Co jsou to srážky a jak se počítají?

0
605
zobrazení

Například pro zahrádkáře je nejdůležitější sledování teploty a srážek. Min-max teploměry kromě aktuální teploty ukazují i minimální a maximální hodnoty naměřené za poslední dobu naměřeny. Pomocí tlačítka se dají resetovat a měřit znovu. Kapalinové a digitální teploměry mají snazší odečtení hodnot z displeje. Na měření teplotu na více místech slouží bezdrátové teploměry s čidly. 

Na každé zahradě je specifické mikroklima, které se může výrazně lišit od veřejně dostupných hodnot z meteorologických stanic. Mrak se vyprší za kopcem, kde je  meteorologická stanice a u vás nespadne ani kapka.

Instalace teploměru

Pokud potřebujete vědět, jak se obléct, dejte teploměr do výšky 2 metrů. Pro zahrádkáře je důležitější teplota u země, proto dejte teploměr asi 5 cm nad zem. Teplotní rozdíl je až několik stupňů Celsia. Většina teploměrů má přesnost ± 1 °C, ty lepší ± 0,5 °C.

Kam se srážkoměry

K měření srážek slouží srážkoměr. Dejte jej dál od domu nebo stromů tak, aby měl nad sebou otevřené nebe a srážky volně padaly do nádobky. I tak může vítr způsobit, že srážky, které směřují do nádobky, jsou sfouknuty, než do ní dopadnou. Množství napršených srážek zjistíte ze stupnice na vnější straně nádoby srážkoměru. Jeden mililitr srážek odpovídá jednomu litru vody na metr čtvereční. Pokud v nádobě naměříte 20 ml srážek, na 1 m2 dopadlo 20 l vody, asi 2 plné konve vody.

Druhy srážkoměrů

Kromě ručně obsluhovaných srážkoměrů, které musíte vylévat, existují srážkoměry digitální. Nádoba na vodu je bezúdržbová a nemusí se vylévat. Na displeji přístroje najdete kromě aktuálních informací i historické údaje za poslední den, týden nebo rok. Získáte přehled o úhrnu srážek na zahradě a zjistíte, jak zalévat. Jinými srážkami se projeví březen, duben, květen, jiné zase říjen.

Automatické meteostanice

Můžete měřit i rychlost a směr větru, vlhkost vzduchu nebo atmosférický tlak pomocí automatické meteostanice, které ukládají naměřené hodnoty až několik let a umí předpověď počasí. Bezdrátový monitor klimatu WeatherHub díky internetu můžete připojit k mobilu a vytvořit z něj mobilní meteostanici. Jednoduchá aplikace propojí až 50 různých čidel s různými alarmy hodnot a historií minimálně 3 měsíce zpětně. Využijete je třeba při dovolené a na dálku spustíte automatickou závlahu.

Sledování veličin

Centrální jednotkou systému je brána připojená síťovým kabelem k internetovém routeru a adaptérem do elektrické sítě. Po stažení bezplatné aplikace a naskenujete QR kódy k čidlům a systém propojíte. Čidlo teploty a vlhkosti dáte třeba do domu nebo za dům, srážkoměr na zahradu a větroměr na střechu nebo někam na volné prostranství. Pak můžete sledovat teplotu a vlhkost vzduchu, rychlost a směr větru nebo teplotu vody v bazénu. Připojit můžete i čidla, která hlídají objekt proti zlodějům nebo kontrolují, aby vám nevytekla pračka či myčka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno