10 tipů co vidět v Rumunsku

0
535
zobrazení

Rumunsko je tip pro milovníky hor a unikátní evropské kultury. Karpaty jsou protkané sítí turistických stezek a na pobřeží Černého moře leží krásná přímořská letoviska.

1.    Cluj-Napoca neboli Kluž

Oblast Sedmihradska župa Kluž nabízí přírodní parky, skály, skalní útvary, hory, soutěsky, kláštery, zříceniny hradů i jezera. Na severozápadě Rumunska leží Sedmihradsko neboli Transylvánie zahrnující Banát. Hlavním městem župy Cluj je Cluj-Napoca známé pod maďarským názvem Kolozsvár, česky Kluž.

2.    Hlavní město Bukurešť

Ceaușescův palác Parlamentu v Bukurešti je po Pentagonu druhou největší administrativní budovou světa. V 80. letech ho nechal vystavět diktátor Nicolae Ceaușescu. K vidění je více okruhů s anglickým průvodcem. Monumentální budovy socialistického realismu a neoklasicismu tu střídají úzké uličky historického centra.

3.    Město Konstanca

Asi 2 hod vlakem od Bukurešti leží nejstarší rumunské město Konstanca. Jeho založení se datuje do 6 století př. n. l. Je zde archeologické muzeum a pozůstatky římské architektury. Symbolem města je ikonická budova Casino na nábřeží. Poslední léta tu strávil Publius Ovidius Naso, což připomíná básníkova socha.

4.    Letovisko Mamaia

Mamaia je rumunským letoviskem na pobřeží Černého moře s délkou pláží 7 km. Letovisko zaujme také mnoha bary, butiky a dvěma zajímavými zábavními parky. Vydat se můžete i k jezeru Siutghiol. Mamaia představuje ideální místo pro rodiny s dětmi. Navštivte vesničku Satul de Vacanta i lanovou dráhu Telegondola.

5.    Hrad Corvín

Nádherný gotický hrad Corvín v srdci Transylvánie je chybně spojován s hrabětem Vladem Drákulou, ale upírská legenda přitahuje dost turistů. V okolí se nachází řada pěkných středověkých památek, jako je zámek Peleš nebo zřícenina hradu Poienari, který byl právě skutečným sídlem hraběte Vláda Drákuly.

6.    Lesní železnice Viseu de Sus

Lesní železnice Viseu de Sus vám nabídne úžasnou projížďku po úzkokolejce v parní lokomotivě. Dříve se využívala pro vývoz natěženého dřeva z neprostupných lesů. Můžete se kochat nádhernými panoramaty říčky Vaser. Cena včetně občerstvení se pohybuje kolem 100 lei a bez něj kolem 60 lei.

7.    Hora Moldoveanu

Moldoveanu je nejvyšší hora Rumunska s výškou 2 544 m a narazíte na ni při přechodu pohoří Fagaraš. Přechod celého pohoří vám zabere přibližně týden a cestou projdete ikonická místa, jako je ostrý skalnatý hřeben s poetickým názvem Tři kroky od smrti nebo exponovaný svislý komín s názvem Drákulova soutěska.

8.    Jeskynní komplex Cetatile Ponorului

Cetăţile Ponorului je jeskynní komplex v překladu Ponorné hrady a leží v pohoří Apuseni, kam vstoupíte přes největší skalní bránu v Evropě vysokou přes 70 m. Na sestup do nitra jeskyně si určitě nezapomeňte vzít čelovku a vydejte se cestou podél podzemní řeky. Jedná se opravdu o zcela nezapomenutelný zážitek.

9.    Slané jezero Techirghiol

Letovisko Eforie Nord ukrývá jezero Techirghiol s plochou 10,68 km2 a hloubkou 9 m. Koncentrace soli ve vodě je 95%, je 5x slanější než blízké moře a bahno na dně má terapeutické účinky na revmatismus, lupénku a další potíže. Každý 1 litr jezera obsahuje 80 g minerální soli. V jezeře se nachází chlorid sodný a hořečnatý, jodid sodný a bahno sopropelicky organického původu.

10.                 Delta Dunaje

Delta evropského veletoku Dunaje se rozkládá na ploše 4 000 km2 a hostí přes 20 různých ekosystémů. Oblast je mimořádně bohatá na flóru a faunu. Na rozsáhlých mokřadech žijí stovky druhů ptáků a mnozí sem přilétají zimovat z Asie. Ramena delty si projedete i na pronajaté lodi nejlépe z měst Izmail a Tulcea. Než vyrazíte, podívejte se, kolik stojí maďarská dálniční známka a dálniční známku na Slovensku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno