Dlouhodobá předpověď počasí na prosinec 2019

0
857
zobrazení

Pro počasí v prosinci jsou typické průměrné denní teploty asi o 3 až 4 °C nižší než v listopadu. Den se zkracuje, stejně jako délka slunečního svitu.

Astronomická zima začíná zimním slunovratem, který letos připadá na 22. 12. 2019 v 5.20 min SEČ ráno. Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Podle charakteru počasí je ale už celý prosinec zimním měsícem, i když tomu počasí a sněhová nadílka často vůbec nedopovídají, a to zejména na Vánoce.

Podle dlouhodobé předpovědi počasí bude prosinec teplotně nadprůměrný. Srážkově bude zase naopak značně podprůměrný. Počasí bude podobné, jako minulý rok. První vydatnější sněžení v nížinách lze očekávat až po Vánocích a to nejdříve v období okolo Silvestra. Při troše štěstí budou Vánoce letos konečně bílé, ale nelze na to spoléhat. Sníh ale asi brzy roztaje. Typicky zimní počasí a první trvalejší sněhová nadílka se dá očekávat opět až v lednu nebo únoru.

První dekáda od 1. do 10. 12.

První dekáda měsíce prosince bude pošmourná, bude zataženo až polojasno, s průměrnými denními teplotami od +2 °C až +5 °C. Výjimečně teploty vystoupí až na +10 °C. Občas může nasněžit i v nížinách, ale tento sníh vždy dost rychle roztaje.

Druhá dekáda od 11. do 20. 12.

V druhé dekádě měsíce prosince bude pravděpodobně zataženo s inverzní oblačností. V nížinách se dá očekávat slabý déšť až sněžení, na horách bude slunečno až polojasno. Průměrné denní teploty se budou dle předpokladu pohybovat okolo +5 °C, přechodně však mohou klesnout i k -10 °C, v horských kotlinách i více.

Třetí dekáda os 21. do 31.12.

Na přelomu druhé a třetí dekády se může objevit vydatnější sněžení. Sníh ale bude však brzy tát. Po Vánocích by se měly denní teploty pohybovat až kolem +10 °C a někdy mohou vystoupat i výš. Vánoce tak možná budou letos konečně bílé. Větší ochlazení by mělo přijít před koncem roku a Silvestrem, ale bez sněhové nadílky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno