Karlštejn – Tip na výlet blízko Prahy

0
1558
zobrazení

Hrad Karlštejn patří k těm nejkrásnějším u nás a rozhodně stojí ze to jej navštívit. Jeho prohlídku můžete také spojit s mnoha výlety do jeho okolí. Podívejme se, jak se možné se na hrad dostat a s čím výlet spojit.            

Výlet v okolí Prahy na hrad Karlštejn může probíhat procházkou podél Berounky. Hrad Karlštejn patří mezi velké skvosty našich českých památek. Jde o sídlo velmi známého a váženého panovníka českých zemí Karla IV. a jeho prohlídku byste si rozhodně neměli nechat ujít. Psaly se tu významné české dějiny ve své zlaté éře středověku.

Tip: TOP 10 letních festivalů, které stojí navštívit

Karlštejn je královská pokladnice

Svoji výjimečnou úlohu plnil hrad Karlštejn už od svého vzniku v roce 1348, kdy jej založil český král a římský císař Karel IV. jako bezpečnou formu úschovy pro vzácné královské klenoty a sbírky svatých relikvií. Hrad Karlštejn je úžasná, monumentální stavba, na kterou si císař osobně dohlížel. Stavba byla dokončena v roce 1365 vysvěcením kaple sv. Kříže. Prohlídka tohoto hradu rozhodně stojí za to.

Karlštejn

Ohromující architektura hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn si až dodnes dochoval své původní stupňovité rozložení jednotlivých budov. Tak, jak to dříve vždy bývalo, nejníže na svahu jsou umístěny provozní části velkého komplexu, jako Studniční věž, Purkrabský palác, Císařský palác s velmi dominantní Mariánskou věží a hradu vévodí Velká věž s kaplí sv. Kříže. Zdejší obdivuhodná výzdoba nádherně dokumentuje vrchol gotického malířství a mohutné hradby zdejšího opevnění.

TIP: 10 TOP zámků a hradů v ČR

Kdy se zajet na Karlštejn podívat

Nádherné interiéry hradu Karlštejn jsou přístupné v doprovodu průvodce a můžete si vybrat hned ze tří různě dlouhých prohlídkových okruhů s výkladem. Plné vstupné se pohybuje od 150 do 330 Kč. Podrobný popis prohlídkových okruhů je i na webu hradu Karlštejn. Návštěvní doba hradu se pohybuje od 9. do 17. hodin. Zajímavostí je, že oproti jiným českým hradům je hrad Karlštejn přístupný veřejnosti včetně pondělí, tedy po celý týden.

Jak se lze dostat na hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn leží na vrchu nad stejnojmennou obcí Karlštejn u řeky Berounky asi 40 km jihozápadně od Prahy. Pokud pojedete autem, zaparkujte dole v obci na centrálním parkovišti a čeká vás 15 minut chůze. Pokud vyrazíte vlakem, uděláte si procházku podél řeky Berounky. V okolí Karlštejna se rozléhá Chráněná krajinná oblast Český kras s turistickými cestami, kam můžete pěšky i na kole. V horkých letních dnech lze spojit návštěvu hradu s koupáním v lomech Velká a Malá Amerika.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno