Skály ve Žďárských vrších v chráněné krajinné oblasti jsou divoké a rozervané, ostře kontrastují s jemně modelovanou krajinou bez výrazné výškové členitosti. Skaliska jsou chráněna a vzácná vegetace slouží jako hnízdiště ptactva. Nejkrásnější kout Vysočiny je Devět skal, což jsou nejvýše položené skály Žďárských vrchů, zkrášluje i osada Blatiny. Vznikla na počátku 18. století a je nejmladším sídlem v oblasti. Původně osada Najtštift, Novosady byla domovem železářské výroby na novoměstském panství s rostoucí potřebou dřevěného uhlí. V roce 1707 dovolila vrchnost dělníkům, aby si zde postavili domky a obdělávali okolní půdu. Pak se ujal název Blatiny, díky blátivému terénu.
Svatý Jan kousek od Prahy
Srbsko leží na levém břehu Berounky a učaruje vás vápencovými skalami a horolezeckými terény. Zalesněná krajina, která leží mezi Srbskem a Svatým Janem, kde potkáte vysoké vápencové skály, hluboké strže a překrásnou vápnomilnou květenu. Navštivte hornický skanzen, svezte se parním vláčkem, zastavte se přímo pod širým nebem u geologické expozice. Okruh vede po naučné stezce Karlštejn a část trasy po jedné z nejstarších značených turistických tras v Čechách z roku 1889 pojmenované na počest známého Vojty Náprstka. Ze Srbska se vydejte k Bubovickým vodopádům.
Rakovecké údolí nezdobí jen jarní Bledule
Údolí potoka Rakovec se nachází v Jihomoravském kraji na pomezí Vyškova a Blanska a je opravdu nádherné. Na jaře Bledule jarní pokryjí stráně a kouzlo a romantiku nezničené přírody zde vidíte celoročně. Příroda je umocněna oku lahodící absencí jakýchkoli civilizačních objektů, které se zde nevyskytují. Mezi rybníkem Budkovan u Jedovnic a obcí Račice-Pístovice jsou jen lesy, skály, louky, mokřady, studánky a velmi jemně a ladně meandrující potok. Potkáte jen archeology vykopanou základnu budov vesnice Bystřec v horní části údolí na trase hlavní červené značky. Projděte hradiště Černov z dob keltského etnika, kam vás přivede zelená turistická trasa z Ruprechtova nebo Ježkovic.
Okružní výlet z Víru do Víru přes tři krásné hrady
Nenáročný okružní výlet můžete zažít na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice nad Pernštejnem. Projděte všechny tři hradní zříceniny, které leží v kraji Vysočina na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů. Ideálním východiskem je Vír v údolí Svratky. Lepší startovací a cílové místo si nemůžete přát. Kromě nádherné stavby Vírské přehrady zde najdete různé skalní vyhlídky, vodopád a zcela obdivuhodný Vírský mlýnek v Hrdé Vsi. Přepadne-li vás hlad, poslouží stylová hospoda Na pískovně s domácím teplým jídlem a pivními speciály. Je zde i hotel nebo turistická ubytovna. Čeká vás Zubří hrad Aueršperk, Zubštejn ve zcela novém hávu a pálení vápna na Pyšolci.
Krásná Milešovka z rozhledny Stradonka
Výlet na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, mezi městy Slaný a Louny vstříc zalesněným údolím mezi Perucí a Chrastínem vás povede stoupáním ke keltskému hradišti, kde na valu uvidíte zajímavou novou repliku původního opevnění oppida. K vidění je i největší menhir v Čechách, u vesnice Klobuky, kde stojí zcela osamoceně v poli 3,5 metru vysoký kámen pojmenovaný jako Kamenný pastýř. Nedokončený gotický chrám v Panenském Týnci navštěvují milovníci historie i pozitivní energie. Uvidíte také pohled na horu Říp.