Dlouhodobá předpověď počasí na leden 2022

0
1628
zobrazení

Leden je z hlediska počasí typický zimní měsíc. Nejnižší denní průměrné teploty se pohybují kolem -2,8 °C a občas klesají v průměru na -1,2 °C. V lednu je počasí proměnlivé. Objevují se vpády arktického vzduchu do střední Evropy a pak klesají teploty hluboko pod -15 °C. Leden 2022 by měl být teplotně nadprůměrný, srážkově průměrný až podprůměrný. Sněhová nadílka přijde počátkem.

První dekáda od 1. do 10. ledna

V první dekádě očekáváme průměrné teploty mezi -4 °C až +4 °C. Může nastat i krátká perioda s velmi nízkými teplotami po vpádu arktického vzduchu od severu. V noci na 7. ledna 2017 klesly teploty na šumavské Rokytské slati na -34,5 °C a na mnoha místech Šumavy pod -30 °C. V noci na 6. ledna 2018 naopak v Karviné vystoupaly +13,2 °C.

Druhá dekáda od 11. do 20. ledna

Druhá dekáda má být teplotně průměrná až nadprůměrná a srážkově podprůměrná. Průměrné denní teploty se mají pohybovat od 0 °C do +5 °C s proměnlivým až slunečným počasím. Na přelomu druhé a třetí dekády očekáváme nízké teploty, které mohou místy klesat až pod -20 °C. V noci z 18. na 19. ledna 2016 na Rokytské slati na Šumavě naměřil ČHMÚ -32,3 °C, na Horské Kvildě -26,8 °C a na Jizerce -25,4 °C. Naopak v pražském Klementinu bylo naměřeno pouze -5,7 °C. V noci z 21. na 22. ledna 2016 klesla teplota na šumavské Rokytské slati na -35,3 °C, na Březníku na -32,2 °C, na Jizerce v Jizerských horách na -26,7 °C.

Třetí dekáda od 21. do 31. ledna

Poslední dekáda ledna má být teplotně i srážkově podprůměrná, s polojasnou až jasnou oblohou. Po přechodném vyjasnění se má opět zatáhnout a na konci ledna má začít sněžit. V nejteplejších lednových dnech mohou teploty vystoupat až k +15 °C. Dne 10. ledna 2015 padaly staleté a třicetileté teplotní rekordy. V Ústí nad Labem na Vaňově bylo naměřeno +16,8 °C a teplotní rekordy na dalších 40. měřicích stanicích.

Dlouhodobé teplotní průměry počasí v lednu

Délka slunečního svitu činí v lednu v průměru 48,8 hodin, ale silně závisí na poloze pozorovací stanice. Mírně narůstá díky prodlužujícím se dnům. Na teplotu vzduchu to ale nemá v dlouhodobých průměrech žádný velký podstatnější vliv. Slunce totiž v tomto období setrvává v poměrně malých výškách nad obzorem. V některých polohách a lokalitách dokonce bývá měsíc leden nejchladnějším měsícem v roce.

Dlouhodobé srážkové průměry počasí v lednu

Měsíc leden současně také patří ke srážkově nejsušším měsícům v roce. Podle dlouhodobých statistik počasí pak činí lednový srážkový průměr na území Čech 42,3 mm, na Moravě a ve Slezsku pak 37,8 mm. Přesto se mohou během měsíce ledna objevovat náhlá vzedmutí mnoha hladin řek. K tomu nedochází v důsledku nadbytku srážek, ale zejména díky tajícímu sněhu při náhlých oblevách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno