Astronomický podzim 2024

0
100
zobrazení

Podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim na severní polokouli nastává 23. nebo 22. září. Pouze ve výjimečných letech se astronomický podzim nebo také podzimní rovnodennost posouvá na 21. nebo 24. září. Nejbližší podzimní rovnodennost připadající na 21. září bude až v roce 2092 ta připadající na 24. září dokonce až v roce 2303.

Co je podzimní rovnodennost

V roce 2024 nastane astronomický podzim 22. září v 14 hodin a 43 minut. V tomto okamžiku Slunce vstoupí do znamení Vah. Slunce bude v tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Na rovníku Slunce projde v poledne nadhlavníkem a vůči světovému rovníku bude mít nulovou deklinaci. Den bude stejně dlouhý jako noc a proto nastane podzimní rovnodennost. Na jižním zemském pólu vyjde Slunce a na severním pólu naopak zapadne.

V momentě, kdy nastává podzimní rovnodennost, se Slunce nachází na nebeském rovníku a severní i jižní polokoule je vůči němu v tuto chvíli nakloněna pod stejným úhlem. Délka dne i noci je v tento den na všech místech na Zemi stejná. Slunce je 12 hodin nad obzorem a 12 hodin pod obzorem. Podobně máme i astronomické jaro a také astronomické léto.

Země se na své mírně excentrické dráze přibližuje ke Slunci. Do perihélia se dostane 3. Ledna, asi 147 miliónů kilometrů, do afélia, asi 152 miliónů kilometrů, se pak dostane až 4. července.

Střídání ročních období

Díky výše uvedené skutečnosti se mění oběžná rychlost Země kolem Slunce, což má pak za následek mírně odlišnou délku jednotlivých ročních období. Proto mají na jižní polokouli, která je v době perihélia, tedy naší zimy, přikloněna ke Slunci, o něco kratší, ale za to teplejší léta a naopak zase mají i delší, zato o něco chladnější zimy.

Podzimní rovnodennost v letech 2024 až 2030

  • 2024 – 22. září 14:43
  • 2025 – 22. září 20:20
  • 2026 – 23. září 02:05
  • 2027 – 23. září 08:02
  • 2028 – 22. září 13:46
  • 2029 – 22. září 19:39
  • 2030 – 23. září 01:27

Proč se datum rovnodennosti mění

Protože mezi astronomickým a běžným kalendářem vznikají odchylky, datum podzimní rovnodennosti nevychází pokaždé na stejný den. Kalendářní rok trvá 365 dní, ale Země oběhne kolem Slunce přesně za 365 dní 5 hodin 49 minut. Proto se okamžik rovnodennosti každý následující rok o 5 hodin a 49 minut opožďuje. Vše se pak dorovnává jednou za 4 roky přestupným rokem, kdy se datum prvního podzimního dne posune zase zpět.

Co můžete sledovat na obloze

Pokud pozorování moc nenarušuje svit měsíce, je možné každoročně v den podzimní rovnodennosti sledovat na nebi 2 pěkné scenérie. V době, kdy se začíná se dřív stmívat, až do pozdních nočních hodin můžete v tento den nízko nad jihem vidět mléčnou dráhu. Naopak před ranním rozbřeskem je dobře patrné zvířetníkové světlo, což je vlastně světelný kužel, který na obloze září v oblastech, kde jsou zvířetníková souhvězdí. Lepší místo na pozorování je mimo města bez světelného znečištění.

Oslavy podzimní rovnodennosti

Podzimní rovnodennost představuje čas vyrovnanosti a hojnosti, kdy lidé sklízí úrodu a děkují za zemi poskytnuté plody. Lidé se obrací do svého nitra, ukončují staré projekty, hodnotí úspěchy i neúspěchy a přemýšlejí o své budoucnosti. Teplé dny rychle střídají chladné noci a světla ubývá.

Jak oslavovali podzimní rovnodennost Keltové

U Keltů byl svátek podzimní rovnodennosti známý jako Mabon, Alban Elfed i Meán Fómhair. Název vychází z velšského jména Mabon a odkazuje na boha světla a syna Matky Země Modrona, který po narození zmizel do podzemí do lůna matky, kde půl roku hromadí síly, aby se znovu zrodil, přišlo jaro a nové světlo. Keltové děkovali za štědrost Matky Země, úrodu a plody. Oslavovali jídlem, hudbou a tancem. Na začátku honů kromě zemědělských božstev uctívali i bohy lovu a zvěře. Symbolem byla vinná réva, ořechy, dýně i rohy hojnosti a jablka jako znak obnovy života. S Mabonem si lidé spojovali oranžovou, hnědou, zlatou a červenou barvu, typickou hlavně pro říjen a listopad.

Jak uctívali podzimní rovnodennost Slované

Také Slované děkovali za úrodu a hojnost. Součástí rituálů bylo obětování chleba a obilné kaše. Ukončení hospodářského roku doprovázela hostina. Podzimní rovnodennost byl čas, kdy začínají na světě převládat temné síly. Věřili, že v tento den nastává rovnost sil a mohou si naklonit osud na svou stranu. Komunikovali se Sudičkami, loučili se s nositelkou plodnosti Mokoší a vítali Moranu, symbol zimy a smrti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno