Desatero bezpečné turistiky na horách

0
1465
zobrazení
buzola

Turistika se jeví jako nenáročná sportovní disciplína vhodná téměř pro každého. Turistika na horách má však svá specifika a zásady, které by měl dodržovat každý turista. Jde totiž o bezpečnost, a ta by měla být prioritou při jakékoliv činnosti.

1. Připravte se předem

Chystáte-li se do hor, rozhodně nepodceňujte přípravu a zjistěte si o dané destinaci co nejvíce informací. Pečlivě naplánujte trasu. Nespoléhejte na náhodu či svoji intuici. Mohlo by se vám to vymstít. Buzola jistě přijde vhod, ale bez pečlivého plánu túry vám moc nepomůže.S přípravou na cestu souvisí i to správné vybavení – především trekové boty, batohy, stany, spacáky a outdoor oblečení kvalitních značek jako je Husky, Mammut, Warmpeace nebo Deuter.

2. Řádně se vybavte

Záleží na plánu vaší cesty. Jestli plánujete nocleh venku, bez stanu, spacáku a karimatky se neobejdete. Pokud ve vaší výbavě zatím chybí, podívejte se na nabídku české společnosti Husky a její Huskoviny. K základní výbavě každého turisty patří i batohy, ty nejoblíbenější nesou značku Deuter.
Samozřejmostí by měly být trekové boty, nejlépe již prošlápnuté. Ideální treková obuv má neklouzavou podrážku a chráněný kotník.
Outdoor oblečení není výmysl. Je to speciální oblečení pro pobyt venku a počítá s nejrůznějšími klimatickými podmínkami. Ty se nedají ovlivnit, ale s vhodným outdoorovým oblečením je budete mít pod kontrolou. 

3. Zajímejte se o počasí

Předpověď počasí nemusí být spolehlivá, vždy se však vyplatí předem znát aktuální bouřkovou, sněhovou nebo lavinovou situaci. Předpověď počasí pomůže lépe plánovat tu nejvhodnější výbavu i outdoor oblečení.

4. Před cestou

Před cestou vždy informujte své okolí o svém plánu. Buďte v kontaktu s místními chataři i horskou službou.

5. Tři je optimální počet

Tři je optimální počet členů výpravy. V případě potíží si tři lidé poradí nejlépe. Pokud se jeden zraní, druhý u něho může zůstat a třetí se vydat pro pomoc.

6. Orientace je nutná

Jakmile se vydáte na cestu, měli byste umět používat mapu, buzolu, výškoměr i GPS. Užitečným pomocníkem je mobil, ale musí být nabitý a musí být na signálu, což v horách není samozřejmost.

7. Žádné zkratky

Vždy postupujte podle plánu a podél značených cest. Vždy byste měli vědět, kde právě jste a rozhodně byste se měli vyhnout neplánovaným a neznačeným zkratkám.

8. Bez lékárničky ani krok

K základnímu vybavení nepatří jen kvalitní oblečení, batoh, spacák, karimatka nebo stan. V batohu by si turisté rozhodně měli nosit i lékárničku a v mnoha případech se mohou hodit i tejpy a obinadla na stažení případných podvrknutých kotníků.

9. Jste v přírodě

Hory jsou tu pro vás a budou tu i pro vaše děti. Příroda je však křehká a nával turistů nezvládne, jestliže budou neukáznění a bezohlední. Odpadky ve volné přírodě za vás nikdo neuklidí. 

10. Pojištění

Riziko v horách je vždycky. Eliminovat jeho dopady můžete prostřednictvím cestovního pojištění. Zásah horské služby i výlohy na případné zdravotní ošetření dosahují stotisícových částek, s pojištěním je hradí pojišťovna. Kdo by je chtěl platit ze svého?

Český ráj outdoor sports

Desatero vzniklo ve spolupráci s eshopem Český ráj outdoor sports, kde naleznete outdoor oblečení a další vybavení značek Husky, Mammut, Warmpeace, Deuter aj. Aktuálně je pro vás připravena GPS soutěž Český ráj o batoh Deuter v hodnotě 2190 Kč. Hodit by se Vám mohly i aktuální slevy a akce Huskoviny 2019.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno