Kurzovní lístek Kuna

0
1858
zobrazení

Chorvatská kuna (ISO kód HRK) je stále oficiální měnou Chorvatska a dělí se na 100 lipa. Chorvatská kuna platí od roku 1994, kdy nahradila chorvatský dinár. Při výměně peněz se vám může hodit i kurzovní kalkulačka, což je velmi praktická pomůcka pro zjištění, kolik získáte jednotek cizí měny z prodaných eur nebo eur z jiné cizí měny. Pro chorvatské kuny si můžete zajít do pěti českých bank a také do mnoha směnáren, jestliže se chcete vyhnout poplatkům, které v bance činí 1 až 2 % z částky.

Cesta do směnárny

Pokud míříte do směnárny, je mnohem lepší tam předem zatelefonovat, zda kuny mají a popřípadě si je nechat zamluvit. V sezoně je situace s dostupností měny značně proměnlivá. Máte-li oblíbenou směnárnu, neměňte ji. Dejte také na doporučení. Odjet s falešnými penězi není zrovna příjemné. Kuny se v poslední době pohybují mezi 3,50 až 4,00 koruny. Podobný kurz vám dají v České spořitelně, Komerční bance, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank. Na počátku prázdnin by měla nabídnout kuny i Moneta Money Bank.

Tip: Dlouhodobá předpověď počasí květen

Výměna peněz ve směnárně či v zahraničí

Obecně platí, že je výhodnější výměna peněz ve směnárnách, kde neplatíte žádné poplatky. Kurz na lístku je vždy brán z pohledu směnárny. Kupujete-li cizí měnu v hotovosti, na kurzovním lístku hledejte sloupec Valuty Prodej. Při vyšších částkách výměny můžete získat často výhodnější kurz. Některé směnárny mají i soutěže a kromě toho, že ušetříte, můžete vyhrát třeba zájezd. Chorvatských kun bývá dostatek, ale ověření telefonicky předem se doporučuje. V zahraničí si peníze raději neměňte. Kurz, za který v tamních bankách prodáte české koruny nebude výhodnější než při směně v České republice.

Výběr z bankomatu v Chorvatsku

Klienti Komerční banky nyní mohou vybírat i vkládat cizí měnu z/na svůj korunový účet bez poplatku. Od června do září bude mít podobnou akci i Česká spořitelna. V Chorvatsku uplatníte i eura, bez problémů jimi zaplatíte. Kurz je zde ale výhodnější spíše pro obchodníka než pro vás. Vyměnit eura a na místě za kuny není výhodné. Tato dvojnásobná směna vás vyjde zbytečně draho. Lépe vyjdou platby kartou a výběry z bankomatu na místě.

Jak je to v bance

Špatné kurzy a nevýhodné bankovní poplatky se vám mohou prodražit. Zjistěte si konkrétní poplatky u daných bank. Například rozdíl mezi Českou spořitelnou a mBank, která nejvíc reprezentuje běžný levný účet bez poplatků je značný. Zaplatit platební kartou 1 000 kun vyšlo u ČS o 100 korun výhodněji. Česká spořitelna má chorvatskou měnu na kurzovém lístku a cizí měny prodává s mnohem nižší přirážkou. Oproti tomu mBank nejprve prodává eura, přičte si 3 % a pak je promění na kuny, kde si přidá další 2 %. V podmínkách je uvedena možnost 2 % přirážky za transakci. Proto si ověřte poplatky a kurzy u bank.

Platby kartou

V Chorvatsku je 4 346 bankomatů a průměrně připadá vždy jeden na každých 13 km². V Česku je to 17,7 km². Najít bankomat v civilizaci, nebudete-li v horách na samotě, by tedy neměl být problém. Většina bank už nabízí jistý způsob výběru v zahraničí zdarma, musíte mít jen správný účet a kartu. UniCredit Bank jej  má k měsíčnímu příjmu na konto 12 000 korun a ve Sberbank měsíčně alespoň 25 000 korun. Nejlevnější výběry bez podmínekEqua bank, kdy za výběr v zahraničí zaplatíte pouhých 9 korun. Placení u obchodníků na přímo je standardně bez poplatků a dokonce i převod peněz probíhá v o něco výhodnějším devizovém kurzu. A v zahraničí používejte kartu toho člena rodiny, který má v dané zemi nejvýhodnější podmínky.

Výběr z bankomatů a nedostatek nebo ztráta peněz

U České spořitelny je výhodné vybírat z bankomatů Erste, což je stejná mateřská skupina. Výběr vyjde na 6 korun, v ostatních bankomatech na 125 korun. U mBank vyjde výběr do 2500 korun na 35 korun, vyšší výběry jsou zdarma. Když není výběr zpoplatněný, je nevýhodný kvůli zmíněnému kurzu. Při ztrátě peněz vám pomůže služba Western Union, která využívá sítě více než 200 000 poboček na celém světě. Peníze dostanete za 10 minut. Stačí, když někdo z kamarádů nebo příbuzných navštíví pobočku Western Union ve směnárně v České republice a odešle peníze. Během pár minut je máte kdekoli na světě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno