Na co si dát pozor při řízení auta v USA

1
1718
zobrazení

Řízení auta v USA a v ČR se příliš neliší. Policisté a autopůjčovny většinou uznávají český řidičák, přesto je lepší před vycestováním požádat o vystavení mezinárodního řidičáku na počkání za 50 korun na 1 rok. Půjčení auta v USA u lidí do 25 let je ve většině států možné jen s přirážkou 15 až 25 dolarů za den pronájmu kvůli vyššímu riziku vzniku škody. Za užití některých dálnic a silnic se platí mýtné, tzv. toll.

Jak se zorientovat v jednotkách

Používají se zde imperiální jednotky. Vzdálenosti na cedulích se zobrazují v mílích, tedy miles a rychlost se měří v mílích za hodinu, tedy mph. 1 míle je 1,609 km, 100 yardů je 91,44 m a palivo se na benzínkách prodává v gallonech, kdy 1 gallon je 3,785 litru. Za benzín se platí předem. Spotřeba auta v USA se udává počtem mil ujetých za 1 US gallon paliva, tedy miles per gallon, zkratka mpg. Pro převod na l/100 km stačí vydělit 235 hodnotou mpg.

V čem se vám uleví

Převažují zde auta s automatickou převodovkou, takže se vám v provozu uleví. Téměř všechna prodávaná a půjčovaná vozidla v USA už mají automatickou převodovku. V autě máte jen brzdový a plynový pedál, což je mnohem pohodlnější. Denní svícení není povinné, což vás možná překvapí.
Platí to ve většině států, pokud není omezená viditelnost nebo se už nestmívá.

Na co si dát pozor

Semafory v USA jsou umístěny až za křižovatkou. Jde o na první pohled jasný rozdíl v semaforech, ve Zvyká se na to rychle, je to dobře viditelné. Křižovatky jsou zde bez stanovené přednosti v jízdě.
Na některých křižovatkách se totiž setkáte se značkou 4 Way nebo All Way. Nedává se na nich tedy přednost zprava, ale auta odjíždí právě v tom pořadí, ve kterém na křižovatku také přijela. Na světelných křižovatkách můžete odbočovat vpravo, když svítí červená. Vždy ale musíte dát přednost vozidlu přijíždějícímu zleva. Toto pravidlo ale neplatí v New Yorku, kde jízdu na červenou povoluje až cedule Right Turn Permitted on Red. Odbočení vpravo zakazují naopak značky No Turn on Red a Right Turn Signal, kdy je nutné bedlivě sledovat semafor s šipkou vpravo.

Než začnete předjíždět

Na dálnicích a silnicích s více pruhy se může také předjíždět zprava. Američané ale velmi často nedávají blinkr při změně pruhu, proto buďte opravdu velice pozorní. Značka Slow Traffic Keep Right pak nařizuje pomalejším vozidlům držet se striktně vpravo. V USA školní autobus nikdy nepředjíždějte, protože právě předjíždění stojícího a blikajícího školního autobusu je v USA přísně zakázáno. Můžete za to dostat pěknou pokutu. Výše pokuty se liší stát od státu, obvykle se pohybuje mezi 150 a 400 $.

1 komentář

  1. „V USA školní autobus nikdy nepředjíždějte, protože právě předjíždění stojícího a blikajícího školního autobusu je v USA přísně zakázáno.“

    Stojící autobus se nepředjíždí, ale objíždí. Předjíždí se jedoucí vozidlo.
    Stojící školní autobus nejen bliká, ale má i z boku vyklopenou klasickou značku STOP.

    „Křižovatky jsou zde bez stanovené přednosti v jízdě.“
    Nic takového tam není. Buď je tam přednost, nutnost jí dát, značena jako u nás bíločerveným trojúhelníkem nebo značkou STOP, s tím rozdílem, že na hlavní nebývá označení, že je hlavní. Nebo tam jsou stopky ve všech směrech, pak platí, kdo dřív přijede, ten dřív odjede.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno