Ostrov Hvar

0
1716
zobrazení

Chorvatsko zůstává pro Čechy mimořádně oblíbenou destinací i v tomto tisíciletí. Přes rostoucí ceny je sem láká čisté moře, oblázkové pláže a členité pobřeží, díky kterému je možné najít si svoji malou pláž, daleko od rozlehlých polí posetých lidskými lachtany.

Hvar

Obrovskou devízou této destinace jsou pak  ostrovy Chorvatska, kde je příroda stále takřka netknutá a moře je oproti kontinentální části země prostě jiné. V tomto článku se budeme krátce věnovat jednomu z těch nejkrásnějších chorvatských ostrovů, tedy ostrovu Hvar. Ostrov byl osídlen již v prehistorii a z historického období víme o osídlení Řeky kolem 4. století a později pak Římany. Díky tomu zde najdeme i prastaré památky.

 

Nejslunnější ostrov s nejprůzračnější vodou

Díky mimořádně čistému moři a zajímavým lokalitám je vyhledávaný potápěči. Najdete zde pro potápěče velmi atraktivní podmořské stěny i vraky. Člověk však nemusí být zrovna potápěč, aby si pobyt u nejprůzračnějších vod na Jadranu užil jako Pámbůh. Počasí na ostrově Hvar je dalším důvodem jeho oblíbenosti. Hvar je považován za nejslunnější ostrov Chorvatska, jsou zde obecně nižší teploty, než na kontinentální části země a zdejší klima je zde tak pro letní dovolenou příjemnější.

Jak se tam dopravit

Hvar je pro nás zajímavý mimo jiné tím, že je relativně blízko a dojezdový čas se pohybuje někde mezi jedenácti a třinácti hodinami. Ze Splitu odjíždí na Hvar několikrát za den trajekt, s menší frekvencí pak můžete využít trajekt z malé obce Drvenik. Ti z vás, kteří mají na návštěvu tohoto ostrova jenom pár dní a nemohou si dovolit trávit celé dny za volantem při cestě tam a zpět, mohou využít pravidelné letecké linky Praha – Split.

Místo pro milovníky historie i gurmány

Na Hvaru byste neměli zapomenout navštívit hlavní město Hvar, a historická města Stari Grad a Jelsa. Na druhou stranu je zajímavé objevovat zde i malá autentická městečka a vesničky, které žijí svým poklidným rytmem a je možné zde stále spatřit obraz tradičního Chorvatska. Ostrov Hvar je vyhlášený i svojí kuchyní, která skýtá řadu ostrovních specialit i typická chorvatská jídla. Nenechte se však vyvést z míry poněkud pomalejší obsluhou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno