Co je to Mariánské léto – kdy začíná a končí

0
1241
zobrazení
Mariánské údolí

Jednou z nejvýraznějších teplotních singularit objevujících se v měsíci září je takzvané Mariánské léto nebo Mariánské pozdní léto.

Kdy začíná Mariánské léto?

Mariánské léto se objevuje každý rok. Staré lidové označení popisuje pravidelně se opakující několikadenní slunečné, velmi teplé období, které trvá od poloviny první zářijové dekády až po dny na jejím konci. Počasí v září se totiž rychle a výrazně mění.

Co je to Mariánské léto?

Typické Babí léto lze rozdělit do několika období. Prvním obdobím Babího léta je právě Mariánské léto neboli Mariánské pozdní léto. Období je charakteristické výraznější teplotní amplitudou a střídá poměrně stálé srpnové počasí. Pod starým lidovým označením se ukrývá pravidelně se opakující několikadenní slunečné, velmi teplé období objevující se ve dnech od poloviny první zářijové dekády až po dny na konci této dekády. Na Mariánské léto navazují další období s lidovými názvy

TIP: Dlouhodobá předpověď počasí na září
Mariánské údolí

Ludmilsko-Matoušské léto

Na tuto část Babího léta, respektive Mariánského léta, navazuje další období, které se označuje jako Ludmilsko-Matoušské léto. To je datováno v období od dnů na konci první zářijové dekády až po dny v polovině poslední zářijové dekády. Je charakteristické nejnápadnějšími a nejvýraznějšími teplotní výkyvy, kdy v dlouhodobém průměru zaznamenáváme výrazné poklesy a vzestupy teplot.

Svatováclavské babí léto

Třetím obdobím Babího léta je Léto svatého Václava neboli Svatováclavské babí léto. To nastupuje většinou ve dnech v polovině poslední zářijové dekády až po dny pohybující se kolem poloviny první říjnové dekády.

Tereziánské babí léto

Čtvrtou částí Babího léta je Léto svaté Terezie neboli Tereziánské babí léto. Datuje se od poloviny první říjnové dekády až po dny na přelomu druhé a třetí dekády října. Je charakteristické hustými ranními a večerními mlhami a kratší dobou slunečního svitu díky zkracujícím se dnům. Zvyšuje se četnost mrazíků a mrazů.

babí léto

Šimonská chladna

Pátou částí Babího léta jsou Šimonská chladna vyskytující se ve dnech na přelomu druhé a třetí říjnové dekády a trvající až do posledních dnů října. Jde o chladnější počasí s povětrnostně méně příznivými podmínkami. Zvyšuje se výskyt sychravých, chladných a větrných dnů, nočních mrazíků až mrazů, mlh, tzv. jíní a jinovatek.

Léto Všech svatých

Šestou částí je na konci října Malé babí léto neboli Léto Všech svatých. Dostavuje se v posledních říjnových dnech až po dny na konci první listopadové dekády. Objevuje se poměrné teplé, ale mlhavé počasí, přes den se po rozpuštění ranních mlh a při nízké oblačnosti objevuje i slunné počasí. Uzavírá část roku nazývanou Babí léto.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno