Očkování před cestou do Thajska, je potřeba?

0
1802
zobrazení

Pokud již nějakou dobu cestujete, určitě víte, že zejména před cestou do některé z exotikou zavánějících destinací, není radno nikdy vyrážet bez potřebného očkování. Jisté vakcíny jsou pro Thajsko opravdu nutné a dokonce vyžadované. Oblíbené Thajsko leží v jihovýchodní Asii a je častým turistickým cílem. Najdete zde nádherné pláže, ale můžete také naopak i procestovat tuto zemi v rámci poznávacích zájezdů. Než ale nasednete do letadla, na pobyt se náležitě připravte. A k důkladné přípravě samozřejmě patří i očkování.

Žádné očkování sice není povinné, ale…

V Thajsku žádné povinné očkování není, ale může být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici, kdy vám 1 dávka vydrží na 10 let, při příjezdu z rizikových oblastí jejího výskytu, což je zejména subsaharská Afrika a Latinská Amerika. Při příletu z Evropy, ale často také po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti, pak toto očkování není potřebné. Při pobytu v Thajsku je doporučeno zejména v období dešťů používání účinných repelentních přípravků a vyhýbání se rizikovým pohlavním stykům kvůli vysokého výskytu sexuálně přenosných chorob.

Tip: Keňa jako netradiční dovolená

Základní očkování vhodné pro každého

Virová hepatitida, neboli také žloutenka se dá očkovat společně pro typy A a B, kdy 3 dávky poskytují dlouhodobou až doživotní ochranu. Dá se také očkovat i samostatně ve dvou dávkách, vždy s odstupem 6 až 12 měsíců, pro typ A. Typ B pak ve 3 dávkách ve schématu 0-1-6 měsíců. Ve všech případech jde vždy o dlouhodobé až doživotně chránící očkování. Dalším základním cestovatelským očkováním je i proti břišnímu tyfu. Od věku 2 let se může dát jedna dávka s účinností na 3 roky. Samozřejmostí je dnes již kontrola platnosti přeočkování proti tetanu, kdy se aplikuje 1 dávka každých 10 až 15 let bez věkového omezení.

Doporučená očkování

Doporučená je i Meningokoková meningitida, která má hned několik typů a těm je přizpůsobeno očkování. Nejkomplexnější dostupná vakcína postihující typy A, C, Y, je W-135, která se aplikuje od 11 let v 1 dávce na 10 let. Vakcína proti typům A + C je vhodná již od 2 let a účinkuje 3 roky. Pro mladší děti je určena vakcína proti typu C, účinkující 10 let.

Rady pro individuální cestovatele

Zejména při stravování v pouličních restauracích oceníte možnost látky proti choleře a průjmům. Ta se aplikuje ve formě 2 dávek nápoje s dvouletou účinností. Každý člověk ve věku nad 40 let by měl podstoupit také přeočkování proti záškrtu, tedy 1 dávku na 10 let, bez věkového omezení. Zejména při pobytu na venkově a odlehlých oblastech je doporučeno očkování proti vzteklině aplikované 3 x v odstupu 7, resp. 21 dnů po prvním očkování. Dlouhodobé pobyty a návštěvy venkova v letním období dešťů je vhodné doplnit o 2 dávky očkování proti japonské encefalitidě s aplikací v odstupu 28 dnů na 2 roky.

Ostatní možná rizika

Při cestování hromadnými dopravními prostředky hrozí přenos nemocí jako chřipky, pneumokokové infekce nebo planých neštovic. Tato očkování je potřeba zvážit podle konkrétní epidemiologické situace. Rozhodnutí pro očkování proti malárii, tzv. antimalarické chemoprofylaxe, svěřte do kompetence odborníka. Záleží na přesné oblasti pobytu, ročním období, vašich plánovaných aktivitách i zdravotním stavu. Bez rizika infekce je hlavní město Bangkok, oblíbené, navštěvované ostrovy, pobřežní turistické oblasti i střední Thajsko. Na severu země v pohraničí s Myanmarem, Kambodžou a Laosem je potřebná celoročně antimalarická profylaxe. Je zde rezistence původce malárie na přípravek Lariam.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno