Pokud máte rádi přírodu a zrovna přemýšlíte, kam letos vyrazíte na dovolenou, jedním z míst, které byste určitě měli vidět je Národní park Komodo. Nachází se na ostrovech Komodo, Padar a Rinca, na východě Indonésie přímo mezi provinciemi Východní a Západní Nusa Tenggara. Tento park byl založen v roce 1980 a hlavním účelem bylo ochránit ohrožený druh varana komodského. Později, v roce 1991, byl tento krásný park zapsán na seznam UNESCO. Místo je opravdu úchvatné a právem se řadí mezi 7 nových divů světa. Národní park Komodo je také součástí takzvaného Coral Triangle, což je uskupení míst disponující největší podmořskou biodiversitou na celém světě.
Národní park Komodo a jeho skvosty
Jestliže se sem vypravíte, očekávejte rozhodně horké a suché počasí. Tato oblast se vyznačuje srážkami pouze kolem 1 000 mm ročně. Právě proto je toto místo ideálním prostředím pro zmíněného varana komodského. Na ostrově Komodo je jich asi 1 700 kusů a dorůstají v tomto parku do impozantních rozměrů. Pro milovníky podmořských hlubin je zde opravdu mnoho k vidění. Park Komodo je také velmi bohatým rájem podmořského světa. Můžete zde spatřit například žraloka velrybího, mořské koníky, měsíčníka svítivého, mantu, rozedrance červenoskvrnného i fantastického plejtváka obrovského.
Tip: Plitvická jezera
Flóra i fauna
Zdejší velmi zajímavá pevninská fauna sice není tak hojná, jako ta mořská, ale lze zde nalézt endemicky se vyskytující zvířata. Řadíme mezi ně sambara ostrovního, buvola domácího nebo třeba makaka jávského. Určitě také nezapomínejte na to, že se právě v tomto parku můžete setkat s trochu nebezpečným prasetem divokým, ale i koňmi, opicemi a večer můžete zahlédnout kaloně. Určitě to chce bezpečnou obuv. Pozor si určitě dejte na kobry a chřestýše, kteří se na tomto místě vyskytují v opravdu hojném počtu. Za krásy parku ale tato trocha nebezpečí rozhodně stojí.
Cestování do národního parku Komodo
Vyráží se ze Sape, Sumbawy a Labuhanbaja, odkud se pluje na ostrov Komodo trajektem, který vyplouvá dvakrát v týdnu. Setkáte se také s přistavenými loďkami u ostrova, protože zde nenajdete žádný přístav, jak by se dalo očekávat. Loďky na vás budou čekat, aby vás pak suchou nohou dopravily přímo na ostrov. Vždy se před cestou raději informujte, zda onen trajekt, na který právě čekáte, v danou dobu opravdu vypluje. Zde se totiž lehce může stát, že díky špatného počasí raději zůstane trajekt v doku. Vám pak nezbývá než čekat ne další pravidelný odjezd trajektu.
Cestování s agenturou
Po přečtení těchto řádků možná nebudete mít odvahu se vypravit do tohoto nádherného, ale zároveň i trochu nebezpečného místa úplně na vlastní pěst. Na Komodo se tak můžete vypravit s agenturou. Kontaktujte jednu ze dvou agentur na Lomboku, které na ostrov Komodo pravidelně pořádají organizované výlety. Vstupné je stejné pro všechny zahraniční turisty při jakékoliv zvolené formy dopravy. Přímo u brány v tomto případě zaplatíte 230 000 IDR za vstup, k tomu si připlatíte za pobytovou taxu 50 000 IDR a další poplatek jde na průvodce asi v částce 80 000 IDR. V parku Komodo je možnost potápění za 25 000 IDR nebo šnorchlování za 15 000 IDR. Vyrazte vstříc nových zážitkům.
Ahoj, moc děkujeme za super článek. Inspirovalo nás to rozhodnout se, že navštívíme i Komodo v rámci naší dovolené v Indonésii v lednu.
Zatím ještě plánujeme, proto se koukáme po inspiracích. Zatím chceme rozhodně na Bali, Lombok, Nusa Penidu a teď i teda na Komodo. 🙂
Díky, Stano