8 nejčastějších problémů, které vám mohou pokazit dovolenou autem

0
194
zobrazení
8_problémů_s_autem

Prázdniny a prodloužené víkendy jsou ideální k odpočinku od každodenních povinností. Někdo k tomu využije pohodlí vlastního gauče či postele, avšak ti dobrodružnější z nás se chopí každé příležitosti k tomu, aby zorganizovali výlet s přáteli či rodinou.

Pokud do této skupiny patříte i vy, s velkou pravděpodobností vám jako dopravní prostředek bude sloužit vaše vlastní auto. Jedná se o nejpohodlnější formu cestování, ale zároveň s sebou přináší také řadu úskalí – pokud totiž vozidlo selže, může vám to výrazně pokazit plány.

Před jízdou byste se tedy měli ujistit, že je váš vůz v perfektní kondici. A na co dát obzvlášť velký pozor? To si povíme v následujících řádcích.

1. Mrtvá baterie

Představte si, že stojíte na odpočívadle uprostřed ničeho a motor při otočení klíčkem jen smutně zakňučí. V ten moment se sami přesvědčíte, že pohonné hmoty nejsou to jediné, co udržuje váš automobil v pohybu

Pokud je tedy vaše baterie starší než dva roky, vyplatí se ji před cestou nechat zkontrolovat nebo ji případně vyměnit – zejména pokud vám působila potíže už v minulosti. Shánění nové baterie nebo alespoň nabíječky by bylo tím posledním, co byste na cestách chtěli řešit.

2. Píchlá či prasklá pneumatika

Vyměnit kolo zvládne s potřebným vybavením prakticky každý. Pro dodržení správného postupu se však před cestou vyplatí přečíst návod nebo si ho pro případ potřeby dokonce vytisknout a vozit v autě. 

Pneumatiky však mohou i prasknout nebo se jinak poškodit, a to i za jízdy. Pokud by k tomu došlo, způsobilo to ohrožení nejen vás, ale i ostatních řidičů na vozovce. Nezapomeňte tedy projistotu zkontrolovat tlak v pneumatikách i jejich celkový stav, a to včetně rezervního kola.

3. Rozbitý stěrač

Kdo vyráží na dovolenou, obvykle se spoléhá na to, že bude krásné slunečné počasí. Nicméně přeháňky a bouřky jsou běžnou součástí léta, a pokud by vás zasáhly, s rozbitými stěrači byste si příliš nepomohli.

Jestliže tedy víte, že jeden nebo oba stěrače na vašem autě už nějakou dobu nefungují tak, jak by měly, rozhodně před odjezdem vyřešte jejich výměnu.

4. Prázdná nádrž

Možná se vám to zdá jako banalita, ale řidiči se na cestách potýkají s prázdnou nádrží častěji, než byste si mysleli. V místech, kde to neznáte, se těžko odhaduje, kdy narazíte na další čerpací stanici. Chvíle nepozornosti, kdy si nevšimnete téměř prázdné nádrže, vás tedy může stát velmi dlouhou cestu pěšky k nejbližší benzínce.

5. Porucha motoru

Při delším cestování autem vás však mohou potkat i závažnější poruchy, a to například motoru – srdce celého vozu. Na rozdíl od píchlé gumy toho s rozbitým motorem příliš neuděláte a s největší pravděpodobností vaše dovolená bude u konce. Stav motoru, včetně motorového oleje, proto nechte předem zkontrolovat, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Nejen kvůli poruchám, ale i dopravním nehodám či případnému odcizení či poškození vozu se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění vozidla. S rozbitým motorem vám sice nepomůže, přichází ale s asistenční službou, která vám v těžkých momentech přijde vhod.

6. Chyba spojky

Před dovolenou by měla projít důkladnou kontrolou také spojka – zejména v případě, že vydává podivné zvuky nebo máte podezření, že z ní uniká kapalina. Se závadou v terénu opět nic neuděláte, a pokud dojde k poruše ve vysoké rychlosti, nemuselo by to dopadnout zrovna nejlépe.

7. Nedostatečné chlazení

Cestování do strmých kopců ve vysokých teplotách dává motoru pořádně zabrat. V kombinaci s porouchaným systémem chlazení vás od přehřátí motoru může dělit jen pár šlápnutí na plynový pedál.

Kromě kontroly stavu motorového oleje a samotného motoru věnujte pozornost i chladící kapalině a celému systému chlazení. Pokud se vám za jízdy rozsvítí příslušná kontrolka, zastavte na bezpečném místě a nechte motor vychladnout.

8. Porouchané brzdy

Tento bod je sice poslední, ale zároveň je ze všech nejvíce nebezpečný. Nikdy nevíte, kdy v budete potřebovat zprudka šlápnout na brzdu, abyste zabránili srážce s vozem nebo dokonce chodcem. Když v takový moment brzdy selžou, následky mohou být fatální.

Delšímu cestování autem by tedy měla předcházet patřičná kontrola brzdového systému a kapaliny. Vždy je lepší investovat trochu času a peněz, než později litovat toho, že jste něco podcenili. 

Když navíc budete vědět, že je vše v pořádku, opadnou z vás obavy i starosti a vy se budete moci plně oddat poznávání nových míst a zaslouženému odpočinku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno