Plitvická jezera

0
2010
zobrazení

Byť pro většinu českých turistů je Chorvatsko stále především synonymem pro sluncem zalitou dovolenou na krásném pobřeží Jaderského moře, stále více návštěvníků této středomořské země objevuje kouzla jejího rozmanitého vnitrozemí bohatého na přírodní a kulturní krásy. Nejvyhledávanějším vnitrozemským cílem výletníků je v Chorvatsku tamní nejstarší a největší národní park Plitvická jezera. Jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií v Evropě  byla vyhlášena národním parkem v roce 1949 a roku 1979 byl park zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nalézá se nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou v lesnaté horské krasové oblasti Lika, což je asi na polovině cesty mezi Záhřebem a pobřežím.

Park se znakem medvěda

Jedná se o přírodní systém šestnácti vzájemně propojených jezer s řadou travertinových vodopádů. Přestože celková rozloha jezer čítá pouze dva čtvereční kilometry, samotný park pokrývá plochu o rozloze bezmála 300km2 zahrnující přilehlé horské oblasti a říční systémy.

Hnědí medvědi, kteří jsou symbolem Plitvických jezer, patří spolu s vlky, jeleny, divočáky, liškami a pumami k obyvatelům zdejšího biotopu, přestože tato divoká zvířata si povětšinou bedlivě chrání svoje soukromí před fotoaparáty turistů. 

Travertinové přehrady

Přestože hlavní pozornost návštěvníků se soustření na samotná jezera, jsou to přírodní travertinové přehrady, které z parku dělají celosvětově unikátní lokalitu.

Travertin je lehký porézní materiál, který se skládá z mineralizovaného vápníku, řas, zbytků stromů, listoví a mikroorganismů, které se ve zdejší vodě vyskytují. Jezera jsou plná rozpuštěného vápníku, který má svůj původ v okolních vápencových horách. Všechny tyto složky v kombinaci se specifickými klimatickými podmínkami dávají vzniknout zvláštnímu druhu minerálního tvrdého povlaku známému jako pěnovec, či travertin. Tato tvrdá krusta se zde tvoří na čemkoliv, co se ocitne delší dobu pod hladinou zdejších vod, může růst rychlostí 1-3 cm za rok a v některých případech vytváří celé přehrady, které se mohou tyčit až do výšky desítek metrů a zároveň tak vytváří vysoké vodopády. Pokud by jen jedna z výše uvedených složek chyběla, voda by tyto přehrady svou fyzikální a erozní silou pomalu zničila.

Turistická sezóna

Park je přístupný veřejnosti po celý rok, přičemž návštěva v jakémkoliv roční období je v něčem výjimečná. Nejvíce turisticky exponovaným obdobím je léto, kdy většinu z návštěvníků tvoří turisté, kteří si dělají zajížďku k Plitvickým jezerům na cestě od nebo na pobřeží. Zářivě žluté, červené, nahnědlé a zelené listoví Vás na podzim ohromí. Během zimy hladina jezer zamrzá a je až mystickým zážitkem procházet se okolo ledových kaskád a jiskřivých vodopádů. V průběhu zimy jsou sice turistické trasy v parku poněkud okleštěny, ale nebojte se, že by snad díky tomu byl Váš zážitek a dojem z tohoto parku umenšen. Na jaře je zase scenérie parku vybarvena do široké palety odstínů zeleně.

Vstupy do parku

Existují dva hlavní vstupy do parku, ke kterým se dostanete po té samé silnici – vstup č. 1 a asi 2 kilomety severně vzdálený vstup č.2. U obou vstupů se nacházejí parkoviště s parkovacími automaty, toaletami a malými obchůdky. Exitují však ještě další dva „tajné“ vstupy na druhé straně jezer. Pokud zaparkujete vozidlo ve vesnici jménem Plitvice Selo, dovede Vás pěšina na náhorní plošinu jménem „Kozjačka Draga“ odkud odjíždějí lodě. V tomto případě si musíte zakoupit lístek do parku, neboť se již de facto nacházíte na území parku. Bez lístku se na palubu lodi nedostanete a u východů z parku jsou pravidelné kontroly. Pěšina k jezerům vede také od vesnice Plitvički Leskovac, tu bychom však doporučovali pouze pokud máte dost času na delší túru a vyznáte se v mapách.

Otevírací doba parku

Park je obyčejně otevřen od 8:00 do 19:00 od května do října, zatímco od listopadu do dubna zavírá již v 16:00. Před cestou však nezapomeňte zkontrolovat aktuální informace na stránkách www.np-plitvicka-jezera.hr.

Vstupenky

Cena vstupenky závisí do velké míry na sezóně, věku a počtu lidí ve skupině. V ceně lístku do parku je zahrnuta i projížďka panoramatickým vlakem, projížďka na elektrikou poháněné loďce, turistické pojištění a DPH. Cena za dospělou osobu, která není součástí skupiny se pohybuje mezi 8 eury od ledna do března a od listopadu do prosince, přes 15 euro od dubna do června, až po 24 euro v červenci a srpnu. Je také možné zakoupit si dvoudenní vstupenku se zhruba šedesátiprocentní přirážkou platnou na dva po sobě jdoucí dny.

Kde parkovat a poplatky

Parkoviště jsou umístěna u vstupu č.1 a 2., za hodinu stání zaplatíte zhruba euro, za celý den pak 10 euro. Hosté hotelů Jezero, Plitvice a Bellevue mohou parkovat před hotely. Tyto hotely se nacházejí v docházkové vzdálenosti od jezer. Hotelová parkoviště jsou obvykle k dispozici i dalším návštěvníkům až na období července a srpna, kdy jsou vyhrazena pouze pro hotelové hosty.

Rady na túry

Okolo jezer se vinou úzké dřevěné stezky. Podle návštěvního řádu se musí po těchto stezkách chodit po pravé straně tak, aby mohli ti, kteří přicházejí z opačného směru bez problémů projít.

Pokud se zastavujete v parku jen na otočku, lze prolétnout park během 3-4 hodin. Existuje osm doporučených tras, ze kterých si můžete vybrat. Najdete je natištěné na rubové straně parkovacího lístku. Často je ale nejlepší variantou zvolit si trasu vlastní podle toho, co Vás v parku nejvíce zajímá a podle Vašich časových a fyzických možností.

Vyplatí se průvodce?

Pokud máte dobrý orientační smysl, vyznáte se v mapách a nemáte zrovna naspěch, průvodce nepotřebujete. Erudovaný průvodce Vám však může pomoci vidět daleko více během podstatně kratšího času, může Vám sdělit mnoho zajímavých faktů, zasvětit Vás do života místních obyvatel a jejich zvyků, případně doporučit kam na jídlo. Hlavní výhodou průvodců je však to, že se s nimi vyhnete turisty přecpaným, nebo zatopeným místům.

Ubytování

Poptávka po ubytování obyčeně převyšuje nabídku, takže zajistit si vhodné ubytování může být poměrně obtížné.

Několik místních hotelů je spravováno samotným národním parkem, avšak v oblasti jezer se nenalézají žádné čtyř, nebo dokonce pětihvězdičkové hotely. Vlajkovou lodí místních hotelů je hotel Jezero. Má pouhé tři hvězdy a je zralý na celkovou rekontrukci. Na druhou stranu má výhodnou polohu, neb je blízko vstupu do parku a navíc se v něm nachází velmi slušná restaurace. Dvojhvězdičkový hotel Plitvice je pak ve skutečnosti svou kvalitou daleko lepší, než by se podle počtu hvězd mohlo zdát. Také má výhodnou polohu a hotelové interiéry jsou příjemné a zrekonstruované. Nachází se na klidném místě blízko jezer a restaurace Poljana. Další dvojhvězdičkový hotel jménem Bellevue se nachází vedle hotelu Plitvice. Pokud se chcete podívat na to, jak vypadal ideál socialistického ubytování ve své největší slávě, navštivte právě tento hotel. Jedná se o velmi dobře udržovaný skanzen sedmdesátých let, který tak kupodivu má svoje kouzlo. Tříhvězdičkový Hotel Grabovac se nachází 10 minut jízdy od vstupu č.1., nabízí dobrou kvalitu za rozumnou cenu, avšak oproti výše zmíněným nenabízí nic „navíc“.

Jistou alternativou k ubytování v hotelu představují soukromé apartmány, kterých jsou v oblasti desítky. Pro vyznavače kempování můžeme doporučit kempy jako Kemp Korana, Kemp Turist Grabovac a Cemp Borje.

Závěrem

Závěrem bychom Vám, pokud se rozhodnete tento park navštívit, chtěli popřát bezproblémovou cestu a příjemný pobyt. Doporučujeme v parku strávit alespoň jednu noc a mohli jste tak obdivovat zdejší přírodní krásy bez zbytečného shonu. Pro úplnost ještě zbývá dodat, že v parku je přísně zakázáno koupání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno