Dálniční známka a poplatky v Rakousku

0
1072
zobrazení
alpy rakousko

Pokud se chystáte na dovolenou do Alp, nebo Rakouskem budete jen projíždět autem do Itálie či Chorvatska, připravte se na to, že cena za dálniční známky se mírně zvedla.

V Rakousku je pro průjezd dálnic a některých rychlostních silnic třeba Rakouská dálniční známka. Dálniční známku musí mít všechna vozidla bez přívěsu i s přívěsem do 3,5 tuny, včetně motorkářů. Vozidla nad 3,5 tuny pak platí mýtné. Na výběr jsou 3 typy vinět.

  • na 10 dní pro auta 9,40 EUR pro motocykl 5,40 EUR
  • na 2 měsíce pro auta 27,40 EUR pro motocykl 13,70 EUR
  • a na 1 rok pro auta 91,10 EUR pro motocykl 36,20 EUR

Roční dálniční známka je platná 14 měsíců s počátkem platnosti od 1. prosince předcházejícího roku.

dálnice

Kde koupit rakouskou dálniční známku

Klasické známky jsou lepicí a existují i elektronické. Nalepovací rakouská dálniční známka na rok 2020 je bledě modrá. V Rakousku ji koupíte na benzinových pumpách a hraničních přechodech. V České republice na pobočkách ÚAMK, jako je třeba Žlutý anděl, Autoturist, ABA a CashPoint, ve vybraných směnárnách a na většině benzinových pump poblíž hranic s Rakouskem.

Jak nalepit kupon

Rakouská dálniční známka musí být nalepená na čelním skle uprostřed u vnitřního zpětného zrcátka nebo v levém horním rohu.

Online 18 dnů předem!                                                                              

Elektronická dálniční známka pro Rakousko lze pořídit i online. Lze ji však použít až po 18 dnech od zakoupení. Výhodou nákupu přes internet je ušetřený čas a vyhnutí se riziku, že budou známky na benzinkách už dávno vyprodané. Pro podnikatele lhůta ochrany neplatí, ale dobrovolně vzdá ochranné lhůty a možnost známku vrátit.

Dálniční známka není přenosná na jiné vozidlo

Lepicí ani elektronická dálniční známka není přenosná na jiná vozidla. V případě, že dojde při jízdě k poškození předního skla, můžete požádat o bezplatnou výměnu kuponu. K tomu je třeba předložit odlepenou dálniční známku, a to včetně spodního kontrolního kuponu, k tomu kopii účtenky za opravu skla a samozřejmě i řádně vyplněný formulář s žádostí o výměnu viněty.

Dálniční známka pro ZTP

S výjimkou rakouských občanů bohužel nemají zahraniční osoby s průkazem ZTP nárok na bezplatnou dálniční známku. Více informací najdete na oficiálních stránkách ASFINAG.

dálnice přívěs

Zpoplatněné úseky v Rakousku

V Rakousku jsou nad rámec cen za dálniční známky účtovány i jednorázové poplatky za průjezdy některými úseky. Pokud vyrážíte na lyžování v Alpách, zbystřete, protože jde obvykle o alpské tunely a horské cesty. Ceny jsou stejné, když jedete osobním vozem, obytným automobilem nebo na motocyklu. Poplatky lze zaplatit při průjezdu mýtnou branou v hotovosti, kartou a online.

  • S16 – Arlberský tunel 10,50 EUR
  • A13 – Brennerský průsmyk        10 EUR
  • A11- Tunel Karavanky 7,50 EUR
  • A10 – Taurský a Katschberský tunel 12,50 EUR
  • A9 – Bosrucký tunel 5,50 EUR
  • A9 – Gleinalmský tunel 9,50 EUR
  • A9 – Bosrucký a Gleinalmský tunel 15 EUR

Pokuty v Rakousku

Bez uhrazení poplatků by se vám mohla cesta do rakouských Alp či k moři trochu prodražit. Pokud budete v Rakousku přistiženi na dálnici bez dálniční známky, na místě činí bloková pokuta 120 EUR. Pokud nelze identifikovat zodpovědnou osobu nebo nastanou jiné komplikace, jdete do správního řízení a zde už se pokuta pohybuje od 300 do 3000 EUR. Policisté pokutují i nesprávně nalepené dálniční známky. Dejte si proto pozor, zda si nalepíte známku tak, jak se lepit opravdu má. Nesmí vám třeba zakrývat zpětné zrcátko nebo stínící pás na okraji skla. Vždy si u sebe nechte ve voze i kontrolní kupon od dálniční známky.

rakouská dálniční známka

Užitečné informace

Mýtné pro vozidla nad 3,5 t

Pro vozidla nad 3,5 t je zpoplatněn průjezd dálnic pomocí mýtného zařízení Go-Box. Jde o způsob automatické platby a výpočtu mýtného bez nutného snižování rychlosti vozidla. Mýtné je účtováno podle ujetých kilometrů. Jednotlivé tarify se odvozují dle Euro emisní třídy. Zařízení pro odečet mýtného se řidičům půjčuje za jednorázový poplatek 5 EUR. Přesné ceny mýtného dle emisních tříd a silničních úseků najdete na go-maut.at. Zařízení Go-Box je po registraci kompatibilní se Švýcarským systémem Tripon a přes službu Toll2Go i s Německým Toll Collect.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno