11 tipů na výlet v blízkém okolí Prahy

0
1093
zobrazení
Karlštejn

Podívejte se na zajímavá a pěkná místa a památky, které se nacházejí v blízkém okolí Prahy. Můžete navštívit třeba zámek na Dobříši, Karlštejn či Velkou Ameriku.

1.   Karlštejn

Karlštejn je gotický hrad asi 30 km od Prahy, který podle plánů Matyáše z Arrasu postavil král a císař Karel IV. pro uložení svatých ostatků a říšských korunovačních klenotů. Při prohlídce navštivte Císařský palác, Pokladnici a Klenotnici s replikou Svatováclavské koruny českých králů v Mariánské věži, kaple sv. Kříže s původní nástěnnou výzdobou s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika, Muzeum voskových figurín a Muzeum betlémů. Až pojedete na výlet na Karlštejn, v obcích kolem jsou Karlštejnské šachy, které můžete zkusit objevit.

2.   Zámek Dobříš

Nachází se asi 40 km od Prahy a je otevřen celoročně. Je zde stálá expozice 11. pokojů ve stylu rokoka a klasicismu, rozlehlý zrcadlový sál i francouzská zahrada s atmosférou vídeňského Shönbrunu. Dobříšské přízraky představují okruh se strašidelnou podívanou nejen pro děti se zvukovou a světelnou kulisou. Posledním okruhem je Galerie JCM s rodovou sbírkou obrazů 18. a 19. století. Zámek Dobříš nabízí i ubytování a konání společenských akcí. Je zde 10 dvoulůžkových pokojů a svatební apartmá. Zdarma lze využít hotelové fitness a půjčit horské kolo.

zámek Dobříš

3.   Velká a Malá Amerika

Vápencové lomy Velká a Malá Amerika jsou místa, kde se filmoval Limonádový Joe. Velká Amerika je český Grand Canyon. Vápencový, 800 m dlouhý, 200 m široký a až 100 m hluboký zatopený lom čítá 2 vzájemně propojená jezírka s průzračnou vodou. Prohlédnete si je z vyhlídky přímo u parkoviště a pěšin kolem. Malá Amerika je menší vápencový lom. Oba lomy jsou propojeny podzemními štolami, které jsou ale nepřístupné. V areálu je stylová kavárna se zahrádkou. Je to asi 35 km z Prahy.

Velká Amerika

4.   Koněpruské jeskyně

Mezi časté výlety v ČR patří Koněpruské jeskyně, největší objevený jeskynní systém v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých 400 miliónů let a mají přes 2 km. Trasa je dlouhá 620 m. Krápníková výzdoba je ve dvou patrech. Nejstarší jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu. Poslední pondělí v měsíci mimo červenec jsou tu prohlídky s baterkami. Jeskyně jsou 45 km, tedy hodinu od Prahy.

Koněpruské jeskyně

5.   Aksamitova brána, Jelínkův most a naučná stezka Zlatý kůň

Zajímavé útvary najdete u Koněpruských jeskyní. Je tu parkoviště a vydat se můžete i autobusem z Berouna. Krásná je naučná stezka Zlatý kůň i 2 přírodní kamenné brány za lomem. Výlet k Aksamitově bráně začíná u Koněpruských jeskyní, po žluté trase kolem Velkolomu Čertovy schody s vyhlídkou, do Národní přírodní památky Kotýz. Propadlá jeskyně je největší přírodní bránou na území Českého krasu. Jelínkův most má těžší přístup. Zpátky se jde stejnou cestou. Ujdete celkem 5 km.

Aksamitova brána

6.   Ze Senohrab ke Zlenici po naučné stezce Vodnické vycházky

Hodinu od Prahy, asi 35 km, je i zřícenina, kam vede prudší cesta a schodiště. Cesta ze Senohrab ke zřícenině Zlenice neboli Hlásce vede podél říčky Mnichovky. Pod zříceninou je plovárna s občerstvením s výhledem na Sázavu. Na naučné stezce Vodnické vycházky jsou naučné panely i s hrami pro děti.

zřícenina Zlenice

7.   Naučná stezka Voděradské bučiny a Skalka ve Vyžlovce

Na Voděradské bučiny můžete vyrazit z Louňovic, Jevan i Struhařova. Většina tras je vhodná i pro kočárky a kola. Naučná stezka Voděradské bučiny je dlouhá 11 km. Po žluté a po modré má asi 8 km. Vyráží se z Jevan, kde je parkoviště a jezdí sem autobus z Prahy. Je to asi 42 km a autobusem hodinu.  Jdete podél rybníků a horní částí lesa. Ve Vyžlovce je rozhledna Skalka s výhledem na severní hory a Praděd.

Voděradské bučiny

8.   Bubovické vodopády

Vydejte se sem po větších deštích, jinak je průtok malý. Uvidíte zde pestrou faunu a flóru a různé jeskyně, do kterých si vezměte baterku a neklouzavé boty. Výchozí bod je Srbsko, kam je to 36 km autem. Dobré je i vlakové spojení z Prahy. V Srbsku je restaurant U Berounky s částečně zastřešenou zahrádkou, dětským koutkem a výhledem na vlaky na druhém břehu. Nechybí zde naučné panely. Při cestě zpět stejnou cestou ujdete 5 km. Po červené se lze vrátit kolem lomu Chlum, což je 7 km.

Bubovické vodopády

9.   Rozhledna Vysoká u Kutné Hory

Z rozhledny Vysoká je výhled na Kutnou Horu, okolí i Sněžku. Dá se k ní dojet 68 km autem, ale lepší je zajet do blízkých Miskovic a na rozhlednu se vydat pěšky. Do Miskovic se dá dojet i autobusem z Prahy nebo Kutné Hory. Na konci obce Miskovice je obora s laněmi a pastviny s koňmi. Trasa je značena zeleně. Rozhledna je přístupná během otevírací doby a zpoplatněna. Vedle je zřícenina letohrádku Belvedér a kaple sv. Jana Křtitele. Zpátky se jde stejnou cestou a ujdete celkem 4 km. Můžete i po zelené do Suchdola a pak zpět autobusem. Je to jen o 1 km delší.

Rozhledna Vysoká u Kutné Hory

10.               Stezka Máslovice a rozhledna Cihelna

Na výlet s dětmi do Máslovic vyrazíte z Prahy a je to 32 km. Od Vltavy nahoru do Máslovic vede naučná stezka s dřevěnými sochami místních sochařů. Na startovací místo se dostanete přívozem. Je tu velké množství vodního ptactva, nutrie i objímací strom, lavička s dalekohledem i muzeum másla. V Libčicích je pěkná rozhledna Cihelna a Stožár Libové Libčice.

Stezka Máslovice

11.               Vestecký rybník a pohybově vzdělávací hra Memo

Okolo rybníka ve Vestci u Prahy vede i cyklostezka a Planetární stezka, jsou zde dětská hřiště, venkovní posilovna a lávky. Zahrajete si pohybově vzdělávací elektronickou hru Memo s několika různými hrami, které procvičí rychlost a postřeh. Podél rybníka se dáte k lesu, ve kterém jsou hry pro děti, jako jazykový kovový bubínek, prolézačka mraveniště, lana a trampolíny. Z Prahy je to 25 km a jste tu autem do půl hodiny. Objevte i další nejkrásnější místa v Česku.

Vestecký rybník

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno