Autem do Rakouska – Cesta do Alp

0
1512
zobrazení

Cesta do rakouských Alp z naší republiky trvá autem jen pár hodin. Nejčastěji nás asi láká lyžování v Rakousku, kam jezdíme na víkendové, týdenní a delší pobyty. Zimní střediska nabízejí kvalitní služby a výborné lyžařské podmínky. Kam a kudy vyrazit a na co si dát pozor?

Co říká rakouská legislativa

Podle rakouské legislativy jsou v závislosti na značení cest a klimatických podmínkách, požadovány v horských úsecích zejména zimní pneumatiky, a to v období od listopadu do 15. dubna, což je o něco déle, než je u nás. Rakouské předpisy současně nařizují mít v zimě ve vozidle sněhové řetězy. Rakouská dálniční známka se prodává na 10 dní, 2 měsíce a na rok. Zpoplatněn je také průjezd některých úseků, zejména mostů a tunelů. Na vybraných úsecích je povinné i denní svícení.

Poplatky za průjezd tunelů a horských silnic

Mýtné lze uhradit v hotovosti, platební kartou nebo předem na stránkách Asfinag.at. Speciální zpoplatněné úseky jsou vyjmuty z nutnosti mít dálniční známku. Pokud zaplatíte přes internet 30 minut před průjezdem mýtnicí, můžete projet bez zastavení pruhem označeným PKW VIDEOMAUT. Pokud pojedete stejnou mýtnicí i zpět, kupte si 2 průjezdy. Pro Karawankenský tunel se dá koupit jen směr z Rakouska do Slovinska a kupon platí do konce roku.

· A9 – Pyhrn/Gleinalmtunnel

· A9 – Pyhrn/Bosrucktunnel

· A10 – Tauern a Katschbergtunnel

· A11 – Karawanken

· A13 – Brenner

· S16 – Arlberg tunel

Na co si dát pozor

I při pouhém projíždění Rakouskem si nezapomeňte reflexní vesty. Ze zákona musí mít přímo ve voze reflexní vestu i všichni spolucestující, nedávejte ji nikdy do kufru. V Rakousku je navíc akceptována pouze oranžová barva reflexní vesty. Zelená nebo žlutá barva je vám k ničemu. Velmi prospěšné je sledovat aktuální dopravní zpravodajství, buď online, nebo každou půl hodinu na celostátní stanici Ö3. Díky tomu se můžete vyhnout nejen velkým dopravním zácpám, ale i sněhovým kalamitám.

Kudy vede cesta do Rakouských Alp

Nejlepší cesta z České republiky do rakouských Alp se odvíjí od počáteční a cílové destinace. Přinášíme vám nejčastější a léty prověřené varianty.

Cesta z Moravy přes Sankt Pölten

Vyrážíte-li z Moravy, je dobré si zvolit trasu směrem na Vídeň nebo Znojmo a pokračovat na Sankt Pölten směrem na Linz. U Vídně nebo Sankt Pöltenu se můžete napojit na dálnici A1, která vás zavede až do Salzburgu. Stejně tak si můžete zjistit, kudy se vydat autem do Itálie.

Cesta přes České Budějovice a Linz

Pokud vyrážíte z míst nacházejících se poblíž Českých Budějovic a jsou vaším cílem střední, východní a jižní Alpy, doporučujeme vám trasu směrem na Linz. Sem spadají známá střediska Bad Gastein, Obertauern nebo Kaprun. Vaše cesta povede přes velký dopravní uzel Salzburg s upravenou vozovkou a příjemnou jízdou.

Cesta z Prahy přes Mnichov

Pokud vyrážíte z Prahy a okolí, vezměte to přes Plzeň na Mnichov, zejména pokud jedete směrem na Innsbruck a vydáváte se lyžovat ve střediscích, jako je Ötztal-Sölden, Hintertux nebo Stubaital. Pokud se chcete vyhnout rakouským dálnicím, můžete projet přes Německo a ušetřit pár EUR. A jestliže s vámi jede váš zvířecí miláček, raději se podívejte, jak cestovat se psem do Německa.

Pozor na benzínky

Počítejte také s tím, že je v Německu mnohem méně benzínových stanic a na úseku dlouhém 100 km nenajdete čerpací stanici, kde můžete natankovat, nebo použít toaletu, která bývá na německých čerpacích stanicích placená. Z tohoto důvodu se vám budou hodit i drobné v kapse.

Kam na výlet

Kromě lyžařských středisek si prohlédněte krásnou krajinu v okolí Berchtesgadenu. Můžete navštívit solné doly, krásné město Salzburg, skvostné německé jezero Königssee nebo 8 km dlouhé Hallstattersee jezero v Hallstattu, kde se můžete projet i na lodi a pokochat se unikátní architekturou. Milovníky historie nadchne třeba i Kehlsteinhaus a známé Orlí hnízdo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno