Jak vybrat spacák?

0
412
zobrazení

Spacák nám dává na cestách malý kousek soukromí a komfortu. Nákup spacího pytle by měl být proto velmi dobře promyšlený. Při výběru rozhoduje více faktorů.

Než začnete vybírat

  • Pro koho je spacák určený
  • Do jakých podmínek ho potřebujete
  • Jak často budete spacák používat
  • Co od spacáku očekáváte
  • Kolik do něj chcete investovat

Spacáky podle teplotního určení

Podstatné je, v jakých podmínkách budete nejčastěji spacák používat. Rozdíl je spát venku během tropických nocí a ve velkých mrazech. Spacáky se dělí do 3 kategorií.

Letní spacáky

Vhodné na festivaly, vodu, kolo, dětský tábor pod stan a nenáročné akce během léta, kdy teplota neklesá pod 5 °C. Výhodou je nízká váha, malý objem a nízké pořizovací náklady. Poskytují však nejmenší tepelný komfort.

Třísezónní spacáky

Jsou univerzální, využitelné od jara do podzimu i při teplotách kolem nuly a za nepříznivých podmínek. Mají rozumný poměr mezi výkonem a cenou a přijatelný cestovní objem. Stále mají menší tepelný komfort než zimní spacáky.

Zimní spacáky

Nehodí se pro běžné užívání, ale do extrémních mrazivých podmínek. Nabízí nejvyšší tepelný komfort, menší cestovní objem a hmotnost. Počítejte s vyšší cenou. Peří má náročnější údržbu.  

  • Extremní teplota – pokud je na spacáku označena tato teplota, při jejím překročení hrozí prochladnutí a nejde o komfortním spaní
  • Komfortní teplota – údaj, vhodný pro výběr spacáku, při této teplotě se za ideálních podmínek pohodlně vyspíte a nebudete pociťovat chlad.
  • Limitní teplota – pokud se teplota přiblíží k této hranici, bude vám ve spacáku horko.

Podle tvaru spacího pytle

Existují 2 základní tvary spacích pytlů a každý se hodí na zcela jiné aktivity. Doplňuje je 1 speciální kategorie.

Dekové spacáky

Dekové spací pytle jsou ideální pro ty, co nemají rádi, když je spacák těsně obepíná a potřebují prostor při spaní. Dají se úplně rozepnout a používat jako běžná deka. Hodí se na chatu i dovolenou v kempu. Dopřejí vám komfort, prostor a příjemné materiály na dotek. Mají ale větší přepravní rozměry a vyšší hmotnost.

Mumiové spacáky

Mumie je nejpoužívanější typ spacího pytle, který kopíruje tělo. Je skladný a dobře drží teplo, protože vám do něj nefouká. Nabízí lepší tepelný komfort, nižší hmotnost a menší přepravní rozměry, ale i užší vnitřní prostor zejména v nohách.

Rozšiřitelné spacáky

Rozšiřitelná může být délka i šířka mumie i dekového spacáku. Někdy lze spojit i 2 spacáky dohromady. Musíte mít pravý a levý kus ze stejné sezóny extreme či outdoor a musí mít stejnou délku.  Vyzkoušejte si je doma před cestou.

Podle izolační náplně

Syntetika

Syntetická vlákna jsou nejpoužívanější a mají nenáročnou údržbu, jsou antialergická, oproti peří jsou odolnější ve vlhkém prostředí.

  • Mikrovlákna – mají vysoké termo-izolační vlastnosti a malý objem, jsou univerzální, ale mají nižší loft, jsou tedy méně nadýchané.
  • Kanálková dutá vlákna – rozlišuje se počet kanálků, která mají vlákna. S vyšším počtem kanálků se zvyšuje výhřevnost a nadýchanost vláken. Mají vyšší loft i výhřevnost, ale i větší objem, vyšší hmotnost a kratší životnost.

Peří

Lehký přírodní materiál, který je skladný, skvěle hřeje a při správné péči dlouho vydrží. Není vhodný do vlhka, jinak zplihne a přestane hřát. Má super izolační vlastnosti, nízkou váhu, malý přepravní objem a větší tepelný odpor. Počítejte se složitější údržbou, náchylností na vlhkost a vyššími pořizovacími náklady.

Velikost spacáku

Pokud je prostor malý, dochází ke stlačení izolační vrstvy a zhoršení izolační schopnosti. Pokud je velký, musí tělo vyhřívat velký prostor. Doporučená délka spacáku je o 20 cm větší, než je vaše výška. Je nutné brát v potaz i šířku postavy. Rostoucí spacák se dá pomocí zipu zkrátit nebo prodloužit. Dámské spacáky se vyrábí pro postavy do 175 cm a mají více izolační náplně v nohách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno