Dlouhodobá předpověď počasí listopad

0
204
zobrazení

Počasí v měsíci listopad je typické mlhami, proměnlivou oblačností a prouděním chladnějšího vzduchu od severu. Nejvyšší listopadové denní teploty se pohybují v průměru kolem 6 až 10 °C, noční teploty v rozmezí 2 až 4 °C. Koncem měsíce pak noční teploty klesají až k 0 °C.

Oblačnost v listopadu

  • V době 1. do 10. 11. přinese listopad inverzní charakter počasí. To se nejvíce projeví zejména v průmyslových aglomeracích na severní Moravě a severu Čech. Na horách bude jasno až polojasno a počasí bude poměrně teplé.
  • V době od 11. do 20. 11. bude teplotně měsíc listopad znatelně nadprůměrný. Denní teploty vystoupí až nad 12 °C, místy i nad 15 °C. Ve druhé dekádě listopadu začne postupně přibývat frontální oblačnosti, srážek a pak se citelně ochladí. Větší ochlazení přijde na konci měsíce.
  • V době od 21. do 30. 11. bude převažovat proměnlivé počasí a objeví se sněhové přeháňky, které budou vydatnější v horských oblastech. Denní teploty ale i přesto vystoupí až k 10 °C.

Dlouhodobé průměry počasí v listopadu

První dekáda s teplotami až 20 °C byla výjimkou v roce 2014. Rok 2015 pak ještě předčil očekávání a 8. listopadu 2015 byly naměřeny teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Kobylí na jižní Moravě, kde bylo naměřeno 20,7 °C. V Tušimicích, Kralovicích, Doksanech a Velkém Meziříčí padl absolutní teplotní rekord pro měsíc listopad.

Tip: Cestování se psem do Německa

Když se zima projeví dříve

Naopak v roce 2016 teploty klesly k mínusovým hodnotám a v noci ze 13. na 14. listopadu padly teplotní rekordy. Nejchladněji bylo na Rolavě na Karlovarsku, kde meteorologové naměřili -17,5 °C. N Jizerce v Jizerských horách bylo naměřeno -13,7 °C a Jezerní slať na Šumavě zaznamenala teploty -14 °C. O den později, v noci ze 14. na 15. listopadu zde klesla teplota dokonce na -20 °C.

A jak se zima projeví letos

Letošní zimní počasí se částečně projeví již v listopadu a bude připomínat tu opravdovou zimu. Ta Ladovská to ještě zdaleka nebude. Bude více větrno, obdobně jako byla zima poslední. Srážek bude více než v předchozí zimní sezóně. Většina zimy bude chladnější, deštivější a někdy i zasněžená. Počátek bude teplotně výše a navíc bude větrno až bouřlivo. Střed bude chladnější se srážkami, závěr mírný, deštivý a přijdou i teplotní maxima. Charakteristická bude proměnlivost, nestálost počasí, kdy se v průběhu jednoho týdne se vystřídá počasí klidně i pětkrát. Stejně tak často se vystřídají vydatné srážky a přeháňky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno