Zajímavosti o Pražském hradě

0
1586
zobrazení
pražský hrad

Pražský hrad a Hradčany jsou jedním z nevíce navštěvovaných míst v matičce Praze. Rozhodně stojí za to tato místa navštívit a pořádně si je prohlédnout.

Hradčany jsou částí Prahy, která se nachází vedle Pražského hradu a byla založena roku 1320. Kromě Pražského hradu se všemi jeho okouzlujícími zajímavostmi zde naleznete mnoho dalších míst k vidění, jako třeba Loretu, Černínský palác, Arcibiskupský palác, Strahovský klášter či Belveder.

Pražský hrad a historie

Pražský hrad byl již v 80. letech 9. století založen na strategicky výhodném místě knížetem z rodu Přemyslovců. V následujících stoletích pak prodělal mnoho četných přestaveb. V roce 1918 se pak Pražský hrad stal sídlem prezidenta Československého státu. Pod záštitou T. G. Masaryka byly v areálu provedeny architektonické změny, které dokonce řídil sám významný architekt Josip Plečnik.

Pražský hrad v současné době

V prostorách Pražského hradu probíhají kulturní akce a zajímavé výstavy, kterým dávají vyniknout místa jako Císařská konírna, Jízdárna Pražského hradu či Purkrabství. V Obrazárně Pražského hradu je obsáhlá sbírka vzácných uměleckých děl. Výměna probíhá stráží každou celou hodinu v době mezi 5. hodinou ranní a 23. hodinou večerní. Navíc se zde každý den v poledne koná slavnostní fanfára.

Pražský hrad odhaluje svá tajemství

Pojďme nahlédnout do tajných a veřejnosti nepřístupných prostorů Pražského hradu. Zlatý salonek je jedním z prostor, kam se dostanou jen významní hosté hlavy státu. Stěny zde pokrývá plátkové zlato a nad vstupními dveřmi jsou drobné plastiky od Damiána Pešana. Uměleckého řezbáře si Josip Plečnik přivedl na Hrad jako pomocníka. Při rekonstrukcí před dvaceti lety byly stěny nově pozlaceny.

Impluvium a podzemní tunel

Během Plečnikova budování bydlení pro T. G. Masaryka zde vzniklo pár skvostů. Impluvium je velkolepá předsíň. Podlaha je z leštěné žuly a uprostřed je žulová mísa s fontánou. Další pramen je ve Lví síni a voda tryská ze lví hlavy ve výklenku. Na spojnici mezi druhým a třetím nádvořím vybudoval architekt J. Plečnik podzemní tunel, zamezující náporu veřejnosti při přesunech prezidenta po hradě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno