Svátky v USA

0
1919
zobrazení
svátky USA

Státní svátky v USA připomínají nejvýznamnější dny v historii země a její nejdůležitější osobnosti. Státní svátky jsou pohyblivé, výjimkou jsou 4. 7., 11. 11., 25. 12. Pokud státní svátek připadne na konec pracovního týdne, sobotu či neděli, je automaticky přesunut na následující pondělí. Kromě uvedených státních svátků jsou rozšířené židovské a místní svátky, a i v těchto dnech také může být pracovní volno.

 • 1. ledna – New Year´s Day – Nový rok

Tento svátek není třeba více představovat, neboť se slaví i u nás, v USA má jen jiný název.

 • 3. pondělí v lednu – Birthday of Martin Luther King, Jr. – výročí narození Dr. Martina Luthera Kinga Jr.

Baptistický kazatel Martin Luther King Jr. byl jedním z největších bojovníků za lidská práva Afroameričanů na světě. Jeho zásluhou došlo ke zrušení zákona, který dost razantním způsobem rozděloval Američany na bílé a černé. Za to také získal Nobelovu cenu za mír. V 39 letech zemřel zastižen kulkou atentátníka. Američané uctívají památku Martina Luthera Kinga vždy třetí pondělí v lednu a v některých státech je tento svátek kombinován i s dalšími svátky.

 • 20. ledna každý čtvrtý rok, tedy po prezidentských volbách – Inauguration Day – Inaugurační den

V rámci Inauguračního dne nově zvolený prezident stvrzuje přísahu Spojeným státům americkým. Pokud den ale 20. ledna připadne na neděli, posouvá se Inauguration Day na 21. ledna.

 • 3. pondělí v únoru – Presindent´s Day – Výročí narození George Washingtona a připomínka všech předešlých amerických prezidentů

V den státního svátku si Američané připomínají narození prvního prezidenta v historii George Washingtona. Svátku se přezdívá i Den prezidentů, protože se v únoru narodil i Abraham Lincoln.

 • poslední pondělí v květnu – Memorial Day – Den obětí války

Svátek vzdávající hold Američanům padlým v zahraničních válkách. Slaví se od roku 1866, kdy byl znám jako Den padlých, kdy se uctívaly oběti z americké občanské války. Dnes připomíná oběti padlé v kterékoliv válce.

 • 4. července – Independence Day – Den nezávislosti

Nejdůležitější americký svátek. V tento den byla v roce 1776 podepsána Deklarace nezávislosti na Velké Británii. Ke Dni nezávislosti patří grilování, ohňostroje a masy lidí na ulicích zahrnující i turisty.

 • první pondělí v září – Labor Day – Svátek práce

První pondělí v září končí neformálně léto a následující den současně dětem začíná škola. I Američané tedy mají svůj svátek práce.

 • druhé pondělí v říjnu – Columbus Day – Columbův den

Columbus Day vznikl v roce 1792, kdy se poprvé slavilo výročí objevení Ameriky Kryštofem Columbem.

 • 11. listopadu – Veterans Day – Den veteránů

Váleční veteráni jsou v Americe brány za velké hrdiny, a proto mají svůj sváteční den, který připomíná den podepsání konce První světové války a vzdává se pocta všem veteránům americké armády.

 • čtvrtý čtvrtek v listopadu – Thanksgiving Day – Den díkůvzdání

Svátek z dlouholetou tradicí, při kterém se dříve symbolicky děkovalo za podzimní úrodu. Jako večeře se v tento sváteční den podává tradiční pečený krocan.

 • 25. prosince – Christmas Day – První svátek vánoční

Američané si rozbalují dárky až 25. prosince ráno, tedy den po Štědrém dnu. Věřící si připomínají den narození Ježíše Krista. V USA je tento svátek slaven od roku 1870.

Jiné důležité oslavy a dny volna v USA

 • 31. října – Halloween – svátek Všech svatých
 • únor/březen – Mardi Gras – maškarní karneval v New Orleans

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno