Dálniční známka v Maďarsku

0
583
zobrazení

Dálniční známky jsou v Maďarsku pro motocykly a vozidla do 3,5 t povinné na většině dálnic s délkou platnosti 10 dní, měsíc a rok. Pro pravidelné uživatele částí dálnic je k dispozici roční známka s platností rozdělenou podle žup. Pro vozidla s maximální povolenou hmotností nad 3,5 t je určena mýtná jednotka Hu-Go, pro autobusy je platba mýtného zjednodušená a zakoupí si e-známku.

Kde koupi t maďarskou dálniční známku

Dálniční známky v elektronické podobě lze koupit přes internet na ematrica.nemzetiutdij.hu, mobilní aplikace smluvních prodejců i na běžných prodejních místech, tedy benzínové pumpy a prodejny v okolí hraničních přechodů. Ceny známek pro autobusy na toll-charge.hu.

dálniční známka slovensko

Ceny dálničních známek pro Maďarsko 2021

platnost / vozidlo

motocykly

motocykly

osobní automobily do 7 osob

vozidla do 3,5 t pro více než 7 osob

nákladní automobily do 3,5 t

přívěs pro

nákladní vozidla do 3,5 t, autobusy

vozidla do 3,5 t pro více než 7 osob

10 denní

1470 Ft

3500 Ft

7000 Ft

3500 Ft

měsíční

2500 Ft

4780 Ft

9560 Ft

4780 Ft

roční

42 980 Ft

42 980 Ft

42 980 Ft

župní roční

5000 Ft

10 000 Ft

5000 Ft

Délka platnosti dálničních známek

  • 10 denní známka platí po dobu 10 kalendářních dní.
  • Měsíční známka platí do stejného kalendářního dne jako začátek platnosti v následujícím měsíci nebo do posledního dne měsíce.
  • Roční známka platí od 1. dne v roce do 31. ledna v roce následujícím, tedy 13 měsíců. Pro některé oblasti je v nabídce také roční známky s platnosti jen pro vybranou župuceny a platnosti.

Dálniční známka pro automobil s přívěsem

Pro jízdu po dálnici se soupravu osobního automobilu s přívěsem stačí dálniční známka pro osobní auto. Pro přívěs je známka povinná, jestliže je tažen vozidlem pro převoz nákladů do 3,5 t, vozidlem do 3,5 t pro více než 7 osob a autobusy. Pokud Maďarskem projíždíte do jiných zemí, bude se vám hodit slovenská dálniční známka, dálniční známka v Rakousku nebo dálniční poplatky v Chorvatsku.

Mýtný systém Hu-Go pro vozidla s hmotností nad 3,5 t

Pro vozidla s maximální povolenou hmotností nad 3,5 t jsou zpoplatněny dálnice, rychlostní silnice a ostatní hlavní silniční komunikace. Platba mýtného probíhá s pomocí palubní jednotky a mýtného systému Hu-Go. Sazba se odvozuje od emisní třídy a počtu náprav vozidla. Pro autobusy platí elektronická známka.

dálnice

Na které silnice v Maďarsku potřebujete dálniční známku

Pro motocykly, vozidla do 3,5 t a autobusy je dálniční známka povinná pro téměř celou dálniční síť. Ze zpoplatnění jsou vyjmuty některé nenavazující dálnice a části okruhu kolem Budapešti. Pro vozidla s hmotností nad 3,5 t jsou zpoplatněny dálnice, rychlostní silnice a hlavní tahy silnic nižších tříd – mapy zpoplatněných komunikací.

Převod e-známky na jiné vozidlo

Požádat o výměnu elektronické dálniční známky lze při převodu vozidla na jinou osobu, změně registrační značky, odcizení nebo u nepojízdného vozidla a chybně zadaných údajích v objednávce. Žádost o výměnu e-známky nebo o vrácení části ceny provedete zasláním dokumentů a zaplacením poplatku 1 470 HUF.

Slevy a úlevy

Výjimku mají některá vozidla využívané pro pomoc občanům a v souvislosti se státní správou. Velké rodiny a osoby s omezenou pohyblivostí mohou pro vozidlo do 3,5 t pro více než 7 osob použít známku nižší cenové kategorie, tedy pro vozidlo do 3,5 t pro max. 7 osob. Informace a kontakty pro žádost o výjimku Exemptions.     

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno