Co je to Babí léto – kdy začíná a končí

0
1105
zobrazení
babí léto

S pojmem Babí léto se můžeme setkat poměrně často. Víte ale, co vlastně tento pojem označuje a kdy začíná? Podívejme se, zda a kdy se ho letos vlastně dočkáme.

Co je to Babí léto?

Babí léto je termín označující pozdní léto nebo také ekologické léto. Během něj můžeme velmi často pozorovat volně se vznášející a poletující pavučiny drobných pavoučků, které lidem v minulosti připomínaly hlavně šedé babské vlasy. Odtud také pravděpodobně pochází název Babí léto. Někdo také odvozuje pojmenování od chladnějšího počasí, tedy jakéhosi zestárlého léta. Název možná také pochází od Plejád, přesněji od otevřené hvězdokupy v souhvězdí Býka, zvané lidově Baby. Plejády se totiž v tomto období roku začínají objevovat na noční obloze.

Kdy začíná a kdy končí babí léto

Babím létem se většinou označuje suché, teplé a málo větrné počasí na konci léta a začátku podzimu. Noci bývají už chladné a často se po ránu vyskytují i ranní mlhy. Podle odborníků je babí léto od 21. září do 2. října, na začátku astronomického podzimu, kdy v našich končinách sluneční paprsky dopadají kolmo na zemský rovník. I proto je někdy nazýváno létem sv. Václava, který má svátek 28. září. Meteorology je označováno jako svatováclavské a dostavuje se až na přelomu září a října. Ve Francii Babí léto nazývají létem sv. Martina, v Anglii létem sv. Lukáše a v USA a v Kanadě indiánským létem. Každopádně lze během něj načerpat sluneční energii před zimou.

babí léto

Typické teploty během Babího léta

Babí léto je období déletrvajícího slunného a ještě poměrně teplého počasí, kdy maximální denní teploty vystupují nad 21 °C, někdy až přes 23 °C. Babí léto doprovází velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Ranní teploty často naopak padají pod 10 °C a občas i pod bod mrazu. Je typické častými ranními neboli radiačními mlhami.

Typické Babí léto

Typickým znakem Babího léta je slunečné počasí v září i v říjnu a vysoké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Horké srpnové počasí je ale definitivně pryč. Délka trvání příjemného podzimního počasí plného paprsků slunce projasňujícího barevné podzimní listí je v každém roce jiná. Třeba v roce 1959 trvalo babí léto až 7 týdnů. V jiných letech je však naopak sotva postřehnutelné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno