Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění

0
117
zobrazení
Jak vybrat cestovní pojištění

Člověk se odjakživa přemisťoval z místa na místo. A tedy cestoval. Zpočátku tak ovšem činil z důvodů ryze praktických: cestoval za potravou či za lepším místem k životu. Cesty za poznáním, jak je známe dnes, jsou přitom až výdobytkem společnosti počátku 19. století. V téže době se ostatně začaly objevovat i první vlaštovky v podobě cestovního pojištění. Dnes si na cestách za prací, odpočinkem či zábavou můžete vybírat z mnoha variant cestovního pojištění. Jak se v nich ale vyznat?

Na den i na rok

Otázkou je, jak často cestujete. Vyrážíte-li do zahraniční pouze na letní dovolenou, pak se vám zřejmě nevyplatí sjednávat si celoroční cestovní pojištění. To ale naopak ocení ti, kteří vyjíždějí do ciziny opakovaně a tráví tam více času.

Pojišťovny standardně nabízejí dvě varianty cestovního pojištění:

  • jednorázové pojištění s denní sazbou podle počtu dní vaší cesty,
  • celoroční pojištění zahrnující libovolný počet opakovaných výjezdů (zpravidla s omezením délky jednoho výjezdu např. na 45 dní).

Výhodou dlouhodobého pojištění je v prvé řadě jeho cena, která zejména při delších cestách vychází výhodněji než u denní sazby. U celoročního cestovního pojištění KOLUMBUS ABONENT od Kooperativy například můžete navíc získat až 40% slevu na variantu KLASIK při jeho sjednání online.

Limity volte raději vyšší

Důležitou roli hraje také výše limitů pojistného plnění, a to zejména v případě léčebných výloh. Obecně lze doporučit volbu vyšších limitů, byť se mnohamilionové částky mnohdy zdají na první pohled přehnaně vysoké. Náklady na léčení, hospitalizaci či případný převoz zraněné osoby do vlasti se ale mohou snadno vyšplhat do astronomických výšin.

Adekvátní výši limitů také ovlivňuje účel cesty – pro cesty za nákupy do některé z evropských metropolí lze přirozeně volit nižší částky než pro zimní pobyt ve vysokohorském prostředí.

Kam jedete a proč?

Budete se pohybovat po území Evropské unie, nebo vyrážíte na jiný kontinent? Podle toho zvolte územní platnost cestovního pojištění. Zpravidla budete mít na výběr pojištění pro cestování po Evropě a mimo EU. Evropská varianta bývá o něco levnější.

Cestovní pojištění lze sjednat do naprosté většiny zemí světa. Výjimkou bývají ty, v nichž hrozí epidemie, teroristické útoky či válka. Aktuální podrobnosti najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Pokud máte v plánu na cestách provozovat některý z rizikových sportů, či vyrážíte na zahraniční soustředění, neměli byste zapomenout ani na pojištění či připojištění pro tento typ aktivit.

Nešlo by to jinak?

V rámci EU může část služeb cestovního pojištění sice pokrýt tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, ten ale nepředstavuje plnohodnotnou náhradu za komplexní pojištění. Nemusí totiž plně hradit všechna ošetření, která v dané zemi musíte podstoupit, případně bez cestovního pojištění budete muset doplatit případnou spoluúčast za ošetření a předepsané léky.
Ideálním řešením není ani cestovní pojištění na platební kartě. Zde bývají problémem nízké pojistné limity a zúžené portfolio rizik. Pokud jste ho ale například k bankovnímu produktu získali zdarma, může se hodit. Především snižuje riziko, že nebudete pojištěni, pokud se nečekaně ocitnete v zahraničí a zapomenete si před cestou sjednat vhodnější cestovní pojištění.

Nechybí vám něco?

Cestovní pojištění pokrývá širokou škálu rizik, ale ne vždy pamatuje třeba na případy, kdy vy sami poškodíte majetek třetí osoby nebo někomu způsobíte nějaké zranění. Na cesty je proto dobré se vybavit pojištěním či připojištěním odpovědnosti zahrnujícím i tyto situace. Podobně je dobré nezapomenout na připojištění zavazadel, případně na pojištění storna zájezdu, pokud někam cestujete s cestovní kanceláří.

Zdroj fotografie: shutterstock.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno