Chorvatsko – NP Paklenica

0
1588
zobrazení

Většina návštěvníků Chorvatska bezpečně zná ikonický a zároveň největší národní park Plitvická jezera. Chorvatsko má však osm národních parků a v tomto článku se krátce pověnujeme neméně nádhernému národnímu parku Paklenica, který se nachází necelých 50 km od Zadaru na pevnině proti ostrovu Pag.

Poloha

Paklenica je krasový říční kaňon rozkládající se na ploše asi 100 km2 v severní Dalmácii v jihovýchodní části pohoří Velebit. Národní park má dva mohutné kaňony a je tak přirozeně členěn na Malou a Velkou Paklenicu, přičemž v kaňonu Malá Paklanica nenajdete tekoucí vodu, neboť řečiště je kompletně vyschlé. To vytváří neobyčejně osobitou krajinu a scenérii, kdy v kaňonu se nachází vcelku bujný listnatý les. Nalezneme zde také přepestrou škálu rostlinných a živočišných druhů. NP Paklenica je od roku 1978 zapsán na seznamu UNESCO jako biosférická rezervace.

 

Aktivity

Paklenica je především cílem pro ty, kteří dovolenou chtějí trávit aktivně. Zdejší krásné prostředí, zachovalá příroda a čerstvý horský vzduch tvoří kousek od horkého středomořského klimatu ráj pro milovníky turistiky, cyklistiky a především horolezectví. Park je protkán turistickými a cyklistickými stezkami různých délek a náročností. Pro horolezce se zde nachází řada jednodélkových až devítidélkových cest, nejvíce v okolí nejvyšší chorvatské skály Aniči Kuk vysoké 712 m. Riviéra Paklenica pak vybízí ke klidnému odpočinku na zdejších oblázkových plážích. Jsou zde vhodné podmínky i pro provozování windsurfingu, jachtingu, či vodního lyžování.

Ubytování

Střediskem Paklenické riviéry a branou pro návštěvu parku je malebný malý přístav Starigrad. V letovisku a jeho okolí je rozličná nabídka apartmánů, pensionů a hotelů a také čtyři kempy. Přímo v parku je pak možnost využít sice méně komfortnější, zato romantičtější ubytování ve zdejších chatkách, z nichž největší je Horská chata Paklenica.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno