teplého počasí bez větru v září a říjnu dané četnými tlakovými výšemi. Vánoční obleva je teplé a vlhké počasí vyskytující se často v prosincilednu mezi Vánocemi a Novým rokem způsobené prouděním teplého vzduchu od oceánu na náš zmrzlý kontinent.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno