Amsterdam

0
1829
zobrazení

Tento článek píšeme zejména pro ty, kteří Amsterdam navštíví na den či dva, například v rámci transitního mezipřistání na zdejsím obřím letišti Schiphol.

Pokud jste se již v Amsterdamu – této hipsterské metropoli západu s tísíciletou historií – ocitli a zvlášť pokud jste Amsterdam nikdy předtím nenavštívili, neměli byste zapomenout na návštěvu několika místních atrakcí.

Neklademe si zde tudíž za cíl vyjmenovat pěkně popořádku a s ohledem na důležitost a unikátnost ty největší turistické pecky města. Jde nám o to, navrhnout, jak v krátkém čase nasát atmosféru této Mekky volnomyšlenkářů, vyznavačů měkkých drog a městské cyklistiky.

Heineken Experience

Podobně jako Česko, i Holandsko holduje notně pivu. Našinec by tak neměl v dopoledních hodinách opomenout návštěvu Heineken muzea – Heineken Experience, kde Vás anglicky mluvící průvodci poučí o místních specifikách výroby spodně kvašených ležáků, a kde Vás čeká zábavná interaktivní prohlídka se spoustou překvapení. Vřele také doporučujeme navštívit po exkurzi pivovarskou pivnici, kde můžete zdejší mok vyzkoušet a dát si k němu nějaké ty místní specialitky.

I am Amsterdam

Tato část programu nás příjemně přenesla do časného odpoledne, kdy je tak akorát čas na to, jít se projít kolem mísních kanálů, neboli grachtů (čti. „chracht“).. grachty tvoří směrem k centru poměrně hustou síť. Vede přes ně na 400 malých mostů a díky radiálnímu uspořádání jsou skrytým nebezpečím pro každého, kdo nemá v mobilu navigaci a nedokáže světové strany určit podle slunce, ani podle lyšejníků. Hlavní grachty, které jsou uspořádány v soustředných půlkruzích jsou totiž přetínány grachty radiálními, a když se budete snažit udržet jeden směr a například postupovat směrem od centra, snadno se stane, že se vrátíte ve velkém kruhu na místo, ze kterého jste vyšli a to právě proto, že jste nerozlišovali mezi kanály soustřednými a radiálními. Vzniká zde iluze, že přestupujete další a další grachty a musíte se tak vzdalovat od výchozího bodu, opak je ale často pravdou. Na toto nebezpečí je třeba dát pozor, zvláště pokud se rozhodnete zavítat do některého z místních Coffee shopů.

Ty bychom radili navštívit raději až po procházce, během které bychom doporučili nevynechat jednu z povinných zastávek v historickém centru města a jednoho z nejvíce focených míst světa – nápisu I am Amsterdam. Hned za nápisem nalezneme nejvýznamnější a největší nizozemské muzeum Rijksmuseum, pro milovníky umění povinnost, nicméně rozsáhlé expozice si zaslouží delší prohlídku, jako alternativu však můžete zvolit procházku přes park, kde se nachází Van Gogh Museum, či navštívit sousedící budovu Stedelijk Museum, což je muzeum současného umění.

Dobrý večer – Goedenavond (čti “chudeáfont“)

A teď již je konečně na řadě relax. Všudypřítomné Coffee shopy mají různý charakter a jejich vzhled variuje od běžné kavárny až po postapokaliptický undergroundový klub, a i když mezi konzumenty této měkké drogy nepatříte, jistě pro Vás bude zážitkem takové místo navštívit. A mimochodem letos  je tomu přesně 40 let, co je prodej a konzumování marihuany v Nizozemsku legální.

Po návštěvě Coffee shopů Vám již patrně nebude zbývat mnoho energie a tu je možné doplnit ve vykřičené, tajuplné a občas i děsuplné čtvrti Red light district, kde ve výkladních skříních tančí a jinak zvou k zábavě sličné prostitutky. Tuto radovánku bychom Vám spíše nedoporučili, vzhledem k tomu, že většina místních pracovnic jsou závislé na drogách. A pozor je zakázáno tyto kněžky lásky fotografovat. Raději tedy doporučujeme prožít noc v jednom z místních, stejně vyhlášených a početných (a počestnějších) hudebních, či tanečních klubů.

Amsterdam je městem mnoha rozličných tváří, kde se malebnost snoubí s neřestí, historie s pulzující současností, a kde se rozhodně nikdy nebudete nudit a objevíte při každé návštěvě něco nového.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno