Golfský proud postupně zpomaluje – co to znamená?

0
720
zobrazení

Už na začátku tohoto století varovali klimatologové a vědci, že Golfský proud slábne pod změnami klimatu. Měli pravdu. Přírodní jev je nyní v ohrožení a my s ním.

Co je Golfský proud

Golfský proud je silný, rychlý a teplý proud mořské vody, který vede teplou vodu od Mexického zálivu až k evropskému a pak africkému pobřeží. Právě on je jedním z důležitých jevů, které dělají Evropu celoročně obyvatelnou a podzimy a zimy nemáme jako na Aljašce. V lednu je rozdíl průměrných teplot mezi pobřežím Norska a severními částmi Kanady asi 30 °C.

Studie Golfského proudu a oceánolog Zdeněk Kukal

Už roku 2012 se objevily rozsáhlé studie, které naznačovaly, že se s Golfským proudem něco děje. I s možnými následky pro Českou republiku to popsal oceánolog Zdeněk Kukal. Odtávání grónského ledovce a přesouvání ledových ker až k 30. stupni severní šířky podle něj odklonilo Golfský proud o 100 až 200 kilometrů na jih a snížilo jeho teplotu. Pokud tento jev zmizí, v Severním moři máme další dobu ledovou a ovlivní to i klima v České republice.

Nové studie Golfského proudu

Nejnovější vědecké studie z roku 2018 a 2019 trend potvrzují. Proud dosáhl nejnižší síly za posledních 1600 let. Od poloviny 20. století ztratil 15 % energie. Na vině jsou zřejmě klimatické změny. V roce 2018 v časopise Nature zveřejnili vědci studii založenou na rozsáhlém měření povrchu teplé vody v porovnání s více simulacemi. Proces zpomalování a oslabování Golfského proudu je zřejmě přirozený a trvá už stovky let. Naše lidská činnost to ale výrazně zrychluje.

Rozdíly v hustotě mořské vody

Golfský proud pohání vpřed rozdíly v hustotě mořské vody. Teplá, lehčí voda teče z jihu na sever, tam se ochlazuje, stává se hustší a těžší, klesá do hlubších vrstev a teče zpátky na jih. Vše mění sladká chladná voda z tajících ledovců v Grónsku. Proces se narušuje a k Evropě se bude dostávat stále méně teplé vody. 

Co by se stalo, kdyby Golfský proud zkolaboval

Vědci to sice nečekají v v nejbližších desítkách let, ale přiznávají nejistotu v poznání fenoménu. Pokud by Golfský proud zkolaboval, v Británii a na severu Evropy by nastala doba ledová. Dopady na přírodu i život lidí jsou pro nás nepředstavitelné.

Jaké to má řešení

Na řešení se shoduje většina klimatologů i dalších vědců, kteří se změnami klimatu zabývají. Nutné je opuštění fosilních paliv, která do atmosféry pouští množství skleníkových plynů a přechod na obnovitelné zdroje energie. Technologicky se sice vědci potýkají s několika problémy, třeba s ukládáním energie. Vědci věří, že se s minimálními investicemi většinu překážek podaří odstranit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno