Vysoký atlas je nejvyšším horským pásmem v celé severní Africe, táhne se přes Maroko, Alžírsko a Tunisko v délce 2 400 km. Některé jeho vrcholy dosahují výšky přes čtyři tisíce metrů nad mořem. Pohoří Atlas odděluje Středozemní moře a Atlantský oceán od Sahary. Právě Atlas dal jméno Atlantskému oceánu.
Trekking, ale i skialpining …
Vysoký Atlas je známý především díky skvělým trasám pro vysokohorskou turistiku. Nicméně je zde i několik hor, které mají vrcholky přesahující 4 000 metrů. V zimním období se hřebeny Atlasu přikryjí sněhem a teploty se pohybují hluboko pod nulou. Právě na nejvyšších vrcholkách se sníh drží od listopadu do května, nicméně sníh padá od výšek okolo 1 500 m nad mořem. Proto není divu, že v Maroku vyrostlo několik lyžařských středisek, např. Oukaimeden. Nejvyšším vrcholem je Jebel Toubkal (čti Džabal Tubkal, též Džebel Tubkal), který měří 4 167 metrů a je zároveň nejvyšší horou Maroka. Tento nejvyšší vrchol se stal velice oblíbeným místem horolezců. Hora se nachází přibližně dvě hodiny jízdy od Marrákéše a jeho vrcholu lze dosáhnout za dva dny. Jestliže chcete zdolat tuto horu, nemusíte být zkušenými horolezci a zvládnete to i bez průvodce. Jestliže se rozhodnete pro několikadenní výlet, společnost vám mohou dělat muly, které vám budou přepravovat vaše věci.
Život na nejvyšším pohoří severní Afriky
Na stráních pohoří najdete berberské vesničky plné hliněných domků s plochými střechami. Život obyvatelů vesnic lze považovat za velmi tradiční, svá malá pole na svazích obdělávají staletí. Berberové jsou velice pohostinní a pozvání na mátový čaj je v podstatě samozřejmostí. Vegetace na svazích je většinou tvořena pouze z rostlin nenáročných na vodu, údolí je však zelené a úrodné, pěstují se zde mandle, meruňky, granátová jablka i fíky.