Mont Saint Michel v Normandii- Perla francouzské gotiky

0
1602
zobrazení

Ostrov Mont Saint Michel znamená v překladu Hora Svatého Michala. Patří k nevýznamnějším a hojně navštěvovaným místům západní Francie. Nabízí pozoruhodný výhled na celý záliv z hradeb.

Pomyslnou hranici Normandie s Bretaní provází štíhlé gotické věže a masivní hradby, které se zvedají z moře a vypínají se nad třpytivým pískem při odlivu. I přes davy turistů se přenesete do středověku.

Největší příliv a odliv

V zátoce Baie du Mont Saint Michel je velmi silný příliv a odliv. Voda klesá a stoupá v závislosti na měsíci rychlostí až 10 km/h v tempu cválajícího koně. Jde o největší rozdíl mezi přílivem a odlivem v Evropě. Během 6 hodin jde až o 15 m. Jakmile koeficient přesáhne hodnotu 100 a výška přílivu 14 m, Mont Saint Michel je celý obklopen mořem. Tento jev nastává 1x za měsíc nebo za 2 měsíce.

Tip: Řecký ostrov Thassos

Bohatá historie Mont Saint Michel

Historie se pojí s opatstvím Mont Saint Michel od roku 708, kdy biskup Aubert z Avranches po zjevení archanděla Michaela postavil na hrobové hoře svatostánek. Ten byl vysvěcen a hora se stala poutním místem. V roce 966 vévoda Richard I. z Normandie daroval kapli benediktům a ti zde založili opatství i s vesnicí, významné centrum vzdělanosti západní Evropy. Od 11. století byla hora pevností krále a vojáků. Ve 14. století vesnice zabrala skály. V době 100leté války šlo o nedobytnou baštu s příkladem vojenské architektury, odolala 3 anglickým útokům a je symbolem národní identity.

Hora Saint Michel

Dnešní vzhled gotické katedrály s archandělem Michaelem na 152 m vysoké špici kostela dostala hora v roce 1450 po osvobození Normandie od Angličanů. Během Velké francouzské revoluce se rozpadla náboženská komunita a ostrov byl do roku 1863 žalářem pro politické vězně. V roce 1874 se ostrov stal historickou památkou a byl rekonstruován. K vidění jsou zde krásy opatství z dob středověku na vrcholu hory. V roce 1979 byla hora zapsána i na seznam světového dědictví Unesco. V roce 2014 byla odstraněna hráz zanesená pískem a je zde 2 km dlouhý most. Přílivy, odlivy i řeka Coues-non odplavují usazeniny. Přehrada řeky zachycuje přílivovou vodu a při odlivu ji vypouští.

Kdy ji navštívit

Většinu areálu lze navštívit i bez průvodce, v ceně vstupenky je i prohlídka s výkladem. Lze využít i 90-ti minutového audioprůvodce v 6 jazycích. Benediktini jsou součástí opatství. Mši slouží v 6:50 h od úterý do pátku, v 7:50 h v sobotu, neděli a ve svátek. Noční prohlídky jsou od poloviny července do konce srpna denně mimo neděle od 19 do 24 h s živou komorní hudbou. Na Place du Barrage jede kyvadlový autobus v sezoně až do večera každých 10 minut. Z náměstí je to kousek do areálu Mont Saint Michel. Autobus pak jede až na parkoviště La Caserne. Odsud je to k hoře minimálně hodina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Prosím vložte své jméno