Letní sezóna plná dovolených a prázdnin je jako stvořená i pro cestování po historických památkách. Svou vlast bychom si měli pořádně procestovat a poznat. V České republice totiž máme neuvěřitelné skvosty. Asi půl milionu lidí každým rokem navštíví naše české hrady a zámky. Možná stejně jako my obdivujete znalosti průvodců a kastelánů a možná jim i tak trochu závidíte možnost strávit čas na zámku či hradě. Velmi dobrá sezóna pro kastelány zejména závisí na počasí. I když bude venku pršet, nenechte se odradit. Prohlédnout si hrad či zámek přece můžete právě, když prší. Pokud stále nevíte, na které hrady a zámky se chodí nejčastěji, už pěkných pár let výběr zůstává přibližně stejný. Podíváme se na 10 nejoblíbenějších českých památek.
Pražský hrad
Rozhodně nejnavštěvovanějším městem České republiky je jednoznačně naše krásná a stověžatá matička Praha. Z jejích skvostů si lidé nejčastěji ke své návštěvě vybírají právě Pražský hrad. I vy si jeho prohlídkou můžete zpestřit svoji dovolenou. Pražský hrad je již od 9. století sídlo králů a v nových časech od roku 1918 sídlo českých prezidentů. Mezi těmi všemi architektonickými výtvory jde jednoznačně o největší symbol naší země.
Otevírací doba: celý areál 6 – 22, objekty 9 – 17 (duben – říjen) a 9 – 16 (listopad – březen).
Vstupné se dělí na jednotlivé okruhy a pohybuje se od 70 do 350 korun, rodinné vstupné za 700 korun.
Lednice
Bělostné zdi zámku Lednice znáte určitě z pohlednic. Jde o vůbec nejnavštěvovanější zámek v České republice a má to své důvody. Zámek Lednice je naprosto nezapomenutelný i se svým skleníkem a fantastickou zahradou. Turisty tedy nepřitahuje jen zámek, ale i úžasný park plný vzácných rostlin, keřů a stromů, nepřehlédnutý minaret a další stavby včetně stájí a umělé zříceniny Janův hrad pocházející z 19. století. Díky unikátnímu propojení stavebních památek s okolní formovanou přírodou byl roku 1996 lednicko-valtický areál zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.
Otevírací doba: každý den 9 – 18 (červenec a srpen), 9 – 17 mimo pondělí (září), 9 – 17 jen o víkendech (říjen, duben), 9 – 18 mimo pondělí (květen, červen).
Vstupné se pohybuje od 130 do 180 korun, rodinné vstupné za 490 korun.
Český Krumlov
Pokud jste ještě nezavítali do Českého Krumlova, neváhejte to napravit. Jde o malebné město plné památek. Zámek Český Krumlov patří s Lednicí ke dvěma českým zámkům s návštěvností přes 300 000 lidí za sezónu. Ze zámecké věže je úchvatný výhled na celé město, které také patří ke kulturnímu dědictví chráněnému organizací UNESCO. Čeká vás expozice Hradního muzea, válcová zámecká věž s vyhlídkovým ochozem, unikátní Zámecké barokní divadlo či expozice Konírny.
Otevírací doba: 9 – 18 (červen – srpen), 9 – 17 (duben, květen, září, říjen).
Vstupné se pohybuje od 110 do 150 korun, rodinné vstupné za 410 korun.
Hluboká nad Vltavou
Romantický zámek Hluboká nad Vltavou s charakteristickým cimbuřím v těsné blízkosti jednoho z největších měst v naší republice, Českých Budějovic. Původně královský hrad na ostrohu nad řekou Vltava se stal v roce 1661 majetkem rodu Schwarzenbergů. Je bohatě zdoben dřevořezbami a ušlechtilým dřevem, obrazy evropských mistrů 16. až 18. století, vitrážemi, lustry a keramikou z Delft. V suterénu zámku je přístupná zámecká kuchyně s cukrárnou a osobním i jídelním výtahem z počátku 20. století.
Otevírací doba: denně 9 – 17 (červenec a srpen), 9 – 17 mimo pondělí (květen, červen), 9 – 16:30 mimo pondělí (duben, září, říjen), 10 – 16 mimo pondělí (listopad – březen).
Vstupné se pohybuje od 110 do 150 korun, rodinné vstupné za 410 korun.
Karlštejn
Nechte se třeba na hrad Karlštejn dovézt kočárem a pak se projděte po kouzelné kapli či Císařském paláci a nahlédněte i do bývalého hradního vězení. Středověká romantika ke Karlštejnu jednoznačně patří. Čeká vás zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., kterou tvoří soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže. Jde o největší kapli na světě, největší portrétní galerii českých panovníků v ČR, uvidíte vystavené repliky Svatováclavské koruny českých králů a unikátní hradní studnu.
Otevírací doba: denně 9 – 18:30 (červenec, srpen), 9:30 – 17:30 mimo pondělí (květen, září), 9:30 – 16:30 mimo pondělí (říjen), pouze ve vybrané dny v 10 – 15 (leden, listopad, prosinec), 10 – 15 o víkendech (únor), 9 – 16 mimo pondělí (březen), 9 – 17 mimo pondělí (duben; na Velikonoční pondělí otevřeno), 9 – 17:30 mimo pondělí (červen).
Vstupné se pohybuje od 130 do 190 korun, rodinné vstupné za 510 korun.
Konopiště
Zámek Konopiště vás doslova nadchne. Na ploše bývalé barokní zahrady založil František Ferdinand d´Este Růžovou zahradu se skleníky. V zámku jsou rozsáhlé sbírky získané jako dědictví po italských předcích i jeho vlastní sběratelské kousky. Zámek se do dnešní doby zachoval v podobě poslední přestavby za arcivévody FF d´Este. Vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako v době, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.
Otevírací doba: 10 – 17 mimo pondělí (červen – srpen), 10 – 16 mimo pondělí (duben, květen, září), 10 – 15 mimo pondělí (říjen), 10 – 15 jen víkendy (listopad), 10 – 16 denně (poslední týden v březnu).
Vstupné se pohybuje od 120 do 170 korun, rodinné vstupné za 460 korun.
Kroměříž
Půvabný arcibiskupský zámek Kroměříž má vše, co má být na Moravě. Vinné sklepy, v nichž zraje báječné a lahodné víno z biskupských vinic. Uvidíte nádherný arcibiskupský zámek, zámeckou věž, obrazárnu i Sala terrena. Jde o objekt s vynikající uměleckou kvalitou a ojedinělým ikonografickým obsahem. Jedno z významných děl raného baroka v českých zemích s harmonickou syntézou architektonického, sochařského a malířského umění. Čeká vás také úchvatná Květná zahrada a Podzámecká zahrada.
Otevírací doba: 9 – 16:30 mimo pondělí (červenec, srpen), 9 – 14:30 mimo pondělí (říjen), 9 – 15:30 mimo pondělí (květen, červen, září).
Vstupné se pohybuje od 110 do 150 korun, rodinné vstupné za 410 korun.
Křivoklát
Hrad Křivoklát je opředený množstvím místních pověstí. Křivoklát několikrát těžce poškodil požár. V době husitských válek zde byly uloženy korunovační klenoty. Majitelé hradu Fürstenberkové hrad zrestaurovali. Poslední byl majitel Max Egon II. Nádherná hradní kaple, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna s obsahem 52 000 svazků, fürstenberské muzeum, obrazárna, vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí či věž Huderka s černou kuchyní, to je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.
Otevírací doba: 9 – 18 každý den (červenec, srpen), 9 – 17 mimo pondělí (květen, červen, září), 10 – 16 mimo pondělí (duben, říjen), 10 – 15 mimo pondělí (listopad).
Vstupné se pohybuje od 110 do 160 korun, rodinné vstupné za 430 korun.
Sychrov
Sychrov je zajímavý svou ukázkou sokolnictví a najdete tu i půvabný anglický park. Nyní má funkcionalistickou úpravu. V průběhu 70. let se prohlídková trasa rozšířila o východní křídlo a chodbu jižního zámeckého traktu s Památníkem Antonína Dvořáka, který tu pobýval často. Od počátku devadesátých let probíhá velmi rozsáhlá rekonstrukce a restaurování exteriérů, interiérů i zámeckého parku. Cílem je dát zámek Sychrov do doby největšího rozkvětu, ke stavu z druhé poloviny 19. století.
Otevírací doba: 9 – 16:30 denně (květen – srpen), 9 – 15:30 (duben, září, říjen), 10 – 14 denně (leden až březen, listopad a prosinec).
Vstupné se pohybuje od 110 do 150 korun, rodinné vstupné za 410 korun.
Trosky
Panna a Baba, to jsou věže tyčící se na strmých skalách chránících Trosky. Ze středověkého hradu se vám při jeho návštěvě otevírá úžasný pohled do dálky. Uvidíte Krkonoše, Ralsko nebo České středohoří. Precizní stavba, je famózně vklíněná mezi skály. Dokonalost technického řešení vám doslova vezme dech. Jde o důkaz fantastického a proslulého umu českých rukou a hlav, navazující na dovednosti našich předků, kteří zde doslova vystavěli tento osmý div světa. Relativní převýšení Panny oproti prvnímu nádvoří je 57 m a Baby 47 m.
Otevírací doba: 9:00 – 17:30 mimo pondělí (květen až srpen), 9:00 – 16:30 (duben, říjen: sobota, neděle, svátek), září: 9:00 – 16:00 mimo pondělí (září).
Vstupné se pohybuje od 60 do 80 korun, rodinné vstupné za 220 korun.