Co je to studená a teplá fronta

0
725
zobrazení

Fronta je rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem. Pohybuje se různou rychlostí a jejím přechodem se může snížit teplota až o 10 °C. Přechod fronty je spojený se vznikem větru. Teplá fronta se na meteorologické mapě znázorňuje čarou s kopečky, studená fronta zase čarou s trojúhelníčky.

Teplá fronta

Teplá fronta je rozhraní mezi dvěma vzduchovými hmotami, které se liší nejen teplotou, ale i vlhkostí. Teplá vzduchová hmota se nasouvá na studenou, čímž dochází ke konvekci a tvorbě oblaků. Při přechodu teplé fronty atmosférický tlak vzduchu pozvolna poklesne a teplota vzduchu mírně stoupne.

teplé frontě tedy dochází k nasouvání teplého vzduchu. Protože má studený vzduch větší hustotu, drží se vždy více při zemi a teplý vzduch naopak zase stoupá nad něj nahoru. Tím se klima ochlazuje, vznikají mraky, ve kterých se přebytečná pára vysráží a prší slabě, ale déle. Při přechodu teplé fronty se počasí otepluje.

Při výkluzných pohybech teplého vzduchu dochází k jeho rozpínání a ochlazování, vzrůstá relativní vlhkost a v určité výšce dojde ke kondenzaci vodní páry. Pokud postupuje teplá fronta směrem k vám, objeví se nejprve vysoká oblačnost, s přibližující se frontou klesá oblačnost do výšky 2 až 7 km a následně se objevují srážky dosahující zemského povrchu. Teplé fronty se proto projevují trvalejšími srážkami a jsou výraznější v zimě než v létě.

Studená fronta

O studenou frontu se jedná, když studenější vzduch vytlačuje teplejší vzduchovou hmotu. Jde o rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem v teplém sektoru tlakové nížecyklóny a studeným vzduchem v týlu cyklóny. Postupuje rychle, asi 50 km/h a vytlačuje teplejší vzduch prudce do výšky. Vzniká bouřková oblačnost se silnými srážkami i kroupami, nárazovým větrem a sníženou dohledností. 

Ve studené frontě dochází k nasouvání studeného vzduchu. Teplý vzduch má menší hustotu, proto se studený vzduch nasouvá pod teplý vzduch, který je během studené fronty vytlačován nahoru. Vznikají mraky, prší většinou krátce, ale vydatně. Při přechodu studené fronty se naopak počasí zase ochlazuje.

Po přechodu studené fronty se ochladí, fouká silný nárazový vítr a padají srážky. Později se oblačnost protrhává, v noci se může vyjasnit a během dne je na obloze kupovitá oblačnost. Teplota vzduchu po přechodu fronty rychle poklesne, ale atmosférický tlak naopak vzrůstá. Teplý vzduch se při výstupu rozpíná, ochlazuje a dojde k jeho kondenzaci. Studené fronty se dělí dva druhy.

Studené fronty s mírnější intenzitou

Mírnější, srážkové pásmo bývá široké 200 až 300 km a má charakter přeháněk. Sled oblaků je opačný než u teplé fronty, nejdříve jde o kupovité oblaky cumulonimbus, které přecházejí ve vrstevnaté oblaky.

Studené fronty s větší intenzitou

S větší intenzitou a prudkými srážkami po dobu asi 30 až 60 minut. Po přechodu přes frontální čáru se brzy vyjasní a vyskytuje se proměnlivá konvekční oblačnost s oblaky druhu cumulus.

Teplotní inverze

Běžně teplota klesá s výškou o 6 až 8 °C na kilometr. V noci se teplota zemského povrchu snižuje a tím vzniká nižší teplota při zemi a větší teplota je výše nad zemským povrchem. Tento proces nastává za jasných nocí. V létě Slunce rychle povrch Země ohřeje a inverze zmizí. V zimě ale sluneční energie na vyhřátí nestačí a inverze zůstává. U zemského povrchu je i nadále chladněji než ve větší výšce a nedochází k vertikálnímu proudění. Inverze nastává při tlakové výši, kdy proudy končí nad inverzí. V dolní vrstvě se pak neustále drží opar, mlha a smog.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno