Jak vybrat stan?

0
485
zobrazení

Správná volba stanu znamená pohodlné ubytování v přírodě. Součást výbavy stanu není radno podcenit. Podívejme se, jaké stany si můžete pořídit a jak je vybírat.

Jak vybrat stan

  • Kam a jak často budete se stanem jezdit pro volbu konstrukce i váhy
  • Pro kolik osob je stan určený
  • Jak velkou preferujete předsíňku a kolik vchodů
  • V prodejně si můžete při výběru nechat stan postavit, nebo sledovat video

Dělení stanů podle konstrukce

Kopule

Kopule se hodí na výlet v Česku, mají 2 a více prutů, které se v horní části kříží a vytváří kopuli. Čím více prutů a křížení, tím je stan stabilnější ve větru. Některé konstrukce jsou zcela samonosné i bez kotvení. Řešte prostornost. U dvoupruté kopule s půdorysem 220x160cm může být půdorys ve výšce 20cm jen 180x140cm.

Tunel

Mají minimálně 1 prut, který určí jeho poloměr. Standardně se používají 2 až 3 pruty. Tunely se kotví, ale nabízejí nejlepší poměr užitného prostou ke hmotnosti stanu. Jsou lehké a prostorné. Stavte je po směru větru pro vyšší stabilitu.

Áčko

Áčka se už moc nevyrábí. Staví se jako střecha se dvěma tyčkami, které konstrukci podpíraly od země. Na stejném principu jsou ultralehké a skladné stany zvané tarpy, které se staví pomocí trekových hůlek, ale nehodí se do náročných podmínek.

Dělení stanů podle použití

Přemýšlejte, kde a jak se chystáte stan používat. Pak můžete zvolit ideální konstrukci, materiály a design, který bude pro dané aktivity perfektně vyhovovat.

Rekreační stany a rodinné stany do kempu

Používají se párkrát v roce v nenáročných podmínkách kempů. Sledujte cenu, konstrukci, hmotnost, odolnost a počet osob, pro které je určený. Kopule mají nosnou konstrukci z laminátových, duralových nebo železných tyček, podlážku z vrstveného polyethylenu nebo nylonu, jsou těžší, na osobu i 2 kg. Stany pro 4 a více osob jsou s velkými předsíněmi a oddělenými ložnicemi.

Turistické a trekové stany

Turistické a trekkingové stany jsou lehké, odolné, hodí se na hory a mají třísezonní využití. Konstrukce je z duralových prutů a podlážka z pevného nylonu s PU zátěrem. Tropiko je lehké a kromě nepromokavého zátěru disponuje i silikonizací. Hmotnosti stanů je v přepočtu na osobu i pod 1kg. Sledujte počet a rozmístění vchodů do stanu. Dva vchody jsou výhodou při větrném počasí.

Expediční stany

Odolné, stabilní, těžší, čtyřsezonní stany i do extrémně náročných podmínek, kopule i tunely. Kopule mají vícero kříženími prutů pro vyšší odolnost ve větru a nápor sněhu. Konstrukce je ze slitin duralu a stavba je zjednodušena, abyste stan postavili i v rukavicích, ve větru i po tmě. Tropiko má i silikonizaci a je lehčí.

Na co si dát pozor

Dnes mají stany dostačující nepromokavost dle jejich aktivity. Metodika pro určování vodního sloupce ale není jednotná. U tropik stanů MSR 1000 mm nebo 2000 mm u stanů Hilleberg stačí. Každý stan se uvnitř potí. Důležitější než nízká hmotnost je kombinace vlastností, pro které je stan snadno použitelný i v náročných podmínkách. Lehký a odolný stan má vyšší cenu. Laminátové tyčky nejsou vhodné do hor. V zimě si na kotvení pořiďte sněhové kolíky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno