Režim letadlo – Co se stane, když nevypnete telefon během letu?

0
1707
zobrazení

Už jste to také v letadle slyšeli. Vypněte prosím všechna svá elektronická zařízení včetně vašich mobilních telefonů. Co se stane, když to neuděláte? 

Během většiny letů jsou cestující opakovaně upozorněni, aby své telefony vypnuli, nebo přepnuli jejich nastavení na režim letadlo. Pasažéři obvykle upozornění respektují. Přesto se najdou tací, kteří je bezohledně ignorují. Ostatně nevšímavost, sobeckost a nezájem je výsadou dnešní doby. Často se chybně zaměňuje za osobitost a individualitu. Víte ale, z jakého důvodu? Může letadlo spadnout?

Tip: Jak na nevolnost při cestování?

Když nevypnu telefon

Možná by letadlo spadnout mohlo, ale s největší pravděpodobností se to nestane. Ponecháte-li svůj telefon v normálním režimu, letadlo nespadne a ani nepřestanou fungovat přístroje v kabině. Aerolinky sto dělají pro jistotu. Riskovat životy stovek lidí, když mohou vydržet několik hodin bez signálu, nikdo nechce.

Co reálně hrozí

Pravděpodobně rozhodíte pilota. Telefon v normálním režimu vysílá a přijímá rádiové vlny i v několika kilometrech nad zemí. Telefon se bude snažit najít nejkvalitnější síť. Díky tomu se pilotům ve sluchátkách ozývají ruchy podobné těm, jaké uslyšíte, když přiložíte svůj telefon příliš blízko k reproduktorům. Rozptýlit pozornost pilotů může vést k jejich chybám. To je nežádoucí.

Respekt a ohleduplnost

Až polovina pasažérů nařízení ignoruje z bezohlednosti, lenivosti nebo nepozornosti. Zároveň si myslí, že kdyby šlo o velkou hrozbu, letecké společnosti by přece byly mnohem opatrnější. Kontrola elektronických zařízení by byla důslednější. Ruchové zvuky způsobené telefonem slyší ve svých sluchátkách asi 2x do měsíce.

Letecká nehoda zaviněná telefonem

Již došlo nejméně ke dvěma nehodám, které s nejvyšší pravděpodobností zapříčinily rádiové vlny vysílané telefonem. V roce 2000 havarovalo ve Švýcarsku letadlo aerolinky Crossair. Strůjcem katastrofy byly zřejmě falešné signály, které zmátly autopilota. V roce 2003 došlo k nehodě letounu společnosti Air Adventures, při které zemřelo 8 lidí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno