Dovolená pro cyklisty – Lužické hory

0
1496
zobrazení
les

Vydejte se malebnou přírodou kolem bunkrů a rozhleden. Na cyklo trasách si užijete spoustu zábavy a uvidíte nádherná místa Lužických hor.

Vydejte se podél bunkrů k muzeu pohraničního opevnění. Můžete vyrazit z pomezí Lužických hor a národního parku České Švýcarsko, v osadě Studený. Využít můžete i vlakové dopravy. Nádraží je v České Kamenici, 6 km od Studeného. Studeným prochází červená turistická značka, která vede na 736 m vysokou horu Studenec. Na kole či horském elektrokole objedete vyhlídkový vrchol ze severu po lesní cestě, stoupající podél Studeného potoka, pod Širokým kopcem opět napojíte na červenou značku a dojedete na hlavní silnici a rozcestí Krásný buk. V roubené myslivně je občerstvení a muzeum pohraničního opevnění.

kolo

Na zříceninu Tolštejn

Pojedete po lesní asfaltce a od rozcestí Pod Malou Tisovou uvidíte několik řopíků. Červená značka vás dovede do železniční stanice Jedlová, kde je nádražní restaurace. Pak je tu strmý výjezd do sedla pod horou Jedlová a ke zřícenině Tolštejn. Tam opustíte červenou značku a dáte se zelenou cyklotrasou 3015. Můžete se podívat i na vrchol Jedlové s rozhlednou a hostincem. Hrad Tolštejn je nejlépe zachovanou zříceninou v Lužických horách. Stojí na znělcovém skalním suku ve výšce 670 m. Z vrcholových skalisek, přístupných po železném schodišti se zábradlím, je pěkný výhled na vrcholy Lužických hor a do údolí na Jiřetín, Horní a Dolní Podluží, Varnsdorf, vrchy Šluknovské pahorkatiny a Lužice. Na hradě je restaurace a pak vás čeká prudký sjezd po červené do osady Lesné. Na svazích nad údolím Lesenského potoka jsou roubené chalupy, zájezdní hostince a penziony.

Přejedete silnici a čeká vás prudké stoupání po žluté a pak zeleně značené Hornické naučné stezce na Čertovu Pláň. Jsou zde pozůstatky po těžbě rud a dobývání křemene pro sklářské hutě. Od rozcestí Pod Ptačincem najedete na červenou značku a po single tracku k nejvyšší hoře Lužických hor Luži, 792 m vysoké. Dobrý přístup je z německé strany. Odbočte z hřebene vlevo a modrá značka vás dovede k odbočce na vrchol. Sjezd dolů je možný na obě strany, ale je tu hodně turistů, proto je lepší kola vést. Pod vrcholem jsou restaurace i ubytování.

Bílé kameny

Od Chaty Luž sjedete k bývalému hraničnímu přechodu u Waltersdorfu a Německem do lázeňského městečka Kurort Jonsdorf, kolem rezervace Jonsdorfer Felsenstadt, pískovcového skalního města. Zde vede na kole obtížně průjezdná cesta. Mezi skálami je do rezervace několik vstupů. Přes německý Hain a Kammloch najedete na naše území na červenou značku, po lesní asfaltce pod vrcholem Hvozd, klesáním kolem odbočky ke zřícenině Starý Falkenburg a silnici v Petrovicích.

Modrá značka vás lesem dovede do osady Polesí po lesní cestě na úbočí Liščí hory a pak k silnici, kde budete mírně stoupat k Hornímu Sedlu. Na začátku osady odbočíte vpravo na neznačenou lesní cestu a sjedete k přírodní rezervaci Bílé kameny, pískovcovým skalám přezdívaným Sloní kameny. Na skály se dá vylézt a kochat se pohledem na Ještědský hřbet. Cíl trasy je o kilometr dál, u hlavní silnice v Jítravě. Doporučujeme Jítravský Dvorec s jízdárnou pro občerstvení i ubytování. Nejbližší železniční stanice je 2 km v Rynolticích.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno