Objevte kouzlo zaniklé osady Amerika

0
908
zobrazení

Možná, že jste na tomto místě již byli a rádi byste se sem vrátili znovu, abyste zažili krásné chvíle plné vzpomínek na bývalou osadu Amerika. Tento výlet vám určitě doporučujeme, rozhodně je na co se těšit. U Pramenů na Roudné vzniklo vzpomínkové místo, které připomíná zaniklou osadu Amerika.

Na kouzelném místě u Pramenů na Roudné bude vybudována vzpomínka na zaniklou osadu Amerika, která zde stávala. Připomenul nám ji spolek s názvem: „Pěstuj prostor“, společně se sochařem Kurtem Gebauerem. Členové spolku upravili koryta pramenů řek a známý sochař vytvořil unikátní umělecké dílo nazvané Amerika, které bylo slavnostně odhaleno 27. dubna 2019 na akci nazvané Objevení (se) Ameriky. Udělejte si výlet po Česku a zajeďte se sem podívat.

Historie Pramenů na Roudné

Než vyrazíte na cestu, povíme vám něco o historii. První písemné zmínky o pramenech pocházejí z 15. století. První stopy po osídlení byly nalezeny už z doby pozdního paleolitu a mezolitu 5500 – 9000 př. n. l. Ve středověku tu ležel kostel Všech svatých a tvrz Kunčin hrádek. Prameny a studánky sloužily jako zdroj pitné vody, pak byly součástí městského vodohospodářského systému a na konci 18. století byl vytvořen vodovod, kterým voda z pramenů až do roku 1919 tekla jen díky gravitaci. Vodovod vedl skrz kopec pod kostelem a vody z pramenné pánve napájely 10 kašen ve městě.

Kde leží Prameny na Roudné

A6 pojedete na rodinný výlet, prameny na Roudné leží asi 2 kilometry vzdušnou čarou od centra Plzně. Přes unikátní gravitační vodovod prameny zásobovaly pitnou vodou centrum města Plzně až do počátku 20. století. I nadále však čerpali vodu z Pramenů obyvatelé přilehlé osady Amerika. Dělnická kolonie Amerika byla za 2. světové války vybombardována a při stavbě Fakultní nemocnice Lochotín v 70. letech byly její ruiny zcela odstraněny. Od nemocnice vedla k pramenům pěšina a pacienti zde v klidu odpočívali. Pak ale prameny téměř zanikly a jejich okolí zcela zarostlo.

Setkání s aktivními občany Roudné

Členové spolku „Pěstuj prostor“ iniciovali setkání s aktivními občany Roudné. Pak společně členové spolku a obyvatelé Roudné vybrali plán, při kterém za podpory města upravili koryta pramenů a instalovali sochařské dílo. V rámci rozvoje okolí studánek si vítězný plán zvolili Plzeňané ze tří projektů při hlasování v Gambrinus tramvaji. Pivovar Gambrinus na něj prostřednictvím této akce věnoval 100 000 Kč. Ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU navíc vznikla i unikátní mini brožura s velmi zajímavými a krásně ilustrovanými pověstmi od Pramenů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno