Stavební materiály versus zahradní jezírko

0
70
zobrazení
Zahradní jezírko

V přírodě nám vznikají jezírka samovolně v místech jako jsou prohlubně a rokliny. Podloží zde tvoří zpevněné hlíny a jílovité půdy. V domácích zahradách se však takové půdy nenacházejí, protože již při samotné stavbě domu se vybagrují a odvezou.

Hydrolizace je základ

Základním stavebním prvkem zahradního jezírka je určitě hydroizolace. Nejčastěji se k izolaci rybníčků a jezírek používá hydroizolační fólie. Je cenově a mohou s ní pracovat i osoby, které s ní nemají zkušenosti. Je třeba, aby byla fólie dostatečně pružná a tvárná, aby se mohla přizpůsobit nerovnostem a členitosti podkladů. Ve specializovaných  prodejnách jsou v nabídce různé rozměry a tloušťky fólií. Důležité je také vědět, že tlak na fólii vzrůstá přiměřeně s hloubkou. Při hloubce jezírka 1,2 – 1,5 m stačí fólie o tloušťce  1 mm, pro větší hloubky musí mít tloušťku 1,5 mm.

Polyetylenové fólie mají dlouhou životnost

Vhodnými jsou polyetylenové fólie, kde se udává životnost 30 let a více. Jestliže nebudou rozměry pro Vaše budoucí jezírko k dostání, je možno pásové fólie svařit speciálním nářadím (horkovzdušné pistole nebo svařovací kleště). V domácích podmínkách však svařovat nejdou. K dostání jsou v různých barvách (černé, hnědé, zelené, ale i modré). V případě, že bude pokryta pískem, na barvě nesejde.

Pozor na špičaté kameny a kořeny

Určitě bychom měli před pokládkou fólie odstranit všechny kameny, kořeny a jiné špičaté předměty, aby nedošlo k protržení fólie. Fólie musí při pokládce přesahovat břehy jezírka a to z toho důvodu, že jakmile zatížíme fólii vodou, vznikne na ní tlak a mírně nám klesne.

A co takhle geotextilie?

Trvanlivost vodní nádrže je určena trvanlivostí jejího pláště. Další takovou vychytávkou při stavbě jezírka je tzv. geotextilie.  Jedná se o netkanou textilii speciálně vyvinutou jako podkladová látka pro jezírkové fólie. Když jsme řádně vyčistili dno jezírka, tak i přesto, že tam nejsou okem viditelné nástrahy, je vhodné dno jezírka vysypat tenkou vrstvou písku a poté na ní položit geotextilii.

Domácí zahradní jezírko

Jak obložit stěny?

Pro obklady stěn jezírka se používají obvykle kulaté oblázky. K dispozici jsou ve štěrkovnách, říčních vyhloubeninách nebo v obchodech se stavebninami. Větší valouny jsou používány pro zpracování okrajů rybníka. Také dřevo lze použít pro konstrukci břehu, stěn a pobřežních obvodových zón. Je vhodné například pro stavbu teras na březích jezírka. Do takové dřevěné konstrukce je možno také ukrýt veškerou techniku pro provoz vašeho jezírka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno