Historie Spojených států amerických (USA)

0
1572
zobrazení

Amerika byla známá již dávno před Kolumbem. Okolo roku 1000 přistáli u amerických břehů Vikingové. Pro svět ale Ameriku objevil Kryštof Kolumbus v roce 1492.

Osídlení Severní Ameriky pokračovalo snahou Španělska, Nizozemska, Francie a Švédska o kolonizaci vybraných území. Pro budoucí USA měla význam i anglická kolonizace. Velká Británie se od roku 1664 zmocňovala nizozemských a francouzských osad. Do roku 1773 vytvořila celkem 13 kolonií, základ budoucích Spojených států amerických. Jednalo se o Connecticut, Delaware, Georgia, Massachusetts, Maryland, North Carolina, New Jersey, New York, New Hampshire, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina a Virginia.

Tip: Jednotlivé státy USA

Otevřená válka

Velká Británie nepřiměřeně do vývoje v koloniích zasahovala a vyvolala velmi silnou protibritskou opozici. V roce 1775 to vyvrcholilo v otevřenou válku. Dne 4. července 1776 vydal Kontinentální kongres Deklaraci o nezávislosti. Byly vyhlášeny Spojené státy americké. Každý stát si ale současně ponechal svou vnitřní a ekonomickou politiku. V roce 1783 Velká Británie existenci Spojených států uznala a skončila Válka za nezávislost.

Další válka

Koncem 18. století se Spojené státy americké rozšiřovaly a připojily Kentucky, Ohio, Tennessee, Unie Vermont a v roce 1803 odkoupily od Francie Louisianu. Spory mezi USA a Velkou Británií vedly USA k vyhlášení války s Velkou Británií v letech 1812 až 1814. Spojené státy americké chtěly využít války Velké Británie s Napoleonem a připojit k území Kanadu, ale nepovedlo se a USA válku ukončily.

Rozšíření

Byly připojovány státy Alabama, Indiana, Illinois, Maine, Missouri a Mississippi. Od Španělska USA získaly Floridu, obsadily Texas a Kalifornii. Začátkem 70. let 18. století přibyly státy Arkansas, Iowa, Michigan, Minnesota, Oregon a Wisconsin. V důsledku rozporů mezi severem a otrokářským jihem USA se v letech 1860 až 1861 odtrhlo 11 jižních států. Jmenovitě Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Jižní Karolína, Mississippi, Luisiana, Severní Karolína, Texas, Tennesee a Virginia, které vyhlásily Konfederované státy americké. Válka skončila roku 1865 vítězstvím Severu.

Občanská válka

Koncem 19. století se po skončení občanské války staly USA hospodářsky nejsilnější světovou mocností. Připojily se státy Arizona, Colorado, Jižní Dakota, Kansas, Nevada, Nebrasca, Nové Mexiko, Montana, Oklahoma, Severní Dakota, Utah, Washington, Wyoming a Západní Virginie. USA se rozšiřovaly do Karibiku a Tichomoří, v roce 1959 to byla Havaj a Aljašku koupily od Ruska. Po rozpadu SSSR a pádu komunistických režimů ve východní Evropě jsou USA rozhodující vojenskou a ekonomickou mocností na světě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno