Tatranské chaty ležící vysoko v horách jsou již přes sto let závislé na nosičích. Za každého počasí jim na zádech vynášejí potraviny, předměty denní potřeby, stavební materiál, plynové bomby, přenosky a sudy s pivem. Náklad váží i 60 kg a je připevněný na speciálních nosičích s popruhy.
Náklad může připadat pro běžné lidi až neúnosný. Muži jej za každého počasí v létě i v zimě vynášejí po příkrých chodnících a působí dost uzavřeně a představují evropský unikát. Spousta turistů a hlavně turistek se s nimi ráda vyfotí. Všude jinde se k zásobování odlehlých chat v takto nedostupném terénu dávno používají lanovky a helikoptéry.
Kuriozní náklad
Na chaty se už vynesla vana, houpací křeslo, kajak, kolo, lyžařský vlek, z recese autobusová zastávka nebo třeba dívky. Nosiči pomáhají vařit čaj, loupat brambory, uklízejí toalety nebo perou prádlo. Odměnou jsou pro ně večerní obláčky pod nohama a jasné nebe nad hlavou. Práci jim ztěžují náhlé a časté změny počasí, jako prudké letní bouřky. Nesou-li kovové předměty, jsou objektem pro zbloudilý blesk. V zimě čelí vichřicím, fujavicím, metrům sněhu a lavinám. Smrt se jim v horách nevyhýbá.
Tip: Nejžádanější destinace cestovatelů pro rok 2018
Když přijde krize
Na pravidelných trasách sice znají nosiči každý kámen, i tak občas sejdou z cesty a zabloudí, jsou slabí, hladoví, dehydrovaní a vyčerpaní. Adrenalinové zážitky představuje setkání se zvířaty, zejména s medvědy. Od horní stanice zubačky na Hrebienku jsou to 4 km na Téryho chatu. Začíná se ve výšce 1 300 m nad mořem, končí ve 2 015 m a převýšení je asi 1 km. Turistům to trvá 3,5 hodiny. Štefan „Pišta“ Bačkor patří do 15. tatranských profesionálních nosičům, se zády nemá žádné potíže a zvládne to pod 2 hodiny s 80. a více kg. Říká, že noví zájemci zůstávají den, měsíc, jednu až dvě sezony, celý život jen výjimečně a pak se stávají legendami.
Zásobování v horách
V současné době nosiči v Tatrách zásobují Rainerovu chatu, Téryho chatu, Chatu pod Rysy, Skalnatou chatu, Zbojnickou chatu a Zamkovského chatu. Své síly si tatranští nosiči každoročně měří od roku 1985 i v závodě Šerpa rallye. Na záda si naloží 60 kg a měří čas. Horolezec Roman Langr říká, že s nákladem musíte běžet. Pády s touto váhou jsou velmi nebezpečné. Ti nejlepší vyběhnou na Téryho chatu méně než za 1,5 hodiny. Od 10. ročníku závodu se pořádá i Lady rallye a ženy nosí 20 kg. Podobný závod se od roku 2012 pořádá v Krkonoších s názvem Sněžka Sherpa Cup.
Útěk ke svobodě
Po profesionálních nosičích přelomu 19. a 20. století přišla již koncem 50. let nová generace. Povolání nosiče je pro ně únikem z města do odlišného prostředí. Nachází zde, klid, samotu a svobodu. Je to možnost sebezdokonalování, horolezeckého tréninku, různých sportů i získání obdivu od turistů. Velká výzva, těžký náklad a dřina ze stoupání však stále zůstává.
Zdroj: ČTK