Dlouhodobá předpověď počasí na prosinec

0
1409
zobrazení

Počasí v prosinci je typické průměrně klesajícími denními teplotami oproti listopadu o 3 až 4 °C. Den se znatelně zkracuje stejně jako délka slunečního svitu.

Astronomická zima začíná zimním slunovratem, který letos připadá na 22. 12. 2019 v 05:19 SEČ. Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Podle charakteru počasí lze nazvat zimním měsícem celý prosinec. Počasí a sněhová nadílka tomu ale často nedopovídají.

Tip: Náročné výšlapy tatranských nosičů s 60 kg na zádech

Dlouhodobá předpověď na prosinec

Podle dlouhodobých předpovědí počasí bude v prosinci teplotně nadprůměrné a srážkově citelně podprůměrné, velmi podobně jako minulý rok. První vydatnější sněžení v nížinách se očekává nejdříve v období kolem Silvestra. Vánoce samotné velmi pravděpodobně opět nebudou bílé. Typicky zimní počasí a první trvalejší sněhová nadílka s výrazně nižšími teplotami lze očekávat v lednu a v únoru.

První dekáda 1. – 10. 12.

První dekádu měsíce prosince bude provázet zatažené a polojasná obloha s průměrnými denními teplotami od +2 °C až do +5 °C, výjimečně se může objevit dokonce až +10 °C. Může se objevit sníh i v nížinách, ale velmi rychle zase roztaje.

Druhá dekáda 11. – 20. 12.

Druhá dekáda měsíce prosince bude pravděpodobně provázena zataženou oblohou a inverzním počasím s oblačností. V nížinách bude místy slabý déšť či sněžení, na horách bude spíše slunečno až polojasno. Průměrné denní teploty se mají pohybovat kolem +5 °C a přechodně mohou klesnout až k -10 °C. V horských kotlinách mohou teploty klesnout i níže.

Třetí dekáda 21. – 31. 12.

Na přelomu 2. a 3. dekády měsíce prosince se může objevit vydatnější sněžení. Sníh ale opět nevydrží a bude tát. Kolem Vánoc by se denní teploty měly pohybovat až okolo +10 °C i vyšších tepot. Vánoce letos velmi pravděpodobně opět nebudou bílé. Citelnější ochlazení by se mělo dostavit před Silvestrem, ale velmi pravděpodobně opět bez výraznější sněhové nadílky, které si moc neužijeme.

Počasí v prosinci a dlouhodobé průměry

Prosince v posledních letech zažily i teplotní rekordy. Teplý charakter počasí byl v prosinci v roce 2013 na Vánoce, kdy 24. prosince 2013 na mnoha místech České republiky padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Bohumíně, kde meteorologové zaznamenali +13,2 °C, v Ostravě – Porubě bylo naměřeno +12,3 °C, podobně tomu bylo i na Šumavě a v Kašperských Horách bylo +12,4 °C. Podobně teplé dny proběhly i v předvánočních dnech v roce 2014, kdy teploty stoupaly dokonce až k neuvěřitelným +15 °C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno